Trabzon Şehir Hastanesi’nde inşaat çalışmaları hızlandı

Trabzon Şehir Hastanesi‘nde inşaat çalışmaları hızlandı Toplam 900 nitelikli yatak sayısı sahip olacak biçimde projelendirilen...

Trabzon Şehir Hastanesi’nde inşaat çalışmaları hızlandı

Trabzon Şehir Hastanesi‘nde inşaat çalışmaları hızlandı

Toplam 900 nitelikli yatak sayısı sahip olacak biçimde projelendirilen Trabzon Kent Hastanesi kentteki ağır bakım kapasitesini 2 katına çıkartacak

Trabzon Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Hakan Usta:

“2024 yılının birinci aylarında tüm binaları kaba işleri ve dış cepheleri bitmiş olarak göreceğiz”

TRABZON – Trabzon’da Şenol Güneş Spor Kompleksi’nin yanındaki dolgu alanında üretimi süren 900 yataklı Kent Hastanesi’nin üretim çalışmaları sürüyor. Yatak kapasitesi bin 461’e tamamlanacak biçimde inşa edilen kent hastanesinde 4 bin 300 fore kazık kullanıldı. Zelzeleye sağlam olarak sismik izolatörlerin de kullandığı kent hastanesi ile kentteki ağır bakım kapasitesi 2 katına çıkartılacak.

Şenol Güneş Spor Kompleksi’nin yanındaki dolgu alanında imaline başlanan Trabzon Kent Hastanesi’ndeki çalışmalar hızlandı. Toplam 900 nitelikli yatak sayısı sahip olacak biçimde projelendirilen ve bin 461’e tamamlanacak biçimde yatak kapasitesi arttırılabilir durumda olan Trabzon Kent Hastanesi kentteki ağır bakım kapasitesini 2 katına çıkartacak. 283 bin 943 metrekarelik kapalı alana sahip kent hastanesinde 300 poliklinik ve 33 ameliyathane olacak. Ağır bakıma ayrılan yatak sayısı 236, diyaliz yatak sayısı ise 30 olan kent hastanesinde yanık tedavi ünitesi, nükleer tıp ünitesi, radyoterapi alanı, diyabet ünitesi, kan transfüzyon merkezi, uyku laboratuvarı ve genetik laboratuvar yer alacak. 4 bin 300 fore kazığın kullandığı kent hastanesi zelzeleye güçlü olarak inşa edilen 562 sismik izolatör ile korunacak. 2025 yılının Şubat ayında hizmete girmesi planlanan kent hastanesinin kaba inşaatının ve dış cephesinin ise 2024 yılının birinci ayında tamamlanması hedefleniyor.

Trabzon Kent Hastanesi’ndeki çalışmaları beraberindeki Kamu Hastaneleri Hizmetleri Lideri Dr. Oğuz Kara ile birlikte inceleyen Trabzon Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Hakan Usta, kent hastanesinin yatak kapasitesinin kentin plakası olan 1461’e arttırılabilir durumda olduğun belirterek, “Şehrimizde bu türlü bir yatırımın yapılıyor olması bizleri hem gururlandırıyor hem de memnunluk veriyor. Kentimiz için muhtaçlık olan bir şey. Kentimizde yapılanmaya muhtaçlığımız var. Çağdaş yapılara ve hizmetin daha ilerilere taşınmasına muhtaçlığımız var. Bu manada biz bu tesisi önemsiyoruz. Yapılacak olan tesis bize başlangıç olarak 900 yatak kapasitesi sunmakla birlikte inşallah kentimizin plakası olan 1461’e tamamlanacak biçimde yatak kapasitesi arttırılabilir durumda. Kentimizin ağır bakım kapasitesini 2 katına çıkartacak seviyede bir hastane. Ameliyathane yapısını yeniden yüzde 50 artırabilecek kapasitede bir hastane ortaya çıkacak” dedi.

4 bin 300 fore kazık ve 562 izolatör ile sarsıntıdan korunacak

Türkiye’de yapılan kent hastanelerinin zelzeleye sağlam olarak inşa edildiğini hatırlatan Usta, “İlgili firmanın temsilcileri ile daima irtibat halindeyiz. 2025 Şubat ayında nasipse burada hareketi tüm vatandaşımız görecek. Sarsıntı bölgesinde yaşadığımız felaketten sonra daha da manası oldu. Bu tıp projelere daha öncesinden Bakanlığımız sarsıntı izolatörlü olarak ortaya çıkartıyordu. Önemli bir maliyet ortaya çıkarmasına karşın Bakanlığımız özverili ile işin içerisine katmış ve bütün binalarında bu sistemi kullanıyordu. Bizimkinde de 562 izolatör var. Bunlar alanda görülebiliyor. Bundan öteki 4 bin 300 fore kazıkta bu alanın güçlendirilmesi için kullanılmış durumda” halinde konuştu.

Trabzon Kent Hastanesi’nin tamamlanmasının akabinde kentteki mevcut hastanelerinin durumunun yapılacak müşahedenin akabinde kararlaştırılacağını lisana getiren Usta, “Şehir hastanesinin tamamlanmasının akabinde mevcut hastanelerle ilgili süreç gözlemlenmiş olacak. Bizi nasıl bir sürecin beklediğini şimdiden kestirmek mümkün değil. Ancak bir bütünlük sağlayacağı manasında bunu söyleyebiliriz. Bütünlük olduğu vakit tüm vatandaşımız bir kompleks içerisinde tüm sıhhat problemlerini giderebilecek duruma gelecek” diye konuştu.

“Kule vinç ile çalışmalar daha da hızlanacak”

2024 yılının birinci aylarında kent hastanesindeki binaların kaba işlerinin ve dış cephelerinin biteceğini vurgulayan Usta, “1 ay içerisinde burada çok daha farklı hareketler görmeye başlayacağız. Tabi ki kule vinç sayısı şuanda az görülebilir. Ancak büsbütün zelzele bölgesinde tüm Türkiye’nin gücünün orada olduğunu düşünerek bilerek bunu söylememiz gerekiyor. Vakit içerisinde daha fazla kule buraya gelmiş olacak. O kulelerle birlikte buradaki hizmet daha süratli hale dönüşmüş olacak. Haziran ayının sonuna yanlışsız hem binaların dış cephe kaplamaları ve ince işlerin yapılacağı hale dönüşülmüş olacak. Daha fazla kişinin çalışması ile birlikte 2024 yılının birinci aylarında tüm binaları kaba işleri ve dış cepheleri bitmiş olarak göreceğiz” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ozan Köse – Sıhhat