Yunanistan’da Batı Nil Virüsü’nden 11 kişi hayatını kaybetti

Yunanistan‘da 123 yeni Batı Nil Virüsü (BNV) olayı tespit edildiği ve 11 virüs kaynaklı vefat...

Yunanistan’da Batı Nil Virüsü’nden 11 kişi hayatını kaybetti

Yunanistan‘da 123 yeni Batı Nil Virüsü (BNV) olayı tespit edildiği ve 11 virüs kaynaklı vefat kaydedildiği bildirildi.

Yunanistan Ulusal Halk Sıhhati Örgütü’nden (EODY) yapılan açıklamada, sivrisinekler aracılığıyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığı olan BNV hadiseleri ve ölümlerinin artış gösterdiği belirtildi.

Ülkede bugün 123 yeni hadise tespit edildiği aktarılan açıklamada, 11 kişinin de virüs nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Açıklamada, olaylardan 74’ünün menenjit üzere merkezi hudut sistemi rahatsızlıklarından şikayetçi olduğu, 49’nun ise hafif semptom gösterdiği yahut hiç belirti göstermediği vurgulandı.

Yunanistan’da geçen bir haftada 36 BNV hadisesi kaydedilmişti.

Batı Nil Virüsü

Genellikle “Culex” cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan BNV’den korunmak için rastgele bir aşı bulunmazken sivrisinek ısırıklarına karşı korunma tavsiye ediliyor.

Sivrisineğin ısırdığı andan itibaren kuluçka müddetinin 2 ile 14 gün ortasında değiştiği, bağışıklığı zayıf olanlarda bu müddetin 21 güne çıktığı belirtiliyor. Virüsün bulaştığı bireylerin yaklaşık yüzde 80’inde rastgele bir belirti görülmediği, hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde ateş, halsizlik, bulantı-istifra, baş ve kas ağrısı üzere semptomların görüldüğü söz ediliyor.

BNV olaylarına çoğunlukla Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Batı Asya’da rastlanıyor.

Kaynak: AA / Tevfik Durul – Sıhhat