TBB’nin Kararına Başkan Batur’dan Sert Tepki

Türkiye Belediyeler Birliği’ndeki CHP’li encümen üyesi belediye liderlerinin yeni idareye alınmadığına dikkat çeken Konak Belediye...

TBB’nin Kararına Başkan Batur’dan Sert Tepki

Türkiye Belediyeler Birliği’ndeki CHP’li encümen üyesi belediye liderlerinin yeni idareye alınmadığına dikkat çeken Konak Belediye Lideri Abdül Batur, “Bunu şiddetle kınıyoruz. İşte yeni idare bu türlü başladı. Büsbütün demokrasi dışı bir uygulama, demokratik bir temsiliyeti büsbütün ortadan kaldırmaya yönelik bir anlayış” diye konuştu.

Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nin 2023 yılı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) encümenindeki CHP’li 4 belediye liderinin yeni idareye alınmadığına dikkat çekerek, kararı kınadığını açıkladı.

TBB’nin belediyelerin zorunlu olarak, üye olmadan katıldığı Türkiye’deki en büyük birlik olduğunu söyleyen Konak Belediye Lideri Abdül Batur, birlik bütçesinin belediyelerden kesilen ödeneklerle karşılandığını vurgulayarak, “Gaziantep Büyükşehir Belediye Liderimiz Fatma Şahin birlik liderdi ve Türkiye’deki dağılıma nazaran 15 encümen üyesinden 4’ünü CHP’ye vermişlerdi. Biz de partimizi temsil ediyorduk: Konak Belediye Lideri olarak ben, İstanbul Büyükçekmece Belediye Lideri Hasan Akgün, Odunpazarı Belediye Liderimiz Kazım Kurt, Yenimahalle Belediye Liderimiz Fethi Yaşar. Bugün öğrendiğimize nazaran bu dağılım bir kenara bırakılmış, Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, Fatma Şahin’in yerine Türkiye Belediyeler Birliği lideri olmuş, CHP’yi temsil eden 4 kişiyi seçmemişler. Bu centilmenlik anlaşmasıydı. Bugün CHP’li belediyeler, belediye liderleri, Düzgün Partili belediye liderleri devre dışı bırakıldı. AK partili ve Milliyetçi Hareket Partili belediye liderleri birlik idaresine seçildi. AK Partili belediyelerin meşakkati neyse CHP’li, Âlâ Partili belediyelerin kasveti da tıpkı. Belediyelerin bir ortada olması gerektiği noktada maalesef bu türlü bir karar alınmış. Bunu şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

“Demokrasi dışı bir uygulama”

TBB’de şeffaf bir idare istediklerinin altını çizen Batur, şöyle devam etti:

“Encümen toplantılarında bize bilgi verilmedi, bilgi paylaşılmadı; hangi belediyeye ne verildiğini bilmiyoruz, encümen üyeliği yapıyoruz orada fakat bu türlü bir yetkimiz yok. Hangi belediyeye ne verdiniz? Bizim belediyeye verdiniz lakin sizin belediyelere ne verdiniz? Artık artık hiç yokuz. TBB’yi de Türkiye’yi yönettikleri üzere kendi şahsi menfaatleriyle yanlışsız orantılı olarak kullanıyorlar. Bunu kamuoyunda dillendirmeye devam edeceğiz. Genel Lider Yardımcımız Seyit Torun da bu durumun tam otoriter idare anlayışının birinci yansıması olduğunu belirterek, ‘Tek bir belediyemizin hakkını bu partizanlığa yedirmeyeceğiz” demiştir. Biz de sonuna kadar hakkımızı arayacağız. İşte yeni idare bu türlü başladı. Büsbütün demokrasi dışı bir uygulama, demokratik bir temsiliyeti büsbütün ortadan kaldırmaya yönelik bir anlayış.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı