Sosyal medya devi Snap, çalışanlarının yüzde 20’sini işten çıkaracak

Sosyal medya şirketi Snap, maliyetlerini düşürmek maksadıyla çalışan sayısını yüzde 20 azaltma kararı aldı. Snap...

Sosyal medya devi Snap, çalışanlarının yüzde 20’sini işten çıkaracak

Sosyal medya şirketi Snap, maliyetlerini düşürmek maksadıyla çalışan sayısını yüzde 20 azaltma kararı aldı. Snap Üst Yöneticisi Evan Spiegel, şirket çalışanlarına gönderdiği notta, düşük gelir artışı nedeniyle değerli kayıplardan kaçınmak için şirketin maliyetlerinin azaltılması gerektiğini vurguladı. Spiegel, “Önemli sermaye rezervleri oluşturmuş ve öteki alanlardaki harcamaları azaltarak takımımızın boyutunu küçültmekten kaçınmak için ağır uğraş sarf etmiş olsak da daha düşük gelir artışımızın sonuçlarıyla yüzleşmeli ve pazar ortamına ahenk sağlamalıyız.” sözünü kullandı.

500 MİLYON DOLARLIK TASARRUF SAĞLAYACAK

Gelir artışını tekrar hızlandırmaya yönelik çalışmalarına devam edeceklerini belirten Spiegel, Snap’in her ortamda uzun vadeli muvaffakiyetinin sağlanması gerektiğini belirtti. Spiegel, büyüme, gelir artışı ve artırılmış gerçeklik olmak üzere 3 stratejik önceliğe odaklanmayı artırmak için yine yapılanmaya gittiklerine işaret ederek, bu alanlara direkt katkıda bulunmayan projelerin durdurulacağını yahut yatırımların değerli ölçüde azaltılacağını aktardı. Snap Üst Yöneticisi Spiegel, çalışan sayısını da yüzde 20 oranında azaltma üzere “zor bir karar” aldıklarını bildirdi. ABD basınında yer alan haberlerde ise Snap’in maliyetlerini düşürmeye yönelik aldığı kararların şirketin varsayımı 500 milyon dolarlık tasarruf sağlamasına yardımcı olacağı kaydedildi.

ABD’Lİ BİR ÖTEKİ DEV DE MAĞAZA KAPATIP PERSONEL ÇIKARACAK

Öte yandan ABD’li mesken dekorasyon eserleri mağazası Bed, Bath and Beyond’un da mağaza kapanmaları ve işten çıkarmalara gideceği bildirildi. Şirketten yapılan açıklamada, bilançoyu güçlendirmek için 500 milyon doların üzerinde yeni finansman sağlandığı aktarıldı. Açıklamada, yaklaşık 150 mağazanın kapatılacağı, çalışan sayısının yüzde 20 azaltılacağı ve mağazacılık stratejisinin gözden geçirileceği kaydedildi.

Kaynak: AA / Dilara Varlıklı Okay – İktisat