Son dakika… NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den flaş Türkiye açıklaması

Norveç’in başşehri Oslo’da bugün düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan NATO...

Son dakika… NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den flaş Türkiye açıklaması

Norveç’in başşehri Oslo’da bugün düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Bu hafta başında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. İsveç’in iştiraki konusunda ilerleme kaydedilmesinin kıymetini her vakit vurguluyorum. İsveç’in mümkün iştirakini nasıl sağlayabileceğimizi ele alma konusunda yakın gelecekte Ankara’ya da gideceğim” dedi.

“ŞU ANA KADAR SÜRATLİ BİR KABUL SÜRECİ OLDU”

Stoltenberg, Türkiye ve öteki müttefiklerin geçen yıl Madrid’de düzenlenen NATO Önderler Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’yı üyelik için davet ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Tüm müttefiklerin ve Türkiye’nin İsveç’i tam üye olmaya davet ettiğini ve bunun Madrid’deki son tepede gerçekleştiğini unutmamalıyız. Şu ana kadar bu çok süratli bir kabul süreci oldu zira Finlandiya ve İsveç Mayıs ayında müracaatta bulundu. Finlandiya aslında üye oldu ve İsveç’in de üye olacağından eminim. Bunun mümkün olduğunca erken gerçekleşmesi için çalışıyoruz. Benim mesajım İsveç’in üyeliğinin İsveç için âlâ olduğu, İskandinav ülkeleri için âlâ olduğu, Baltık ülkeleri için âlâ olduğu ve birebir vakitte NATO için de âlâ olduğudur. Bu NATO’yu daha güçlü kılacak ve birebir vakitte Türkiye ve tüm müttefikler için de uygun olacaktır. Yakın gelecekte Ankara’ya gideceğim fakat tarih şimdi aşikâr değil.”