Sıhhat Bakanı Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Piyasada bulunan 7 bin kalem ilaç içinde az bulunan 950 ilacın,...

Sıhhat Bakanı Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Piyasada bulunan 7 bin kalem ilaç içinde az bulunan 950 ilacın, şu an 154’e kadar düştüğünü söyleyebilirim. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde olağana döneceğini bekliyoruz.” dedi.

Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde dün gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“SMA Bilim Şurasının ne vakit toplanacağına” ait soru üzerine Koca, konseyi ocak ayı içinde toplamayı planladıklarını bildirdi.

Kurulun ana gündem unsurunun tedavide kullanılan ilaçlara yönelik son gelişmeler olacağını aktaran Koca, “Kurulda, ülkemizde şimdi kullanılmayan ilaç ve tedavilerle bunların hangi hasta guruplarında kullanılabileceğine karar verilebilir. Bilim Konseyimizin bu bahiste alacağı kararı da kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.

“Tedarik sıkıntılarını değerlendirdik”

“İlaçlar için kur güncellemesi yapılarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Ayrıyeten piyasada kâfi ölçüde ilaç bulunana kadar bir müddetliğine ilaçların ihracatını durdurduk. Bunun dışında dalın tüm paydaşlarını topladık ve sorunu ele aldık. Tedarik sıkıntılarını değerlendirdik. Attığımız bu adımların öncesinde 950’ye yakın ilacın piyasada olmadığını yahut çok az olduğunu belirlemiştik. Piyasada bulunan 7 bin kalem ilaç içinde az bulunan 950 ilacın, şu an 154’e kadar düştüğünü söyleyebilirim. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde olağana döneceğini bekliyoruz.

Antibiyotiklerle ilgili de genel bir talep artışı var. Mevsim kaynaklı hastalıkların artışı öngörülerek geçen yıla nazaran birtakım antibiyotik çeşitlerinin üretiminde yüzde 29’luk bir artış gerçekleşti. Antibiyotik talebi ise bu oranın üzerinde gerçekleşti. Lakin önümüzdeki 3-4 hafta içinde üretimde daha değerli oranda artış olacak ve sorunun azaldığını daima birlikte göreceğiz.”

“15 hastadan biri Kovid”

Koca, Kovid-19 belirtisi gösteren şahısların sayısına ait ise “Üst teneffüs yolu enfeksiyonu şikayetiyle müracaat eden hastaların yüzde 6,2’si yani yaklaşık 15 hastadan biri Kovid. Hastalıkların yaygınlığını sıralamak gerekirse, yüklü olarak influenza yani grip, RSV, Rhinovirus ve son olarak Kovid formunda.” dedi.

Kaynak: AA / Aktüel