Sıcak Gelişme: Ethereum Mucidi Borsaya ETH Boşaltıyor!

Kripto para piyasasında kırmızının tonu artıyor. Başkan altcoin Ethereum, son 24 saat içinde yüzde 6’nın...

Sıcak Gelişme: Ethereum Mucidi Borsaya ETH Boşaltıyor!

Kripto para piyasasında kırmızının tonu artıyor. Başkan altcoin Ethereum, son 24 saat içinde yüzde 6’nın üzerinde paha kaybetti. Bu gelişmelerin ortasında Ethereum kurucu ortağı Jeffrey Wilcke, kripto borsası Kraken’e 22 bin ETH aktardı. Bu da, ‘Satış mı gelecek ve ETH çökecek mi?2 sorusunu akıllara getirdi.

Ethereum mucidi Jeffrey Wilcke 22 bin ETH’yi elden çıkardı!

Ethereum’u daima kurucu ortak Vitalik Buterin ile tanıyoruz. Lakin, Buterin en fazla ön plana çıkan olsa da önder altcoin’in kurucu ortaklarında birisi. Bir öteki Ethereum kurucu ortağı olan Jeffrey Wilcke, 22.000 ETH’yi kripto borsası Kraken’e transfer etti. Wilcke’nin, 5 Haziran’da aktardığı ETH, yaklaşık 41 milyon dolar kıymetinde.

Bu arda, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Ethereum Vakfı ve kurucu ortağı Vitalik Buterin de milyonlar kıymetinde ETH satışı yaptı. Bu satışların akabinde gelen bu atak, ETH fiyatının önümüzdeki haftalarda büyük bir düşüşe şahit olup olmayacağına dair spekülasyonları artırdı. Etherscan bilgilerine nazaran Wilcke, Kraken’e tam olarak 41,13 milyon dolar kıymetinde 22.000 ETH aktardı.

Ayrıca, Jeffrey Wilcke, en son 5 ve 6 Ocak 2021 tarihlerinde yüklü ölçüde ETH satmıştı. Bu süreçlerinde Wilcke, Kraken’de 15.000 ETH sattı. Bu ortada, Jeffrey Wilcke hala 280,32 milyon dolar kıymetinde 150.038 ETH’ye sahip.

sicak gelisme ethereum mucidi borsaya eth bosaltiyor 0 NEEXeuqr

Ethereum’un göz önündeki kurucu ortağı Vitalik Buterin ise Mayıs ayında 200 ETH sattı. Buna ek olarak Ethereum Vakfı da benzeri bir atakla, Kraken’de 15.000 ETH sattı. Jeffrey Wilcke, Vitalik Buterin ve Ethereum Vakfı’nın ETH satışları kripto topluluğunda FUD’u yükseltti. Ethereum Vakfı’nın yaptığı büyük bir ETH atağının ETH fiyatlarında tarihi olarak büyük bir düşüşe neden olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Zira, ETH fiyatı en son Kasım 2021’de Ethereum Vakfı’nın Kraken’e 20.000 ETH aktardığında 2 ay içinde yüzde 40 düştü.

ETH fiyatı için çöküş habercisi mi?

Son gelişmelerin akabinde ETH fiyatı son 24 saatte %6’nın üzerinde düştü. Basın vaktinde Ethereum 1.812 dolar düzeylerinde süreç görüyor. Bu ortada, son 24 saatin en düşük ve en yüksek fiyatı sırasıyla 1.780 dolar ve 1.912 dolar. Ayrıyeten, son 24 saat içinde artan süreç hacmi, traderlar ortasında bir ilgi olduğunu gösteriyor.

sicak gelisme ethereum mucidi borsaya eth bosaltiyor 1 Z6Ur8nvdETH 1 haftalık fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Bu ortada, ABD Hazine Bakanlığı’nın üçüncü çeyreğin sonuna kadar 1 trilyon dolarlık Hazine bonosu ihraç etmesi bekleniyor. Uzmanlara nazaran, bu da Bitcoin ve Ethereum üzerinde bir ölçü satış baskısı yaratacak. Bununla birlikte, ETH’nin piyasadaki düşük arzın bir sonucu olarak daha deflasyonist olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bir öbür tarafta, Beacon Chain’deki ETH stake mevduatları yeni bir rekor düzeye ulaştı. Bu bağlamda, staked ETH 46,03 milyar dolar pahasında 24,17 milyon ETH ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Ayrıyeten, kripto borsalarındaki Ethereum bakiyesi de son beş yılın en düşük düzeyine geriledi. Kimi uzmanlara nazaran, ETH’nin önümüzdeki birkaç ay içinde 2.500 dolara ulaşması olası. Bu da bir çöküş olacak beklentisindeki uzmanların aksi bir görüşü yansıtıyor.