Selçuklu’da kırsal kalkınmayı artıracak çalışmalar ele alındı

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşların kalkınmasını artırmaya yönelik yapılacak çalışmalar,...

Selçuklu’da kırsal kalkınmayı artıracak çalışmalar ele alındı

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşların kalkınmasını artırmaya yönelik yapılacak çalışmalar, düzenlenen toplantı ile ele alındı.

Selçuklu Belediyesi dış mahallerde yaşayan vatandaşların üretim ve istihdam istikametinden desteklenmesi ve bu doğrultuda kalkınmanın artırılması emeliyle Kırsal Kalkınma Müdürlüğü bünyesinde bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da değerli çalışmalara imza atmayı hedefliyor. Bu doğrultuda Selçuklu’nun kırsal bölgelerindeki ekonomik faaliyetler ve üretim bilgilerinin ele alındığı, yapılabilecek çalışmaların etraflıca değerlendirildiği bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, AK Parti Selçuklu İlçe Lideri Mustafa Hakan Özer, mahalle muhtarları ve mahalle temsilcileri katıldı.

“Selçuklu kırsal kalkınma noktasında daha da etkin olacak”

Kırsal Kalkınma Müdürlüğü’nün mahallelerin gereksinimleri doğrultusunda bugüne kadar kıymetli çalışmalar yaptığını tabir eden Lider Ahmet Pekyatırmacı, “Yapılan sunumlu toplantı ile bugün farklı bir tertibi gerçekleştiriyoruz. Toplantımızın gündemi, dış mahallelerimizde hayvancılık ve tarım başta olmak üzere başka alanlarda yapılan üretimler, eser çeşitliliği ve bunlarla ilgili istihdam imkanlarının artırılması, mevcut üretilen eserler ve bunların geliştirilmesiyle ilgili yapılabilecek çalışmalar. Toplantı çerçevesinde hem eser çeşitliliğini artırmak hem üretim imkanlarını genişletmek hem de üretilen eserlerin daha uygun koşullarda ekonomik bir kıymet kazanabilmesi için yapılabilecekleri ele alacağız. Bununla birlikte dış mahallelerimizde istihdamın artırılması, dış mahallelerimizdeki gençlerimizin daha fazla kendi bölgelerinde ikamet edebilmeleri için onlara ne cins imkanlar sunabiliriz? Bunlarla ilgili hem genel bir sunum hem de istişare ve kıymetlendirme toplantısı planladık” dedi.

“Kırsal kalkınma noktasında her türlü dayanağı vermeye hazırız”

Selçuklu’da kırsal kalkınmanın artırılmasına yönelik dayanakları daha da artıracaklarını söyleyen Lider Pekyatırmacı, “Mevcut eserlerin daha yüksek katma pahalı bir biçime dönüştürülmesi için bundan sonra çok daha büyük bir uğraş sarf edeceğimizi bilmeniz bizim için kıymetli. Bu noktada eğitim faaliyetlerinden desteklemeye varıncaya kadar faal ve güçlü bir halde yer alacağımızı bilmenizi isterim. Tohum dayanağı, fide takviyesi, rastgele bir kanatlı üretimi yapılacaksa onunla ilgili civciv dayanağı, ne gerekiyorsa bu süreçte katkı sağlamaya devam edeceğiz. Natürel yalnızca ziraî ve hayvansal üretim değil, bilhassa gençlerimizin ve bayanların dış mahallelerimizde üretime katkı sağlayabilecekleri, el sanatları, halıcılık üzere farklı alanlarda da onların hem geliştirilmesi hem de desteklenmesi manasında üzerimize düşen ne varsa bunları yapma noktasında hazır olduğumuzu tabir etmek istiyorum. Bu noktada birinci toplantımızı yaparak gayelerimizi ortaya koymuş olduk. Bundan sonraki süreçte de bize teklifleriniz olabilir. Bizim katkı sunmamız gereken işler olabilir. Bunlarla ilgili de Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüzün kapısı sizlere her vakit açık. Gayemiz kırsalda, dış mahallelerimizde kesinlikle hem üretimi, hem istihdamı, hem de orada ikamet eden gençlerimizin sayısını artırmak. Bunun için uğraş göstereceğiz. Bu noktada sizlerin de uğraşlarını istiyoruz. Kesinlikle herkesin bunun için efor sarf etmesi, baş yorması gerekiyor. Kaymakamımız her vakit esasen bu mevzularda destekçimiz. Yalnızca belediye olarak değil, devlet olarak da, hükümet olarak da kurumlarımız gereken takviyesi vermeye her vakit hazırlar. Kaymakamımız ve ilçe liderimizle da birlikte istişarelerimizi yürüterek inşallah en hoş hizmetleri yapmaya bundan sonra devam edeceğiz. Ben toplantımıza katılan tüm muhtarlarımıza, mahalle liderlerimize teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte yararlı, iyi çalışmalar yapmayı rabbim bize nasip etsin diye dua ediyorum. İlçe liderimize ve kaymakamımıza da bilhassa bizlerle birlikte oldukları için, teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar” formunda konuştu.

“Tarım ve hayvancılığın stratejik ehemmiyeti daha da artacak”

Dünyada kırsal kalkınmanın, tarım ve hayvancılığın çok kıymetli ve değerli olduğu vakit dilimi içerisinde yer alındığını söz eden AK Parti Selçuklu İlçe Lideri Mustafa Hakan Özer, “Pandemiyle başlayan süreç ve daha sonrasında savaşlardan kaynaklanan birtakım zorluklardan sonra bilhassa tarım ve hayvancılıkta kendi içerisinde kâfi olabilen ülkeler ön plana çıkıyor. Münasebetiyle Türkiye’de de son birkaç sene içerisinde tarım ve hayvancılık bilhassa beğenilen olan bir bölüm haline geldi. Hem devletimiz hem kooperatifler hem belediyelerimiz bu alanda ellerinden gelen her türlü takviyesi vermeye çaba ediyor. Tarım Vilayet Müdürlüğümüz, ilçe müdürlüğümüz, kooperatifler, projelere dayanak veren birtakım kuruluşlarla birlikte Selçuklu Belediyemiz de daha etkin bir formda kırsal kalkınma manasında bu işin içerisinde olacak. Vakit içerisinde bilhassa liderimizle yapmış olduğumuz ziyaret dilimlerinde bu bahisleri mahalle liderlerimizle, muhtarlarımızla konuşuyoruz. Olağan her mahallenin kendine has birtakım sıkıntıları yahut öncelikleri olsa da ön plana çıkan 2 tane mevzu var. Bunlardan birisi bilhassa ziraî üretimle ilgili su sorunu, suyla ilgili olan problem. Oburu de istihdamla ilgili olan sıkıntı. Yani köy nüfusunun yerini koruyamaması, gençlerin göç etmesi nedeniyle bilhassa kırsalda dilek edildiği formda bu işlerle ilgilenecek insanların daima azalması. Olağan bunlar aslında birazcık da bu işin, bu dalın, tarımın, hayvancılığın ne kadar cazip olduğu, ne kadar getiri getirdiği, gelir getirdiği ve de kısmen orantılı. Önümüzdeki periyot tarım ve hayvancılık o denli görünüyor ki bilhassa daha da kıymetli ve stratejik bir hal alacak. Bizler bunu Selçuklu ailesi olarak nasıl daha yeterli yapabiliriz? Neleri birlikte yapabiliriz? Nasıl birbirimize takviye olabilirizi olgunlaştırmak ve bir çerçeveye oturtmak için yapılan bir toplantıdayız. İnşallah güzel olur. Hoş bir toplantı gerçekleşir ve hoş bir sonuç alırız” dedi.

“Dünya ziraî üretimin stratejik kıymetini gördü”

Tarımsal üretimin ve hayvancılığın kıymetinin artışına dikkat çeken Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop ise, “Eskiden sanayi kesimi çok daha ön plandaydı. Lakin son 1-2yıl içinde gördük ki tarım bölümü de nitekim stratejik bir dal. İnsanların karnını doyurmadığınız vakit ne kadar telefonunu üretseniz, makinede üretseniz sonuç itibariyle besin kesimindeki yaşadığımız aksilikler birçok önemli sorunun de gelecekte insanlığı karşılayacağının bir göstergesi oldu. Ziraî üretim elbette kırsalda yapılır. Kentin göbeğinde merkezinde ziraî faaliyette bulunmanız hem hakikat değil, hem bu beklenen, istenen bir şey de değil. Lakin kırsal kesitteki potansiyelimizin de azamî seviyede kıymetlendirilmesi noktasında birtakım eksikliklerimizin de olduğu ortaya çıktı. Hem de bu bölümün nitekim ihmal edilmeyecek değerli bir bölüm olduğu noktasında da çok önemli datalarla karşılaştık. Doğal pahalı muhtarlarım, belediyemizin yaptığı çalışma olağanüstü hoş. Bunun üzerine biz de üzerimize düşeni yapmak için sürece dahil olacağız. Bizler de, sizler de vatandaşların işini görmek, onlara hizmet etmekte daima birlikte yükümlüyüz. Bilhassa sizler vatandaşlarımızın bizlerle irtibat kurmasında köprü görevi olmak üzere çok kıymetli bir misyonu da yerine getiriyorsunuz” diye konuştu.

Kırsal kalkınmanın artırılması noktasında atılacak adımların etraflıca değerlendirildiği toplantıda muhtarlar da görüş ve tekliflerini sundu. – KONYA