Şarkılara, şarkıcıların hayat hikâyelerine sembolik anlamlar yükleniyor

Popüler kültürün hayatımızdaki yerinin giderek arttığına dikkat çeken uzmanlar günümüz tanınan kültürünün büyük oranda şiddete...

Şarkılara, şarkıcıların hayat hikâyelerine sembolik anlamlar yükleniyor

Popüler kültürün hayatımızdaki yerinin giderek arttığına dikkat çeken uzmanlar günümüz tanınan kültürünün büyük oranda şiddete dayalı olduğu konusunda uyarıyor. Popüler kültürün coşkusal doyumunun, dilek ile disiplin oyununu yasallaştırdığını lisana getiren Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Neriman Kilit, “Fanlar K-Pop müziklerinin manaları ve müzikçilerinin hayat kıssaları ile duruşlarına sembolik manalar yüklüyor. Bu durum gençlerin K-Pop müzikçilerinin hayatını ve niyetlerini ömür ideolojisi haline getirmelerini sağlıyor ve intihar üzere davranışların, tek cinsiyetlilik üzere bakış açılarının artmasına sebebiyet veriyor.” diyerek uyarıyor. Yasaklamaların işleri güzele götürmeyeceğinin altını çizen Kilit, çocuklara hepimizin hayran olduğu akımlar ve bireyler olabileceğini, bir noktaya kadar bunun olağan olduğu anlatmak gerektiğini söylüyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Neriman Kilit, son yıllarda tanınan kültürün tesirleriyle giderek artan K-Pop akımınına değindi ve gençler üzerindeki olumsuz tesirlerine karşı ailere ikazlarda bulundu.

Popüler kültür en çok müzik alanında etkili

Popüler kültürün en çok müzik alanı üzerinde tesirli olduğunu lisana getiren Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Neriman Kilit, “Dünyada geçmiş ve gelecekle ilgili verilebilecek çok sayıda tanınan kültür örneği var. Bu örneklerin birçok bir müziği, bir kıyafeti, bir kitabı ya da bir kelamı kapsıyor. Bir periyoda damgasını vuran Back Street Boys isimli Amerikalı gurubun müziklerine ve giysi stillerine gençlerin gösterdiği çok ilgi ve Güney Koreli müzikçi PSY’nin Gagnam Style müziği örnek gösterilebilir. Türkiye açısından baktığımızda da bir devir Cem Karaca, Erkin Koray ve Moğollar kapitalist dünyada biçim değiştiren tanınan kültür örneklerini oluşturmuştu. Yeniden bir devir neredeyse dünyadaki her bireyin sanal bebek beslemesi de bir tanınan kültür örneğidir. Bir gün herkes on beş dakikalığına meşhur olacak kelamı de bir devrin en çok kullanılan tanınan kültür alanının değerli bir sözüydü.” dedi.

Günümüzde yansıtılmış şiddet popüler

Son yirmi yıllık süreçte tanınan kültürün hayatımızdaki tesirinin giderek arttığına dikkat çeken Kilit, “Toplumlarda bilhassa genç jenerasyonda tüketme dileği giderek arttı. İnternet ve toplumsal medyanın süratli bir formda gelişmesi, hayatımızda kıymetli bir yer alması da bu durumda tesirli oldu. Ayrıca günümüz tanınan kültürü büyük oranda şiddete de dayalı. Aşikâr televizyon programları ve kitaplar, muhakkak oranda şiddet içeriyor. Birtakım televizyon programlarında şiddet o denli ince olarak işleniyor ki, bilhassa yansıtılmış şiddet kıymetli derecede tanınan. Gücün ve kaynakların eşitsiz olarak dağıtıldığı, çatışan çıkar ortamlarının varlığı ile yapılandırılan toplumlarda yansıtılmış şiddet üzerinde durulmaktadır.” sözlerini kullandı.

Popüler kültür, gerçekliğin olumsuz yanlarından kurtulmaya yarıyor

Güney Kore tanınan kültürü Hallyu’nun bir modülü olan K–Pop akımına değinen Dr. Öğr. Üyesi Neriman Kilit, son yıllarda Türkiye ve dünya isminden sıkça kelam ettirdiğini söyledi. Bilhassa genç bayanlar ortasında geniş hayran kitlelerine sahip olduğu gözlenen K-Pop’un, dünya genelindeki muvaffakiyetini kültürel içerikli eserlere çeşitli hallerde verilen dayanağa bağlayan Kilit, kelamlarına şöyle devam etti:

“Güney Kore son vakitlerde BTS, EXO, TWICE üzere K-Pop kümelerinin dünya genelinde gençler ortasında yükselen popülerliği, Parazit sineması üzere Oscar mükafatı alan ve Squid Game üzere Netflix’te izleme rekorları kıran üretimleri ile dikkat çekiyor. Güney Kore orijinli kültürel eserler tüm dünyaya yayılan tanınan kültür eserlerinden yalnızca kimileri. Tanınan kültür, günümüz bireyinin gündelik hayatında kitle bağlantı teknolojileri sayesinde geniş yer kaplıyor. Tanınan kültürün medya aracılığıyla kitlelerin tüketimine sunulan bir meta olduğu ve piyasa mantığı ile harmanlanmış kitle kültürüne dönüştürüldüğü son zamanlardaki tartışmalarda sıklıkla lisana getiriliyor. Bu bakışa nazaran tanınan kültür gündelik hayatın kültürü olmasından ötürü gerçekliğin olumsuz yanlarından kurtulmaya yarıyor.”

Popüler kültür sıradan hazlar sağlıyor

Popüler kültürün izleyiciler yahut tüketiciler üzerinde yapay hazlar ve mutluluklar yaratmak gayesiyle hâkim sınıflar tarafından üretildiğini lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Neriman Kilit, “Popüler kültür bir çeşit oyalanma ile ilişkilendiriliyor. Buna nazaran tanınan kültür gündelik olandan daha tercih edilmekle birlikte onunla iç içe geçen sıradan hazlar sağlıyor. Tanınan kültürün coşkusal doyumu, istek ile disiplin oyununu legalleştiriyor. Fanlar K-Pop müziklerinin manaları ve K-Pop müzikçilerinin hayat öyküleri ile duruşlarına sembolik manalar yüklüyor. Kore tanınan kültür eserlerinin son yıllardaki yükselişinde, eserin bir kıssası olması yahut eserin art planında âlâ bir öykü anlatıcılığı olması değerli hale geldi. Bu durum gençlerin K-pop müzikçilerinin hayatını ve fikirlerini ömür ideolojisi haline getirmelerini sağlıyor ve intihar üzere davranışların, tek cinsiyetlilik üzere bakış açılarının artmasına sebebiyet veriyor.” ikazında bulundu.

Yasaklar işleri güzele götürmez

Popüler kültürü büsbütün değiştirmek ve gençler üzerindeki tesirlerini büsbütün ortadan kaldırmak üzere bir bahtımız olmadığını kabul etmek gerektiğine dikkat çeken Kilit, “Bu bahiste ailelerin yasaklamalar getirmesi işleri daha düzgüne götürmez. Öncelikle çocuklarımıza hepimizin hayran olduğu akımlar ve şahıslar olabileceğini, bir noktaya kadar bunun olağan olduğunu anlatmak gerekiyor.” diye konuştu.

Bütün hayatımızı ve gayelerimizi bu hayranlıklar üzerine kuramayacağımızı, bu tip fanatizmin takıntıya ve bağımlılığa sebebiyet verebileceğini de çocuklara uygun bir lisanla anlatmak gerektiğini belirten Kilit, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Hatta bu yüzden günlük hayat işlevselliğimizin düşebileceğini, bizi kendi gerçeğimiz ve geleceğimizden uzaklaştırabileceğini anlatmamız gerekiyor. Ebeveynler çocuklarının hayatlarını kendi yetenek ve ilgi alanı doğrultusunda renklendirerek, bu durumun hayatlarında daha az yer kapsamasını sağlamalı. Bu gurupların eserlerini ve konserlerini büsbütün yasaklamamalı ancak mutabakatlara varmalı. Çocuklarında bu fanatizmin takıntı ve bağımlılık haline dönüştüğünü gözlemliyorlarsa da kesinlikle bir çocuk ve ergen psikiyatristine başvurmalılar.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı