Şanlıurfa Valiliği açıkladı: Sabah su verilmeye başlanacak

Şanlıurfa Valiliği, Su arıtma tesislerinde çalışmaların bugün itibari ile tamamlandığını ve sabah saatlerinden itibaren suyun kademeli olarak merkez ilçelere verileceğini açıkladı.

Şanlıurfa Valiliği açıkladı: Sabah su verilmeye başlanacak

Şanlıurfa’da Salı günü yaşanılan sel felaketinin ardından Atatürk Barajı havzasında aşırı kirlilik meydana geldi. Çamurlu suyun şehir şebekesinin altyapısında daha büyük çaplı problemlere yol açabilme olasılığı sebebiyle Perşembe günü İl merkezinde su kesintisine gidildi.

Şanlıurfa Valiliği bugün itibarı ile Su arıtma tesisinde çalışmaların tamamlandığını ve suların yarın sabahtan itibaren kademeli olarak Haliliye, Karaköprü ve Eyyübiye ilçelerine verileceğini açıkladı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"14.03.2023 Salı günü ilimizi etkisi altına alan ve sel afetine neden olan şiddetli sağanak yağış kaynaklı, barajımızın havzasında aşırı kirlilik oluşması ve bu çamurlu suyun şehir şebekesinin altyapısında daha büyük çaplı problemlere yol açabilme olasılığı sebebiyle, 16.03.2023 Perşembe günü vatandaşlarımızın sağlığını korumak adına tedbir amaçlı merkez ilçelerimize su arzı kesilmişti. Su arıtma tesisimizdeki çalışmalarımız 17.03.2023 Cuma günü itibarıyla tamamlanmış olup, arıtmaya tekrar su pompalanmaya başlamıştır. Arıtma su seviyesi kademeli olarak dolmaya başlayacak ve yarın (18.03.2023) sabahtan itibaren kademeli olarak ilimizin merkez ilçelerine (Haliliye, Karaköprü, Eyyübiye) su verilmeye başlanacaktır. Akşam saatleri itibarıyla da merkez ilçelerimize su verme işlemi tamamlanmış olacaktır.Şehrimizde dağıtılmaya başlanacak olan şebeke suyunun evde hijyen amaçlı kullanılmasında bir problem yoktur. Ancak resmî kaynaklarımızdan ikinci bir düzeltme gelene kadar içme suyu olarak kullanılmaması vatandaşlarımızın sağlığı açısından önem arz etmektedir. Halkımızın mağduriyet yaşamaması adına içme suyu takviyeleri yapılacaktır. Vatandaşlarımızın uyarılarımıza hassasiyet göstermesi önem taşımaktadır. Tüm hemşehrilerimize tekrar geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz."