Rusya’ya çalıştığı suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası alan eski FBI ajanı, cezaevinde ölü bulundu

ABD tarihinin “en çok ziyan veren ajanlık faaliyetine” imza attığı belirtilen 79 yaşındaki Hanssen, Colorado...

Rusya’ya çalıştığı suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası alan eski FBI ajanı, cezaevinde ölü bulundu

ABD tarihinin “en çok ziyan veren ajanlık faaliyetine” imza attığı belirtilen 79 yaşındaki Hanssen, Colorado Florence’deki yüksek güvenlikli bir cezaevinde tutuluyordu.

Cezaevi idaresinin açıklamasında, hücresinde hareketsiz bulunan Hanssen’e yapılan tıbbi müdahalenin yetersiz kaldığı belirtildi. Lakin eski FBI casusunun mevt nedeni açıklanmadı.

Hanssen 1976’da Amerikan Federal Soruşturma Ofisi’ne (FBI) katıldı. FBI’ın websitesinde yer alan bilgiye nazaran 1985’ten itibaren Sovyetler Birliği’ne “çok gizli” nitelikte bilgileri satmaya başladı.

FBI içerisinde “Ramon Garcia” mahlasını kullanan Hanssen, ABD tarihinin en çok ziyan veren ajanlık faaliyetlerinden birisine imza attı ve yıllarca yakalanamadı.

2001’de yakalandığında, yaptığı ajanlık faaliyeti karşılığında, 1,4 milyon doların üzerinde mal varlığı elde ettiği tespit edildi.

rusyaya calistigi suclamasiyla omur boyu hapis cezasi alan eski fbi ajani cezaevinde olu bulundu ZvGHScjh

SUÇÜSTÜ YAKALANDI

FBI, uzun yıllar boyunca Hanssen’in sızdırdığı bilgilerin kaynağını tespit etmek için araştırmalara devam etti. 300’den fazla müfettişin çalışmasıyla Hanssen, 2001’in Şubat ayında Virginia’daki bir parkta bâtın bilgileri teslim ederken “suçüstü” yakalandı.

Yakalanmadan evvel Hanssen, Virginia’da dört odalı bir konutta, eşi ve altı çocuğuyla birlikte yaşıyordu.

Hanssen’in tutulduğu ADX Florence cezaevi, ülkedeki en yüksek güvenliklere sahip tesislerden birisi olarak biliniyor. Cezaevinde, ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılan El Düstur militanı Zekeriya Musavi ve 15 Nisan 2013’teki Boston Maratonu saldırısını yapan Cevher Çarnayev de bulunuyor.