Ralli Mi Geliyor? Bu Altcoin Milyar Dolarlık Giriş Yaşadı

Kripto para dünyasında ne vakit ne olacağını kestirmek güç. Altcoin XRP için ise zorluğun düzeyi...

Ralli Mi Geliyor? Bu Altcoin Milyar Dolarlık Giriş Yaşadı

Kripto para dünyasında ne vakit ne olacağını kestirmek güç. Altcoin XRP için ise zorluğun düzeyi daha da üst noktalarda. Zira Ripple ile ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ortasında yasal savaş var. Zorluk olsa da son gelişmeler farklı bir noktaya işaret ediyor. Detaylara bakalım.

Altcoin XRP’ye dev giriş

Geçtiğimiz yedi gün içinde altcoin XRP piyasasına 2,6 milyar dolar aktı. Evet yanlış duymadınız. Üstelik davaya karşın bu türlü bir gelişme var. Buna nazaran yatırım topluluğu güçlü bir güvenoyu verdi. XRP’nin piyasa bedeli 27.19 milyar dolara çıktı. 27 Mayısta piyasa kıymeti 24,56 milyar dolardı. Buna nazaran bir haftada %10’luk bir artış manasına geliyor.  Bu sermaye akışı XRP’nin fiyatında da istikrarlı bir yükselişe dönüştü. Token şu anda 0,50 doların üzerindeki pozisyonunu koruyor. Yazım saatine nazaran XRP 0,52 dolardan süreç görüyor. Haftalık kar yaklaşık %11 düzeylerinde.

ralli mi geliyor bu altcoin milyar dolarlik giris yasadi 0 B2lIfaji

Altcoin XRP’nin fiyatındaki son artışın nedenlerine bakılıyor. Devam eden davanın baskın faktör olarak kalmasıyla birlikte çeşitli faktörlere bağlanıyor. Hakikaten de varlık, mahkeme lideri Annalisa Torres’in SEC’in eski Kurumsal Finans Yöneticisi William Hinman’ın 2018’de yaptığı bir konuşmayla ilgili dokümanları SEC’e göndermesi tarafındaki kararının akabinde oluşan heyecan üzerine inşa edilmeye devam ediyor.  Hinman konuşmasında, piyasa pahasına nazaran ikinci en büyük kripto para ünitesi olan Ethereum’un (ETH) ABD maddeleri kapsamında bir menkul değer olarak değerlendirilmemesi gerektiği görüşünü lisana getirmişti.

Mahkeme sonucuna yönelik beklentiler

Yargıç Torres’in bu kararı SEC’in şahsî bilgileri redakte etmesine müsaade veriyor. Lakin düzenleyicinin dokümanlar üzerindeki ayrıcalık tezini reddediyor. Ripple’ın kontratlar ve finansal datalar üzere belli bilgilerin redakte edilmesine yönelik talepleri kısmen kabul edilmiş durumda. Lakin XRP ile ilgili detaylar için bir ret kelam konusu. Bu evrakların açıklanması, XRP’nin bir menkul değer yahut menkul değer olmayan yasal statüsünü potansiyel olarak etkileyebilir.  Ayrıyeten, kripto topluluğu dava için özet karar tarihini merakla bekliyor. Bu doğrultuda, altcoin XRP yanlısı avukat John Deaton, Hinman konuşma evraklarının 13 Haziran 2023’e kadar kamuya açıklanması göz önüne alındığında, bahsin Eylül ayına kadar çözülebileceğini öngörüyor.  Deaton, Yargıç Torres’in muhtemelen Eylül 2023 sonuna kadar vereceğini vurguluyor. Bu durumda kararın Himman’ın fikirleriyle birebir olması kelam konusu.

ralli mi geliyor bu altcoin milyar dolarlik giris yasadi 1 Weay4pwE

Diğer taraftan altcoin XRP sermaye girişi artan zincir içi faaliyetle birebir vakte denk geldi. Örneğin, XRP iki gün içinde tarihteki en büyük ikinci ve üçüncü adres aktifliği artışlarını yaşadı. Faaliyetlerdeki bu artış, ağın pazardaki pozisyonunda kıymetli değişiklikler olabileceğine işaret ediyor. Kriptokoin.com olarak belirttiğimi üzere zincir içi tahlil firması Santiment’e nazaran, XRP Ledger ile etkileşime giren adreslerin sayısı 490.000 üzere eşi gibisi görülmemiş bir düzeye ulaştı. Bu sayı, 18 Mart’ta kaydedilen ve takip eden on gün içinde XRP’nin fiyatında %45’lik kayda bedel bir artışa yol açan en büyük artışın çok gerisinde değil. Ripple’ın yakın vakitte 900 milyon XRP tokenini kilitlemesi de kripto paranın yükseliş eğilimine kısmen katkıda bulundu. Bu kilitli tokenlear, piyasaya denetimli bir arz salınımı sağlayarak yatırımcıların piyasa şartlarını varsayım etmesine yardımcı oluyor. Başka taraftan yatırımcılar bu türlü gelişmelere de olumlu karşılık veriyor. Bu durum XRP için bir ralli ihtimalini de ortaya çıkarıyor.