Prof. Dr. Özden’den sedef hastalarına müjde: “Artık tedavisi var”

Prof. Dr. Özden’den sedef hastalarına müjde: “Artık tedavisi var” 4. Karadeniz Dermatolojide Yenilikler Sempozyumu SAMSUN...

Prof. Dr. Özden’den sedef hastalarına müjde: “Artık tedavisi var”

Prof. Dr. Özden’den sedef hastalarına müjde: “Artık tedavisi var”

4. Karadeniz Dermatolojide Yenilikler Sempozyumu

SAMSUN – Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Müge Güler Özden, birçok sedef hastasının ‘hastalığının tedavisinin olmadığını’ zannettiğini belirterek, “Artık sedef hastalığının tedavisi var” dedi.

“4. Karadeniz Dermatolojide Yenilikler Sempozyumu” 150’den fazla bilim beşerinin iştiraki ile Samsun’da başladı. Dermatoloji alanında uzman 59 konuşmacının katkıda bulunacağı sempozyum hakkında bilgi veren Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müge Güler Özden, “Bu sene 4.’sü düzenlenen sempozyumumuz nitekim çok daha büyük bir iştirakle ülkemizin her yerinden gelen bilim insanlarının katkılarıyla gerçekleşiyor. Bu yıl sedef hastalığındaki büyük gelişmeler, atopik dermatit (egzema) gelişmeler, ürtiker (kurdeşen) hastalığındaki gelişmeler tartışılacak. Tartışırken hastalarımıza da bildirilerimiz olacak. Bilhassa sedef hastalığının tedavisinin olduğunu bilmeleri, hastalığın tedavisinin var olduğunu bilmelerinin yanı sıra çok da gelişmiş ömür uzunluğu sürdürülebilir tedavilere ulaşmanın artık mümkün olduğunu paylaşmak isteriz. Sempozyum, 2 gün boyunca devam edecek. Pazar günü de tartışma oturumlarıyla sonlanacak. Sempozyumumuzda ülkemizin her yerinden gelen 59 konuşmacı katılıp, alanlarındaki mevzular hakkında bilgiler verecek” dedi.

“Artık sedef hastalığının tedavisi var”

Sedef hastalığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna değinen Prof. Dr. Müge Güler Özden, “Sedef hastalığı bazen tedavisinin olmadığı zannedilen bir hastalık. Hastalar, ‘sedef hastalığının tedavisi yok’ ya da ‘bu hastalığı yaşamak zorundasın’ üzere kelamları duyduğunda tıptan yahut tabibinden tedavi alamayacağı kanısına kapılıp çeşitli paramedikal tedavilere başvurabiliyor. Biz hastaların çok düzgün bilmesini istiyoruz ki artık sedef hastalığının tedavisi var. Üstelik bu tedavi sistemleri çok gelişti. Sedef hastaları kesinlikle tabiplerine danışmalılar ve bu hastalıkla yaşamak zorunda olmadıklarını bilmelerini isterim. Kaldı ki sedef ciltte görülen bölgeleri etkileyen bir hastalık olmamasının yanı sıra kalp ve eklem sıhhatini etkileyen bir hastalıktır. Bu nedenle tedavi olmanın kıymeti çok büyüktür” diye konuştu.

2 gün boyunca devam edecek sempozyumda ayrıyeten “Vitiligo tedavisinde yeni ufuklar JAK inhibitörleri ve ANTİ-IL kullanımı”, “Büllöz hastalıklarda rituksimab kullanımı”, “TEN ve Stevens Johnson teşhis ve tedavisi”, “Psoriasis Patogenezinde yeni tedavi moleküllerinin roller”, “Mikrobiyata ve inflamasyon”, “Püstüler Psoriasis farklı bir hastalık mı? Psoriasis Spektrumunda mı?”, “Akne skar tedbire ve tedavisi”, “Psoriasisi taklit eden hastalıklarda ayırıcı tanı”, “Psoriatik artrit teşhisini nasıl gözden kaçırmayalım?”, “Psoriasis tedavisinde kişisel yaklaşım”, “Pandemi sürecinde teletıp ve teledermatoloji”, “Patolog ne der? Dermatolog ne anlar?”, “HPV aşıları”, “Atopik dermatit tedavisinde biyolojikler”, “Kronik ürtiker hastasına yaklaşım”, “Farklı yüzleriyle Mikozis Fungoides”, “Frontal Fibrozan Alopesi”, “Tırnakta biyopsi teknikleri”, “Scabies ve direnç sorunu”, “Melasma: tedavi seçenekleri”, “Cilt yenileme ve sıkılaştırmada hangi cilde hangi cihaz”, “Farklı botulinum toksin preparatlarının üstünlükleri – farkları”, “Dolgu komplikasyon yönetimi”, “Bağ doku hastalıklarındaki dermatolojik bulgulara tedavi yaklaşımı”, “İnflamasyon ve depresyon”, “Bağ dokusu hastalıklarında kapilleroskopi-laboratuvar”, “Behçet”, “Hidradenitis Suppurativa”, “Psoriasis” ve “Atopik dermatit” üzere bahisler ve farklı birçok hususta alanında uzman olan bilim insanları sunumlar yapacak.

İhlas Haber Ajansı / Erdi Demür – Sıhhat