Birinci sefer görüntülendi! İşte teknik özellikleriyle büyüleyen yerli araba Togg’un anahtarı

TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu’nun merasimde birinci Togg’un anahtarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği fotoğraf tarihi bir anı...

Birinci sefer görüntülendi! İşte teknik özellikleriyle büyüleyen yerli araba Togg’un anahtarı

TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu’nun merasimde birinci Togg’un anahtarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği fotoğraf tarihi bir anı oluşturdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanarak banttan indirdiği Anadolu rengi Togg’un önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sergilenmesi bekleniyor.

GÜNCELLEMELERİ FABRİKADAN GERÇEKLEŞECEK

Yeni Şafak’ta yer alan habere nazaran, çok noktalı kamera sistemlerinden otonom sürüşe kadar birçok özelliği bulunan Togg’un, internet teması ile güncellemeleri fabrikadan gerçekleşecek. Ön konsolda bulunan bir gözle şoför takip edilerek güvenlik tedbirleri otomatik olarak devreye girecek.

İÇ VE DIŞ DETAYLARI

– Aracın iç tasarımı genel olarak şık ve sade olarak tasarlanırken alışılagelmişin dışında bir vites seçicisi tercih edilmiş. Pianoblack, krom ve deri ile bezenmiş ayrıntılar vites seçicide yer alıyor. Vites seçicisinin çabucak altında bulunan bir beğenilen ise telefonun koyulacağı tıpkı vakitte da bu beğenilen kablosuz olarak şarj olabileceği bir alan da bulunuyor.

– Aracın iç göğüsün üst kısmında sürücüsü izleyen bir kamera ve akıllı sistem de araçta bulunan ayrıntılar ortasında. Bu akıllı sistem sürücünün uyuyup uyumadığını, sıhhat bilgilerini, kalp atışı suratını ölçerek acil durumlarda sürücüsü ve yolcuları uyarıyor.

– Acil durumlarda, kazalarda kullanılmak üzere tavana yerleştirilmiş bir S.O.S acil davet sistemi de ayrıntılar ortasında. Bu düğmeye basıldığı an aracın elektronik sistemleri aracın pozisyonunu ve kaza bilgilerini gerekli ünitelere ulaştıracak ve takımların en kısa müddette intikal etmesi sağlanacak.

– Araçta bir şanzıman olmadığı için şaft tüneli de bulunmuyor. Araç C segmenti SUV olmasına karşın boyutlarıyla ve elektrikli altyapısına nazaran inşa edilen şasi sistemiyle akaryakıtlı, dizel ve hatta elektrikli rakiplerine nazaran iç yerde büyük bir hacim sunuyor.

ARAÇTAN KONUT YÖNETİLEBİLECEK

– Togg’da dijital sistemlerle temas kurabilen akıllı ve tek merkezden yönetilen bir sistem olacak. Ana işlemci olarak nitelendirilen bu yönetici sayesinde, araçtaki komutlarla konut ile işyeri üzere alanlar yönetilebilecek.

– Aracın internet ilişkisi ile fabrikadan güncellemeleri otomatik olarak alabilmesi, arıza durumunda araca uzaktan müdahale edilebiliyor. Araçlarda uygulanan yenilikler anlık güncellemeler ile Togg’a gelecek.

– Aracın her yerinde kameralar bulunuyor. Bu kameralar 360 derece görüşün yanı sıra otonom sürüş için de kullanılacak. Bu kameralar önde artta ve aynaların altında bulunuyor.

– Çok fazla merak edilen kameralı aynalar ise opsiyonel olarak sunulacak. Olağan aynaları da olacak araç isteğe nazaran kameralı aynalar ile gelecek.

HOLOGRAFİK ASİSTANLA ÖN CAM DİJİTALLEŞİYOR

– Ön camı büsbütün şeffaf bir bilgisayara dönüştüren holografik asistanın sesli komutlarla ilerleyebilen yapısı dijital dünyayı aracın içine yerleştirecek.

– İnternet kontağıyla birlikte trafik, görüntü, gazete, fatura ödeme, ferdî sayfalar üzere birçok özelliğe anında ulaşabilen holografik asistan sadece ön konsoldaki ekranlara bağımlılıktan kurtarmayıp, aracın kör noktası kalmayacak halde şoföre etrafını gösterebilecek.

5 SANİYEDE 100 KM

– Aracın motorları elektrikli olduğu için devranın yükselmesine gerek kalmadan tüm gücü sıfırdan itibaren tekerleklere veriyor. Üst donanımda satılacak olan 400 beygir gücündeki araç 0-100 km sürate 5 saniyenin altında ulaşıyor. Bunun yanı sıra 200 beygirlik alt donanımdaki araç ise 7,6 saniyede 0-100 e çıkabilecek.

– İki farklı batarya seçeneği ile satılacak Togg’un yüksek kapasiteli bataryası 500 km’den fazla yol katedebilecek. Düşük kapasiteli batarya ise 300 km’nin üzerinde yolu gidebilecek.

– Togg ‘un 180 kilovatlık Trugo ile şarj edilmesi halinde, 25 dakika içerisinde aracın şarjının yüzde 20’den yüzde 80’e kadar ulaşması öngörülüyor. AC bir şarj noktasında ise bu mühlet 4 saate kadar çıkıyor.

4 EKRAN FARKLI ÖZELLİKLERİ BARINDIRIYOR

– Aracın son suratı hem güvenlik tedbirleri hem de daha fazla güç tüketilmemesi nedeniyle 195 km ile sonlandırılarak satışa çıkarılacak.

– Aracın içerisinde toplamda 4 adet ekran bulunuyor. Bu ekranlardan birincisi şoförün önündeki gösterge ekranı. Bu bilgi ekranı içerisinde batarya durumu, araç durumu, sürat, güç tüketim tablosu, tabela okuma sistemi, adaptif sürat sabitleyicinin özellikleri ve göstergeleri yer alıyor. Şoför önündeki ekran dokunmatik olmayan tek ekran ve direksiyon üzerinde bulunan tuşlar vasıtasıyla denetim edilecek.

– Ortada bulunan ekran sürücünün ve yolcunun ortak olarak kullanabileceği bilgi, cümbüş ekranı. Bu ekran üzerinden araç ayarları, medya, navigasyon ve türlü özelliklere erişiliyor. Yolcu tarafında bulunan ekrandan da tekrar bu özellikler kullanılıyor. Ayrıyeten bu ekranlar yolcu ve sürücünün ortasında bulunan kumanda ile de yönetiliyor.

– Yan yana olan 3 ekranın aşağısında bulunan ekrandan yeniden radyo medya üzere özellikler kullanılabilecekken bu ekranın ana fonksiyonu klima denetim kumandalarını barındırması. Araç içi iklimlendirme sistemlerini yöneten ekrandan aracın opsiyon ve donanımlarına nazaran koltuk ısıtma, soğutma ve sürüş bilgileri üzere bilgiler yönetiliyor.

– Ön konsolda bulunan bir gözle şoför takip edilerek gerekli güvenlik tedbirleri otomatik olarak alınacak. Kaza riskini büyük oranda azaltacak sisteme 3’üncü düzey otonom dayanağıyla birlikte daha inançlı seyahatler mümkün olacak.

TOGG’UN ANAHTARI DA BİRİNCİ KERE GÖRÜNTÜLENDİ

Yenişafak’ın haberine nazaran teknik özellikleriyle büyüleyen yerli araba Togg’un anahtarı da birinci kere görüntülendi. Gri renkte bir dizayna sahip olan anahtarın fotoğrafları da büyük ses getirdi.