Op. Dr. Ufuk Yılmaz: “Tüp bebekte gebelik başarımız dünya oranının üstünde”

Op. Dr. Ufuk Yılmaz: “Tüp bebekte gebelik başarımız dünya oranının üstünde” Medical Park Karadeniz Hastanesi...

Op. Dr. Ufuk Yılmaz: “Tüp bebekte gebelik başarımız dünya oranının üstünde”

Op. Dr. Ufuk Yılmaz: “Tüp bebekte gebelik başarımız dünya oranının üstünde”

Medical Park Karadeniz Hastanesi Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ufuk Yılmaz:

“Fast food ve hormonlu besinlerin çok tüketilmesi yumurta rezervini azaltıyor”

TRABZON – Medical Park Karadeniz Hastanesi Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ufuk Yılmaz, tüp bebek tedavisinde artık taze embriyo transferi yapmadıklarını, bütün hastalara dondurulmuş transfer gerçekleştirdiklerini belirtti. Op. Dr. Yılmaz, “Yumurtası az olanlarda yumurta biriktiriyoruz. Genetiğe gönderiyoruz, sağlıklı embriyoyu buluyoruz. Ondan sonra transfer yapıyoruz. Bu hastalarda böylelikle muvaffakiyet talihimizi yüzde 60’ların üzerine çıkartıyoruz. Şuanda merkezimizin gebelik başarısı ortalama yüzde 75. Bu dünya oranının üstünde” dedi.

Tıp teknolojisinin en süratli geliştiği alanların başında gelen tüp bebek tedavisi ile her yıl binlerce çift çocuk sahibi oluyor. Tüp bebek tedavisinde uygulanan teknikler ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Medical Park Karadeniz Hastanesi Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ufuk Yılmaz, çiftlere ikazlarda bulundu. Tüp bebek tedavisinin yardımcı üreme teknikleriyle çocuk sahibi olma metodu olduğunu hatırlatan Op. Dr. Yılmaz, “Hastadan yumurtanın ve spermin dışarıya alınması ve dışarıda döllenmesi, döllendikten sonra embriyonun oluşması ve embriyonun tekrar rahim içerisine yerleştirilmesi olarak isimlendirebiliriz. Tüp bebek tedavi için koşullarımız var. Genelde adetli devirde başlanıyor lakin hastanın birinci evvel uygun olması gerekiyor. Daha evvel kolay tedavileri denemişse aşılamaları bitirmişse ya da sperm ve yumurta yoksa direk olarak tüp bebek başlanabiliyor. Başlangıç ise adetin 2. yahut 3. günü oluyor. Tüp bebek denemesinde aslında bir hudut yok. Ancak birinci 2 deneme her vakit en başarılı denemelerdir. 2’den sonraki denemeler her vakit için daha sorunlu hale geliyor. Hastalara özel tekitler ve özel testler yapılmasını gerekiyor. Tüp bebek denemelerinde bir taze tedavi yapıldıktan sonra 3 ay sonra yeni bir tedavi yapılmasını istiyoruz. Senede hastanın 3 deneme yapmasını tavsiye ediyoruz” biçiminde konuştu.

“Günümüz çağı hastalığı azalmış yumurta rezervi”

Günümüz çağı hastalığının azalmış yumurta rezervi olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Yılmaz, “Artık toplumda ne yazık ki evlenme yaşı gecikiyor, kişi iş hayatına atılıyor, meslek derken çocuk daha geri plana bırakılıyor. Tabi bu durumda yaş ilerledikçe hastaların hamile kalma oranları düşüyor. Günümüz çağının hastalığı olarak azalmış yumurta rezervini bilhassa çok sık olarak görüyoruz. Münasebetiyle bu hastalarda özel teknikler kullanıyoruz. Şahsa özel tedaviler yapıyoruz. Bilhassa havuzlama dediğimiz biriktirme tedavileri, embriyolardan genetik inceleme yeniden monosit aşısı dediğimiz bedendeki doğal öldürücü hücrelerin gebeliği engellemesine bağlı olarak bunun özel bir testle ortaya çıkarılması ve sonucunda da hastaya bir rahim içi aşısı uygulanarak bilhassa 3-4 denemede hamile kalamayan hastalarda bu türlü bir tedavi kullanılıyor. Böylece gebe kalmalarını sağlanabiliyor” diye konuştu.

“Hormonlu besinlerin çok fazla tüketilmesi yumurta rezervinin azalmasına sebep oluyor”

Kişilerin beslenmeye çok dikkat göstermesi gerektiğini işaret eden Op. Dr. Yılmaz, hormonlu besinlerden uzak durulmasını gerektiğini vurguladı. Yılmaz, “Azalmış yumurta rezervi dediğimiz hastaların bu kadar erken yaşlarda artık yumurtalarının azalmasını biz aslında toplumun vakit içerisinde geliştirmiş olduğu beslenme bozukluklarına bağlıyoruz. Fast food, pizzalar, pideleri yemek, doğal olmayan besinler, hormonlu besinlerin çok fazla tüketilmesi bu şekil yumurta rezervi azalmasına sebep oluyor. Bu yüzden biz hastalarımıza doğal beslenin, yağdan uzak beslenin bilhassa bayanlar için sigara çok önemli bir faktör. Sigara katiyetle içmelerini istemiyoruz. Süt, yoğurt, peynir bunların tüketilmesi yeniden antioksidanı yüksek C vitamini yüksek besinlerin bilhassa yeşil biber olsun portakal ve limon stili yiyeceklerin tüketilmesini tavsiye ediyoruz” tabirlerini kullandı.

“Başarı oranımız dünyanın bir tık üstünde”

Tüp bebek tedavisinde taze transfer yapmadıklarını belirten Op. Dr. Yılmaz, şu bilgileri paylaştı:

“Hastayı kıymetlendiriyoruz. Gebelik talihi daha düşük durumdaki hastalar için yumurta havuzlama sistemini çok sık kullanıyoruz. Artık taze transfer hiç yapmıyoruz. Bütün hastalarımızı dondurulmuş transfer olarak gerçekleştiriyoruz. Yumurtası az olanlarda yumurta biriktiriyoruz. Genetiğe gönderiyoruz, sağlıklı embriyoyu buluyoruz. Ondan sonra transfer yapıyoruz. Bu hastalarda böylelikle muvaffakiyet bahtımızı yüzde 60’ların üzerine çıkartıyoruz. Şuanda merkezimizin gebelik başarısı ortalama yüzde 75. yüzde 62’i de meskene çocuk getirme oranımız var ki bu dünya oranının bir tık üstünde.”

“Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda’dan hastalarımız oluyor”

Tüp bebek tedavisine yurtdışından talep olduğunu lisana getiren Op. Dr. Yılmaz, “Özellikle komşumuz Gürcistan’dan bu bahiste çok önemli bir talebimiz var. Oradaki tedavi tekniklerinin biraz daha geri kalmasına bağlı olarak çok fazla hastamız geliyor. Yeniden yurtdışında Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda’dan hastalarımız oluyor. Oradaki kurallar çok katı. Çocuk sahibi olsun ya da olmasın çok önemsenmiyor. 1-2 deneme yapıyor oldu ya da olmadı farklı tekniklere gitmiyorlar. O yüzden Hollanda’da, Belçika’da başarısız denemeleri olan hastalar bize geliyorlar. Biz burada tedavilerini düzenliyoruz, yapıyoruz ve hastalar hamile olarak oraya geri gidiyorlar” açıklamasında bulundu.

“Yaş, evlilik geciktiriliyor, meslek nedeniyle ertelemeler yapılıyor”

40 yaşından sonra hastaların hamile kalma bahtının çok azaldığını söyleyen Op. Dr. Yılmaz, “Hastalarımıza çocuk sahibi olmak için geç kalmamalarını tavsiye ediyorum. Zira yaş, evlilik geciktiriliyor, meslek nedeniyle ertelemeler yapılıyor. En azından hastalarımız evlendikten sonra bir yumurta rezervlerini denetim ettirip bir sorunları olup olmadığına baktırmalarını çok tavsiye ediyoruz. Varsa geç kalmadan tedaviye başlamalarını bilhassa istiyoruz. 40 yaşından sonra ne yaparsanız yapın hastanın hamile kalma bahtı çok çok azalıyor” dedi.

“Üçüz hastayı hiç unutamıyorum”

Çok sayıda başarılı sonuca ulaşan Op. Dr. Ufuk Yılmaz, unutamadığı bir anısı olduğunu söyledi. Op. Dr. Yılmaz, “Tüp bebek tedavisinde çok özel bir anımız var. Bir tüp bebek hastasında yumurta topladıktan sonra transfer yaptık. Hastamızın daha sonra keyifli sonucunu aldık. Ultrason ile bakınca üçüz gebe olduğunu gördük. Hastamız 2 gün sonra yumurtalığının dönmesi sorunu ile geldi. Bu hastamıza laparoskopik olarak yumurtalarını geri çevirdik. Genelde bu stil hastaların tekrarlama eğilimi yoktur. Hasta 1 hafta sonra birebir şikayet ile tekrar geldi. 1 defa daha ameliyat etmek zorunda kaldık. Üçüz bir hastayı 2 sefer ameliyat ettikten sonra sağlıklı bir üçüz gebelik doğurtmak her vakit nasip olmuyor. Bu hastayı hiç unutmam” diyerek kelamlarını noktaladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ozan Köse – Sıhhat