Seçim Sonrası İkinci El Otomobil Piyasası Hareketlendi

Seçim sonrası ikinci el araba piyasası hareketlendi Kurban Bayramı öncesi ikinci el araba satışları arttı...

Seçim Sonrası İkinci El Otomobil Piyasası Hareketlendi

Seçim sonrası ikinci el araba piyasası hareketlendi

Kurban Bayramı öncesi ikinci el araba satışları arttı

Oto galerici Murat Hakikat:

“Birinci ve ikinci cins ortasında sakinlik olmuştu, şu anda ise işler tekrardan artışa geçti”

“Telefonlarımız çalmaya, müşterilerimiz gelip araçlara bakmaya başladı”

Oto galerici Ali Çaygeçen:

“Görüldüğü üzere dükkanın önünde otomobil yok”

“Seçimden sonra işler hızlandı, alış ve satışlarda yoğunluk var”

ESKİŞEHİR – Seçim öncesinde yavaşlayan ikinci el araba satışları Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla tekrardan hızlanırken, Eskişehir’de oto galericilik yapan esnaflar yatırım yapmanın tam vakti olduğunu söyledi.

Vatandaşlar 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimi, 28 Mayıs’ta ise Cumhurbaşkanlığı Seçiminin ikinci çeşidi için sandık başına gitti. Bu süreçte birçok esnafın işlerinde sakinlik yaşanırken, araba satışlarında da yavaşlama meydana geldi. Seçimin sonuçlanmasıyla ve Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte işleri tekrardan artışa geçen oto galericiler, yatırım yapmanın tam vakti olduğunu söyledi. Öte yandan son periyotlarda sıfır araç bulmakta zorluk yaşandığı belirtilirken, ikinci el piyasadaki fiyatların daima değiştiği aktarıldı. Alış ve satışlarda ise yoğunluk olduğunu tabir eden galericiler, araç almayı düşünen vatandaşların bayrama kadar alışverişini yapmasını tavsiye etti.

“Birinci ve ikinci cins ortasında sakinlik olmuştu, şu anda ise işler tekrardan artışa geçti”

Eskişehir’de oto galericilik yapan Murat Hakikat, seçim devrinde yavaşlayan işlerin sonuçların belirli olmasıyla birlikte tekrardan hızlandığını söyledi. Kurban Bayramı’nın da yaklaşmasıyla yoğunluğun başladığını söz eden Hakikat, “Seçimleri atlattık, seçimden evvel piyasanın önü açıktı. Satışlar bir oldukça süratliydi. Lakin seçim ortası biraz sakinlik oldu, ikinci el piyasası yavaşladı. Seçimler geçtiği için ikinci el piyasasında tekrardan bir yükseliş olmasını bekliyoruz. Önümüz bayram, yavaş yavaş hareketlilik başladı. Bunun daha da yükselmesini bekliyoruz. Bayram öncesi için şu anlık çok ağır olduğunu söyleyemem lakin yavaş yavaş başlıyor. Fakat piyasanın seçim ortasındaki durumundan daha yeterli olduğunu söyleyebilirim. Birinci ve ikinci çeşit ortasında yaşanan sakinlik esnasında beşerler ne yapacağını bilemedi. Artık işler tekrardan yükseliş evresine geçiş yaptı. Yani telefonlarımız çalmaya, müşterilerimiz gelip araçlara bakmaya başladı. Burada pazar günleri kurulan pazarımızda da biraz daha yoğunluk artmaya başladı. Şu anda sıfır araç bulmak ise çok badire. Bu türlü bir kahır yaşandığı için ikinci eldeki fiyatlara yansıyor. EURO ve Dolar çıktığı üzere ikinci el piyasasındaki araçların fiyatı da durmuyor maalesef” dedi.

“Seçimden sonra işler hızlandı, alış ve satışlarda yoğunluk var”

Eskişehir’de araba alım satımıyla uğraşan Ali Çaygeçen, son periyotlarda araba fiyatlarının döviz kurları sebebiyle fazla değişken olduğunu belirtti. Arabaların pahasını bulduğunu lisana getiren ve artık daha fazla artış yaşanmayacağını düşünen Çaygeçen, “Şu an döviz kurlarından ötürü araç fiyatlarında bir artış var, bunun da önüne geçemiyorlar. Şu anda talep var, müşteri ağır. Esasen görüldüğü üzere dükkanın önünde de otomobil yok, 3-4 tane aracımız kaldı. Seçimden sonra işler hızlandı. Alış ve satışlarda yoğunluk var ve bayram yakınlaştığı için biraz ondan ötürü da artış var. Yani piyasa süratli. Fiyatlarla ilgili şahsi fikrim, artacağı kadar arttı, şişeceği kadar şişti. Bundan sonra fiyatların daha fazla artacağını düşünmüyorum. Otomobiller gerçek pahasını buldu. Sayıların daha üstlere çıkacağını sanmıyorum. Şu an yatırım vakti, araç almak isteyenler bence bayrama kadar almalılar” biçiminde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Araba