Taban fiyat artırımına politikler ne dedi? Erdoğan’ın açıklamalarından sonra paylaşımlar üst üste geldi

Aralık ayı boyunca 3 defa toplanan Minimum Fiyat Tespit Kurulu yapılan pazarlıklardan bir sonuç alamadı....

Taban fiyat artırımına politikler ne dedi? Erdoğan’ın açıklamalarından sonra paylaşımlar üst üste geldi

Aralık ayı boyunca 3 defa toplanan Minimum Fiyat Tespit Kurulu yapılan pazarlıklardan bir sonuç alamadı. Milyonlarca insanın beklediği taban fiyat artırımı için Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün kameralar karşısına geçerek 2023 yılı için belirlenen minimum fiyatı 8 bin 500 lira olarak açıkladı. Bu açıklamanın akabinde birçok siyasi isimden jet suratında açıklamalar geldi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: BİRİ İSTEDİ DİYE O DENLİ OLDU

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Saray, TÜİK’in düzmece besin enflasyonunun bile 5 puan altında artırım açıklayarak, bu ülkenin 33 milyon vatandaşını soydu. Ne minimum ücretlinin hak ettiği oldu ne de küçük esnafın vergi yükü düşürüldü. Tekrar “biri istedi” diye, o denli oldu. Asıl sorun, minimum fiyata tenezzül etmeyen bir Türkiye’yi yaratabilmektir. O da endüstriyel dönüşümle olur. Yalnızca Sarayı yolcu etmeyeceğiz, fakirden alıp zengine verdikleri bu sistemi de tarihe gömeceğiz.” sözlerini kullandı.

“HİÇBİR MANASI OLMAYACAKTIR”

Twitter hesabı üzerinden ekonomik gidişatı eleştiren minimum fiyat konusuna değinen Davutoğlu, “Kötü ekonomi idarenizin faturasını milletimize ödetiyorsunuz. Yeni taban fiyat, kaygıya derman olmaktan uzak. Enflasyonla uğraş etmeden fiyatlara yapılan artışın hiçbir manası olmayacaktır.” dedi.

“DAĞ FARE DOĞURDU”

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu yapılan artırımın etkisiz olacağına işaret ederek “Bir kere daha “Dağ fare doğurdu” Sırtlarındaki küfede milyarca doları taşıyorlar lakin işçinin alın terinin hakkını taşıyamıyorlar! Bu iktidar, bu anlayış ve bu zihniyet değişmeden sonuç değişmeyecek! Taban değil, “İnsanca Ömür Ücreti” için geri sayım başlamıştır…” dedi.

HEMEN SEÇİM YAPIN, BIRAKIN GİDİN

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan ise yapılan artırımı bir görüntü yayınlayarak eleştirdi. Babacan görüntüde “Haftalardır merakla beklenen taban fiyat nihayet Sayın Erdoğan tarafından açıklandı. Yüzde 99 artırım yaptık diye adeta müjde verircesine açıklandı. Bu ülkede gerçek enflasyonun yüzde 200’e yaklaştığını dünya alem biliyor. Çarşıya pazara çıkan herkes, fatura ödeyen herkes çok güzel biliyor bunu. Biz ne dedik; minimum fiyat en az gerçek enflasyon artı refah hissesi oranında artırılmalıdır dedik. Bunu yapmadınız. Milyonlarca insanı gelir kaybı ile karşı karşıya bıraktınız. Üstelik bunu ismi minimum fiyat. Taban fiyat ortalama fiyat olmuş durumda. Sayın Erdoğan’ın milleti sırtında taşıdığı bir yüke benzetmiş olması kabul edilemez. Yükün altından kalkamıyorsanız bırakın gidin. Mayıs haziranı da beklemeyin, Meclis elinizin altında, mart ayında bir seçim ilan edin ve bir an evvel milletimizin bu ızdırabını bitirin.” dedi.

“YAZIKLAR OLSUN”

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, güce gelen artırımları işaret ederek minimum fiyat hakkında “Asgari fiyat yeniden sefalet fiyatı oldu. Bu yıl yalnızca elektrik yüzde 90, doğalgaz yüzde 164 zamlandı. AKP iktidarının 8 bin 506 TL taban fiyatıyla vatandaşlarımız yüzde 142,6 zamlanan güç fiyatları altında yeniden ezildi. Yazıklar olsun…” dedi.

TİP KARARDAN MUTLU DEĞİL

Zam sonrası çalışma kurallarını ve personel haklarına değinen TİP Sözcüsü Sera Kadıgil “Patronlar ve sözcüleri baş başa vermiş, milyonlarca çalışanın maaşını belirlemişler, 8 bin 500 TL… Zira çalıyorlar! Emekçiden çalıp işverenlere veriyorlar. Bu sistem değişecek” dedi.