Neova Katılım Sigorta, 2023’ün ilk çeyreğinde sektör ortalamasının üzerinde büyüdü

Sigorta dalının önde gelen şirketlerinden Neova İştirak Sigorta, dal ortalamasının üzerinde büyüdü. Neova Sigorta, 2023’ün...

Neova Katılım Sigorta, 2023’ün ilk çeyreğinde sektör ortalamasının üzerinde büyüdü

Sigorta dalının önde gelen şirketlerinden Neova İştirak Sigorta, dal ortalamasının üzerinde büyüdü. Neova Sigorta, 2023’ün birinci çeyreğinde bir evvelki yıla nazaran etkin büyüklüğünü yüzde 101 artırarak 9 milyar TL’ye yükseltirken toplam prim üretimini yüzde 157 büyüterek 2,4 milyar TL prim üretimine ulaştı.

Yenilikçi ve müşteriyi odağa alan eser ve hizmetler geliştirmeye devam eden Neova İştirak Sigorta, 2023 yılının birinci çeyreğine dair finansal sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. Neova İştirak Sigorta’nın etkin büyüklüğü geçen yılın birinci çeyreğine nazaran yüzde 101 artarak 9 milyar TL düzeyine yükselirken, kârlılığı da 400 milyon TL’ye ulaştı. Kesimdeki muvaffakiyetini sürdürülebilir hale getirmek için bu devir sermaye artışına da giden Neova İştirak Sigorta, ödenmiş sermayesini 900 milyon TL’ye yükseltti. Şirketin, finansal yatırımları yüzde 89’luk bir artışla 5,3 milyar TL düzeyine ulaşırken, daldaki büyüme ivmesini birinci çeyrekte de devam ettirdi.

Kasko branşındaki pazar hissesini yüzde 2,4’ten 3,4’e yükseltti

2023 yılının birinci çeyreğine ait görüşlerini açıklayan Neova İştirak Sigorta Genel Müdürü Neslihan Neciboğlu, “İlk çeyrekte gayelerimizi gerçekleştirirken kesim ortalamasının üzerinde büyümeyi başardık. Hayat dışı sigorta bölümü 2023’ün birinci çeyreğinde yüzde 147 oranında büyürken, Neova Sigorta olarak yüzde 157 büyüyerek toplam prim üretimimizi 2,4 milyar TL’ye yükselttik. Prim üretimimizdeki en büyük hisse yüzde 69 ile acentelerimize ilişkin. Acentelerimiz bizim için çok kıymetli ve büyüme stratejimizin merkezinde yer alıyorlar. 2023 yılı birinci çeyrek prestiji ile kasko branşındaki büyümemiz geçen yılın birinci çeyrek bilgilerine nazaran yüzde 288 artarken, kasko prim üretimimiz ise 563,7 milyon TL oldu. İlk çeyrekte kasko branşı baz alındığında birinci 10’da yer alan şirketler içerisinde en çok büyüyen sigorta şirketi olduk. Üretimdeki bu artışla kasko branşındaki pazar hissemizi 2,4’ten 3,4’e yükseltmeyi başardık. Zelzele sonrası konut sigortalarında önemli bir yükselme görülmüş olsa da bu artışın düşüşe geçtiğini söylemek mümkün. Lakin tekrar de Neova Sigorta olarak konut sigortasında yüzde 157’lik bir artış ile 323 milyon TL’lik üretim gerçekleştirdik. Bu devirde ulaştığımız muvaffakiyetlerin önümüzdeki periyotlarda katlanarak artacağına inanıyoruz.” dedi.

Satış kanallarındaki üretim ve konut sigortası hissesi da büyümeye devam ediyor

Neova İştirak Sigorta’nın en güçlü kanallarından olan acente ağındaki üretim de artıyor. Acentelerdeki prim üretimi bir evvelki yıla nazaran yüzde 161 oranında artarak 1,6 milyar TL’ye ulaştı. Bu periyotta broker kanalını da geliştirmeyi başaran Neova Sigorta, farklı segmentteki müşterilere hizmet vermek için çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıyeten bankasürans kanalı aracılığı ile elde ettiği üretimi de 486 milyon TL’ye ulaştırdı.

Güçlü sermayedar takviyesiyle sermaye artışı gerçekleştirildi

Kuveyt Türk’ten aldığı güçle kesimdeki öncü pozisyonunu koruyan Neova Sigorta, sürdürülebilir büyüme maksatları çerçevesinde sermaye artışına gitti. 2021 yılında 500 milyon TL’ye çıkartılan ödenmiş sermaye, 2023 Mart ayında gerçekleşen olağan genel konseyde 400 milyon TL daha artırılarak 900 milyon TL’ye ulaştı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı