Mustafa Varank KAYSO toplantısında

KAYSO Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın iştiraki ile KAYSO...

Mustafa Varank KAYSO toplantısında

KAYSO Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın iştiraki ile KAYSO meclis salonunda gerçekleştirildi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Sanayi Odası’nın Meclis toplantısında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İleri Girişimcilik Takviye Programı kapsamında, Kayseri’de mobilya bölümünde faaliyet gösteren KOBİ’lere 1 minyon liraya kadar dayanak vereceklerini açıkladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO İdare Konseyi Lideri Mehmet Büyüksimitci, meclis toplantısına iştiraklerinden ötürü Bakan Varank’a teşekkür ederek, “Özellikle pandeni devrinde sanayicilerimizin elini güçlendirecek siyasetlere öncelik vererek, bizlere sağlamış olduğunuz katkıları unutmamız mümkün değil” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayelerinde hayata geçirilen Kayseri Model Fabrika’nın göstermiş olduğu performans bakımından Türkiye’deki tüm model fabrikalar ortasında birinci sırada yer aldığını kaydeden Lider Büyüksimitci, “Model Fabrikamız etkin danışmanlık hizmeti sunmaya başladığı 2021 yılı ocak ayından günümüze kadar, 70’e yakın projeyi tamamlayarak, bir yılda tamamlanan projelerin sanayiciye sağladığı tasarruf yıllık 133 milyon TL oldu. Tıpkı vakitte Kayseri Model Fabrika, üniversite-sanayi işbirliğinin en hoş örneklerinden biridir” diye konuştu.

Kayseri’den 190 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerinin altını Büyüksimitci şunları söyledi; “3 OSB ve üretim maksatlı bir hür bölgemizin bulunduğu toplam 50 milyon metrekarelik sanayi alanında, 2 bin 200 fabrikada üretim yapıyoruz. İSO datalarına nazaran; birinci 1000 büyük sanayi kuruluşu listesinde 31 firmamız bulunuyor. 4 milyar doları aşan ihracatımız, 2 milyar dolar ithalatımızla 6 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahibiz. Bu güne kadar yaklaşık bin 700 ihracatçımızla 190 ülkeye ihracat yaptık. Kayseri olarak ithal ettiğimizin iki katını ihraç ederek, cari açığa olumlu katkı sunan bir iliz”

Kayseri’ye 4’üncü OSB’yi kazandırmak için çalışmalarına devam etiklerini söz eden Bütüksimitci, bu güne kadar 4’üncü OSB için bin 400 yatırımcıdan 27 milyon metrekareye yakın ön talep aldıklarını açıklayarak, kısa bir mühlet içinde kuruluş çalışmalarını tamamlayarak, Kayseri’ye orta-yüksek ve yüksek teknolojik eserler üreten, etraf dostu yeşil bir OSB’yi kazandıracaklarını söyledi.

Önümüzdeki yıl en değerli mevzuların başında Yeşil Mutabakat geldiğini açıklayan Lider Büyüksimitci, “Bildiğiniz üzere Avrupa Birliği, hudutta karbon uygulamasına 1 Ekim 2023’ten itibaren başlanacağını duyurdu. Bu sürece hem ülke hem de endüstriciler olarak çok süratli bir formda hazırlanmamız gerektiğinin şuurundayız. Oda olarak bu süreçte, bünyemizde kurduğumuz Yeşil Dönüşüm ve Dijital Dönüşüm Ofislerimiz aracılığı ile sanayicilerimize her türlü dayanağı verme çabasındayız. Bu bahiste KOSGEB ve Kalkınma Ajansının sunmuş olduğu takviyeler, sanayicilerimize aktif bir halde hizmet sunabilmemiz ismine büyük değer arz ediyor” dedi.

Konuşmasında sanayicilerin taleplerine de değinen Büyüksimitci, “Yatırım teşvik evrakları kapsamında yılsonu bitecek, artı 15 puanlık yatırıma katkı oranının devamı istikametinde sanayicilerimizden talepler alıyoruz. Bu mühletin tekrar uzatılması yeni yatırımlarımız için itici güç olacaktır. Yatırım Teşvik Dokümanı Sisteminin yine düzenlenmesi ile bölgesel ve sektörel teşvik sistemine geçilmesi, ayrıyeten “Kayseri, Konya, Aksaray, Niğde, Adana, Mersin, Hatay” ana çizgisinde yer alan vilayetlere yapılacak yatırımların teşvik edilmesiyle, “Orta Anadolu Üretim Havzası” oluşturularak Anadolu’da kalkınma atılımı başlatılmalıdır” diye konuştu.

Başkan Büyüksimitci ayrıyeten, İncesu OSB genişleme bölgesi ve 4’üncü OSB için Bakan Varank’tan takviye talebinde bulundu.

Dünyada yaşanan birçok aksiliklere karşın, ülkemizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde büyümesini sürdürdüğüne dikkat çeken Büyüksimitci, “Kayseri olarak biz de; Türkiye’nin dünyanın birinci 10 iktisadı içine girmesi için, güçlü bir Türkiye için; endüstrici ve iş adamları olarak var gücümüzle yatırıma, üretime, ihracata ve istihdama devam edeceğiz. Biz, ülkemizin geleceğine inanıyoruz” biçiminde kelamlarını tamamladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, endüstrileşmede ve katma bedel üretmede Kayseri’nin Türkiye’de örnek kentlerin başında geldiğini belirterek, kendilerinin de Bakanlık olarak Kayseri’ye ellerinden gelen dayanağı vermeye çalıştıklarını açıkladı.

Model fabrikaların çok önemli projeler olduğunu söz den Bakan Varank, “Açık söyleyeyim, arkadaşlarımız model fabrikalarla ilgili verimliliklerden bahsettiklerinde ben bunlara kuşku ile yaklaştım. Lakin bugün çok hoş sonuçlar aldığımızı görüyoruz. Bu manada her bir işletmemiz, yalına dönük bu çeşit dayanakları alması lazım. Buradaki maliyetlerin 100 bin liraya kadar olan kısmını KOSGEB olarak biz karşılıyoruz. Kâfi ki siz nasıl daha verimli oluruz bunun peşine düşün. Biz devlet olarak yanınızdayız.” dedi.

Bakan Varank, “2002 yılında Kayseri’de OSB’lerde 20 bin kişi çalışıyormuş, artık 80 bin kişi çalışıyor. 2002 öncesi 335 parselde üretim yapılıyormuş, artık 1547 parselde üretim yapılıyor. Bu sayılarda Kayseri endüstrisinin nereden nereye geldiğini gösteriyor. Ülke olarak üretmenin tadını aldık. Son iki senede Türkiye dünyanın en kıymetli tedarik zincirindeki oyunculardan biri olabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Biz kalkınma ajanslarımız aracılığı ile vilayetlerimize takviyelerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Mobilya kesiminin Kayseri için değerli bir bölüm olduğuna vurgu yapan Bakan Varan, “Aslında mobilya bölümünde yeni teşebbüslerin, bilhassa yeni teknoloji üreticilerinin ortaya çıkmasını istiyoruz. Bu manada da yalnızca Kayseri’ye dönük İleri Girişimcilik Dayanak Programı davetine çıkıyoruz. Burada mobilya kesiminde yeni teknolojiler geliştirecek firmalarımıza dayanak vereceğiz. Bizim ileri girişimcilik dayanağımız 375 bin lira. Lakin Kayseri için bu açıkladığımız davette KOBİ’lerimize 1 minyon liraya kadar dayanak vereceğiz. Kâfi ki yeni teknolojiler geliştirelim. Bu çağrıyı açıyoruz, bunu da buradan duyurmuş olalım” halinde konuştu.

Konuşmaların akabinde Bakan Varank, sanayicilerin sorularını cevaplayarak taleplerini dinledi. Toplantının sonunda, KAYSO İdare Şurası Lideri Mehmet Büyüksimitci ve Meclis Lideri Abidin Özkaya tarafından günün anısına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a vazo takdim edildi.

Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Mustafa Elitaş, Taner Yıldız ve İsmail Tamer, Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Memduh Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Kerim Güney, Hacılar Belediye Lideri Bilal Özdoğan, AK Parti Vilayet Lideri Şaban Çopuroğlu, Ticaret Odası Lideri Ömer Gülsoy, Ticaret Borsası Lideri Recep Bağlamış, OSB Liderleri, KAYSO Meclis ve Meslek Komitesi üyelerinin yanı sıra endüstrici ve işadamları katıldı.

YanıtlaYönlendir