Domates gribi nedir? Domates gribi belirtileri? Domates gribi bulaşıcı mı?

Covid-19 şimdi tam bitmemişken ortaya çıkan Maymun çiçeğinin akabinde uğraş ettiğimiz salgınlara domates gribi de...

Domates gribi nedir? Domates gribi belirtileri? Domates gribi bulaşıcı mı?

Covid-19 şimdi tam bitmemişken ortaya çıkan Maymun çiçeğinin akabinde uğraş ettiğimiz salgınlara domates gribi de eklendi. Şuanlık uzmanlar tarafından önerilen önlemler ortasında bol sıvı tüketmek vardır. Salgının ortaya çıkması ile Hindistan’ın Kerala eyaletinin Kollam bölgesi ve Anchal bölgeleri denetim altına alındı. Şuanlık yalnızca çocuklarda görülen domates gribi nedir? Domates gribi belirtileri nedir?

DOMATES GRİBİ BELİRTİLERİ NEDİR?

Son günlerde gündemde olan domates gribi hakkında merak edilen çok şey var. Belirtileri ortasında ciltte gözüken büyük kırmızı kabarcıklar, yüksek ateş, yorgunluk, beden ağrıları ve şiddetli eklem ağrıları yer almaktadır. Kimi belirtileri ile covid-19 salgınına benzetilse de ikisi farklı hastalıklardır. En değerli belirtisinin ciltteki kırmızı benek halindeki kabarcıklardır. Ölümcül olmadığı sav edilen virüs, 82 çocuğa bulaşmıştır.

DOMATES GRİBİ BULAŞICI MI?

Uzmanların açıklamalarına nazaran domates gribi bulaşıcılık oranı açısından yüksektir. Bulaşıcılığının fazla olması sebebiyle uzaklıklı durulması ve temas edilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Domates gribi olan kişi ile yapılan temasın akabinde kısa müddette temas eden şahısta de görülmesi yüksektir.