Migros ve Kagider’den Hatay’daki Kadın Çiftçilere Destek Eli

Migros ve Türkiye Bayan Teşebbüsçüler Derneği (KAGİDER) zelzele bölgesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan bayanların gereksinim...

Migros ve Kagider’den Hatay’daki Kadın Çiftçilere Destek Eli

Migros ve Türkiye Bayan Teşebbüsçüler Derneği (KAGİDER) zelzele bölgesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan bayanların gereksinim ve beklentilerini anlamak üzere değerli bir çalıştay gerçekleştirdi. Bayan üretici ve çiftçilerle gerçekleştirilen çalıştayın kıymetlendirme raporu, araştırma şirketi IPSOS tarafından hazırlandı. Rapor, bölgede tarımın yine canlandırılması için kısa ve orta vadeli beklentileri ortaya koyarken, zelzelenin akabinde oluşan yeni problemleri da açığa çıkardı. 

Çalıştay toplantısını düzenleyen Migros, çiftçinin omzundaki yükünü azaltmak, personel ve nitelikli insan kaynağını arttırmak üzere verdiği dayanakları aktarırken, KAGİDER ile birlikte sorunların çözüm yolları masaya yatırıldı.  

Tarım kesimindeki bayan üreticilerin desteklenmesi gayesiyle kapsamlı çalışmalar yürüten Migros, Türkiye Bayan Teşebbüsçüler Derneği (KAGİDER) iş birliğinde zelzele bölgesinde farklı büyüklüklerde teşebbüsü olan bayan üretici ve çiftçilerle bir çalıştay gerçekleştirdi. Çalıştay raporunu araştırma şirketi IPSOS hazırladı. Çalıştayda üretici ve çiftçiler, zelzelenin işleri üzerindeki tesirlerini, bu süreçteki muhtaçlıklarını ve iş hayatlarını destekleyebilecek kısa ve orta vadeli beklentilerini aktardı. Muhtemel tahlil yollarının masaya yatırıldığı çalıştaya, pamuk, mısır, buğday, yaş meyve, nektarin, kayısı, erik, narenciye ve zerzevatın yanı sıra zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan teşebbüsçüler ile süt ve süt eserleri üreticileri katıldı. 

Bölge halkı büyük fedakarlıkla işlerinin başında 

Çalıştay raporuna nazaran, bölgede tarımın yine canlandırılması için yeni jenerasyonun çiftçiliğe kazandırılması gerekliliği ve markalaşmanın ehemmiyeti ortaya konurken, zelzelenin akabinde emekçi eksiği, üretim alanlarının ve depoların kaybı, araç ve ekipmanların hasar görmesi, hayvanların telef olması, potansiyel müşterilerin göçü üzere yeni problemlerin da eklendiği görüldü.  Bu meselelerin üretimi durma noktasına getirdiği, buna karşın bölge halkının büyük fedakarlıklarla işlerinin başında olmaya, tarlalarını sürmeye devam ettikleri belirtildi.  

Ekmel Nuri Baydur: “Türkiye’nin sürdürülebilir tarımına kol kanat germeyi vazifemiz olarak kabul ediyoruz”

Migros Ticaret A.Ş. İcra Konseyi Üyesi Ekmel Nuri Baydur, “Deprem bölgesindeki üreticiler için birinci kademede üzerimize düşen en kıymetli vazife, bin bir emekle üretilen eserlerin toplanmasını ve raflara çıkabilmesini sağlamak. Ve bu yolla bölgedeki üreticiye acilen gelir yaratabilmek. Bölgeden alım seferberliğini birinci başlatan şirket olduk. Alımları süratlice yerinde tespit etmek ve süreçleri yürütmek üzere gruplarımızla bölgede üs kurduk. Hatay limonu ile başladığımız alımlar, farklı eserlerle bugüne kadar 600 tona yaklaştı. Meyve, zerzevat ve bakliyat alımlarının yanı sıra deniz ve kültür balığında da bölgeye öncelik verdik. Bugüne kadar 100 tona yakın balık alımı gerçekleştirdik. Uzun vadede de birinci elden alımlarla bölgenin toparlanmasına katkıda bulunacağız. Aldığımız eserleri, Migros mağazalarımızın yanı sıra Macrocenter mağazalarımızda özel bir köşe hazırlayarak müşterilerimize sunacağız. Ayrıyeten gerçekleştirdiğimiz çalıştayın çıktıları konusunda da KAGİDER’le birlikte ilerleyeceğiz. Türkiye’nin sürdürülebilir tarımına kol kanat germek misyonumuz. Bu kapsamda bölgeye yönelik çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz” dedi. 

Emine Fazilet: “Şimdi el birliğiyle tarımı ve bu dalda bölgedeki bayan girişimcileri destekleme vakti.”

KAGİDER Lideri Emine Erdem yaptığı açıklamada şunları söyledi: “6 Şubat’ta yitirdiğimiz on binlerce can, yıkılan kentler, ilçeler, ağır darbe alan işletmeler o bölgede hayatı durma noktasına getirdiği üzere ülke olarak hepimiz derin yaralar aldık. Sarsıntının olumsuz etkilediği dallar ortasında tarım bölümü de yer alıyor. Bölgede iktisadın tekrar canlandırılmasının anahtarlarından biri de tarımın yine ayağa kaldırılması olacak. Bunun için bu kesimin bel kemiğini oluşturan bayanların muhtaçlıklarının belirlenmesi ve desteklenmesi büyük ehemmiyet taşıyor. Migros’la gerçekleştirdiğimiz çalıştayda tarım bölümündeki kadınları dinledik, zelzelenin işleri üzerindeki tesirlerini, bu süreçteki gereksinimlerini ve iş hayatlarını destekleyebilecek kısa ve orta vadeli beklentilerini anlamaya çalıştık. Artık el birliğiyle tarımı ve bu bölümde bölgedeki bayan girişimcileri destekleme vakti. Türkiye gücünü birleştirir, gerçek strateji ve siyasetleri uygularsa ülkemiz tarımda dünyada hak ettiği yeri alacaktır.

KAGİDER Lider Yardımcısı Berrin Kuleli açıklamasında şunları söyledi: “Tarım, sarsıntı bölgesi için lokomotif fonksiyonu gören bir kesim. Bayan çiftçiler zelzeleden evvel de başta gelir-gider uçurumu olmak üzere birçok sıkıntıyla boğuşuyorlardı. Artık daha da güç kaidelerde işlerini ayakta tutma gayretinin içindeler. Biz bu çalıştayda, sarsıntı bölgesinde tekrar toparlanma için önemli bir potansiyel olduğunu ve girişimcilerin işlerini sürdürmek, üretmeye devam etmek istediklerini, bu hususta kararlı olduklarını gördük. Hasebiyle verilecek her takviye bu potansiyelin hayata geçmesine güçlü bir katkı olacak.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı