Merkez Bankası reeskont kredilerinde vadeyi uzattı, faiz oranlarını düşürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı’nı güncelledi....

Merkez Bankası reeskont kredilerinde vadeyi uzattı, faiz oranlarını düşürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı’nı güncelledi. Döviz satışını teşvik edici halde reeskont kredileri uygulamasında firmaların genelini kapsayacak değişiklikler yapıldı. Buna nazaran, TL reeskont kredilerinde azami vade 360 gün, savunma endüstrisi için azami vade 720 gün olacak.

FAİZ ORANLARI

TL reeskont kredi faizi indirimlerinde, mevcut taahhüde dayalı yapı iptal edilerek tekrar düzenlendi. Buna nazaran, TL reeskont faizleri, 0-90 gün için siyaset faizinin 300 puan, 91-180 gün için siyaset faizinin 200 puan ve 181-720 gün için siyaset faizinin 100 puan altında olacak.

FİRMALARIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

TL reeskont kredilerinden yararlanmak için ihracat bedellerinde uygulanmakta olan mevcut yüzde 40 Merkez Bankası’na satış koşulana ek olarak, firma en az yüzde 30’unu bir bankaya satmayı taahhüt edecek. Firmalar, döviz satışı yaptığı toplam fiyata kadar TL reeskont kredisi kullanabilecek. Görünmeyen Süreçlere Genelgesi kapsamında da firmalar benzeri şartlarda bu uygulamadan yararlanabilecek. TL reeskont kredisi kullanan firmaların birinci satış sürecinden itibaren bir ay mühletle satılan döviz fiyatını tekrar satın almamayı taahhüt etmesi gerekecek.

AA / Murat Birinci – İktisat