Uzm. Diyetisyen Dilara Koçak: Beslenme uzmanı öncelikle kendini iyi beslemeli

İstanbul Kent Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik Kısmı tarafından düzenlenen Meslek Sohbetleri söyleşisine konuk olan Uzman Diyetisyen...

Uzm. Diyetisyen Dilara Koçak: Beslenme uzmanı öncelikle kendini iyi beslemeli

İstanbul Kent Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik Kısmı tarafından düzenlenen Meslek Sohbetleri söyleşisine konuk olan Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, kendi tecrübelerini paylaşarak öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Koçak, “Bir beslenme uzmanı bence öncelikle kendisini yeterli beslemeli. Lakin bu düzgün besleme yalnızca vücudunu fiziki beslemek değil. Kişi kendisini sosyolojik ve ruhsal istikametten donanım olarak da güzel beslemeli” dedi.

İstanbul Kent Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı tarafından ‘Kariyer Sohbetleri’ söyleşisi düzenlendi. Söyleşiye üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Kısım Lideri Prof. Dr. H. Tanju Besler, Uzman Diyetisyen Dilara Koçak katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Besler, “Nüfus artıyor. Nüfus artışıyla insanların beslenme kaynakları, besin kaynakları, su kaynakları nüfusla paralel bir artış göstermiyor, kaynaklar azalıyor. Kaynakların düşmesiyle husus biraz daha düşünceli bir hale geliyor. Hasebiyle burayı akılsal, bilimsel ve etik kıymetlerle yönetmek gerekiyor. Dilara Koçak bu işin öncülerinden” dedi.

VAZGEÇMEK EN BÜYÜK BAŞARISIZLIKTIR

Söyleşide çalışmalarından ve mesleksel tecrübelerinden bahsederek konuşmasını başlayan Uzm. Dyt. Koçak, öğrencilere tekliflerde bulundu. “Vazgeçmek en büyük başarısızlıktır. Her başarısızlığın akabinde tecrübe ve deneyim kazanmak gerekir” tabirlerini kullandı.

BESLENME UZMANI KENDİSİNİ GELİŞTİRMELİ

Beslenme ve diyetetik kariyerinde 30 yılı geride bıraktığını kaydeden Koçak, “30 yılda mesleğimizde çok büyük gelişmeler oldu. Diyetisyenlik şemsiyesi altında yaptığımız işler de farklılaştı. Beslenme ve Diyetetik Kısım sayısı arttı. Benim dönemimde yalnızca tek bir kısım var ve 70 kişi mezun olurken şu anda Türkiye’de pek çok üniversiteden diyetisyen yetişiyor. Öğrencilere meslek seyahatinde kendilerini nasıl farklılaştırabilirler, mesleğe ve kendilerini nasıl daha düzgün yatırım yapabilirler burada anlatma fırsatım oldu” diye konuştu.

Geleceğin diyetisyenlerine tekliflerde bulunan Koçak, “Bir beslenme uzmanı bence öncelikle kendisini yeterli beslemeli. Ancak bu âlâ besleme yalnızca vücudunu fiziki olarak beslemek değil. Kişi kendisini sosyolojik ve ruhsal istikametten donanım olarak da âlâ beslemeli. Beslenme uzmanlarının kendilerini geliştirmesi lazım, yüksek lisans yaparak bir hususta uzmanlaşması gerekiyor. Zira çok fazla uzman var lakin uzmanlık yapılacak farklı birçok da alan var” dedi.

MEVSİMİNDE TÜKETMELİ, MAHALLÎ ÜRETİMİ TERCİH ETMELİYİZ

Uzun vakittir yalnızca birey beslenmesi değil geleceği ve gezegeni beslemek üzere sürdürülebilir kalkınma gayeleri için de çalıştığını belirten Koçak, şunları söyledi:

“Bu noktada mevsiminde beslenmenin aslında en uygun tavsiye olduğunu söylemek istiyorum. Su oranı yüksek salatalık, domates, karpuz ve kavun üzere meyveleri mevsiminde tüketmeliyiz. Biz bunları mevsiminde tüketip lokal üretimi tercih edersek hem vücudumuz için hem de toprak ve gezegen sıhhati için bir şey yapmış oluruz. Zira iklim krizi arttıkça bizim de yiyecek besin bulmamız, pak su kaynaklarımızı muhafazamız zorlaşacak. İsraf etmeden gereksinimimiz kadar satın alalım, mevsimindeki yiyecekleri alalım. Su içmeyi unutmayalım fakat içmediğimiz ve kullanmadığımız suyu da israf etmeyelim. Hem vücut sıhhatimizi hem zihin sıhhatimizi hem de gezegenin sıhhatini düşünelim. Hareketi arttıralım. Bu kolay yürüyüşler, yüzmek yahut bisiklete binmek olabilir. Zira bisiklete binmek hem karbon salımı daha düşük gezegenin sıhhatine uygun bir şey hem de güç harcaması açısından birey ve vücut sıhhatimize çok düzgün.”

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat