Mars’ta 94 dakika süren deprem, uzay tarihine geçti!

“Kızıl Gezegen” olarak da isimlendirilen Mars, bilim dünyasını şaşırtmaya devam ediyor. Dünyamızın komşusu pozisyonunda bulunan...

Mars’ta 94 dakika süren deprem, uzay tarihine geçti!

“Kızıl Gezegen” olarak da isimlendirilen Mars, bilim dünyasını şaşırtmaya devam ediyor. Dünyamızın komşusu pozisyonunda bulunan Mars’ta yaşanan sarsıntılar bilim insanlarını heyecanlandırdı.

Mars’ta gelişmeleri incelenmesiyle hedefiyle gönderilen InSight uzay aracında bulunan sismograf aracılığıyla kaydedilen sarsıntı dataları gezegen hakkında değerli bilgiler verdi. InSight uzay aracı tarafından kaydedilen sarsıntı bilgileri son olarak Mars’ta bugüne kadar tespit edilen en büyük iki zelzelesi ortaya koydu.

SARSINTI TAM 94 DAKİKA SÜRDÜ

S0976a ve S1000a olarak isimlendirilen sarsıntılar, sırasıyla 25 Ağustos 2021 tarihinde 4,2 büyüklüğünde ve bundan 24 gün sonra 4,1 büyüklüğünde gerçekleşti. Kelam konusu zelzeleler, Mars’ta kayıt altına alınan en büyük sarsıntılar oldu. Sarsıntıların Mars’ta ölçülen tüm sarsıntılardan 5 kat daha büyük olduğu açıklandı. S1000a zelzelesi, başka sarsıntılardan farklı olan bir öteki özelliğe de sahipti. InSight bilgilerine nazaran zelzele, tam 94 dakika sürdü.

InSight uzay aracının sismografı

GEZEGENİN BAŞKA YARISINDAN KAYIT ALTINA ALINDI

Zelzelelerin gerçekleştiği bölge de farklı bir ilgi noktasıydı. Zelzeleler, ‘Gölge bölge’ olarak isimlendirilen, InSight’ın pozisyonuna nazaran gezegenin öteki yarısında bulunan bölgede gerçekleşti. Zelzelelerin bu kadar uzak bir bölgeden bile kayıt altına alınması, zelzelelerin büyüklüğünü kanıtlayan etmen oldu.