Twitter’ı satın alan Elon Musk’ın platforma ‘düzenleme’ butonu getirmesi bekleniyor

ABD’li iş insanı Elon Musk’ın toplumsal medya platformu Twitter‘ı satın alması tüm dünyada geniş yankı...

Twitter’ı satın alan Elon Musk’ın platforma ‘düzenleme’ butonu getirmesi bekleniyor

ABD’li iş insanı Elon Musk’ın toplumsal medya platformu Twitter‘ı satın alması tüm dünyada geniş yankı buldu. Yaşanan gelişmenin akabinde bu kere Twitter‘da ne üzere değişiklikler olacağı merak konusu oldu.

BİRİNCİ DEĞİŞİKLİK “DÜZENLEME” BUTONU

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, 44 milyar dolara Twitter‘ın yeni işvereni oldu. Musk şimdiden platformda yapacağını değişikliklerin ipucunu verdi. Twitter‘dan evvel yüzde 9,2 pay satın alan Musk, “Düzenleme (edit) butonu istiyor musunuz” diye bir anket düzenlemişti.

ÖZELLİK ÜZERİNDE ÇALIŞILDIĞI DUYURULMUŞTU

Kullanıcıların uzunca bir müddettir beklediği özellik, tweet’lerde yanılgı olması durumunda silip tekrar paylaşmak yerine düzenleme imkanı sağlayacak. Twitter da bu özellik üzerinde çalışıldığını duyurmuştu. Platformdaki birinci değişiklik bu olabilir.

Elon Musk’ın düzenleme düğmesi ile ilgili yaptığı anket

ALGORİTMA DEĞİŞİKLİĞİ

Musk’ın geçmişte gündeme getirdiği bir diğer nokta da Twitter’ın toplumu şekillendirmekteki rolüyle yani algoritmayla ilgili.

Geçen haftalarda bir TED konferansında konuşan Musk, platformun algoritmasını ‘açık kaynak’ modeline dönüştürmeyi planladığını anlatmıştı. Açık kaynak kodlu algoritmayla kullanıcılar, timeline sayfalarında hangi paylaşımların öncelikli hale geldiğini ve bunları üst sıralarda karşısına çıkaran özelliklerin kodlarını görebilecek.

Musk, bu tekniğin “Bazı tweetlerin, neler olup bittiği bilinmeden gizemli bir şeklide öne çıkarılması ya da geride bırakılması” modelinden daha yeterli olduğunu savunuyor. Fakat Musk buna dair detay vermemişti.

Platformun kurucularından olan Jack Dorsey de buna dayanak vermişti: “Hangi algoritmanın kullanılacağı (ya da kullanılmayacağı) herkese açık olmalı.”