Marmaris 3 gündür alev alev yanıyor! İki ülkeden Türkiye’ye uçak ve helikopter desteği geldi

Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkiinde ormanlık alanda 21 Haziran’da saat 20.00 sıralarında çıkan...

Marmaris 3 gündür alev alev yanıyor! İki ülkeden Türkiye’ye uçak ve helikopter desteği geldi

Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkiinde ormanlık alanda 21 Haziran’da saat 20.00 sıralarında çıkan yangın şimdi denetim altına alınamadı.

Orman Genel Müdürlüğü, yangına 20 helikopter ve 14 uçak ve 1500’ü aşkın işçi ve yüzlerce araç ile müdahale edildiğini açıklamıştı.

3 HELİKOPTER 1 YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI

Milli Savunma Bakanlığı, Katar’ın gönderdiği 3 adet helikopter ile Azerbaycan’ın gönderdiği 1 yangın söndürme uçağının Dalaman’a ulaştığını bildirdi.

MSB’nin açıklaması şöyle:

“Marmaris’teki yangın söndürme çalışmalarına takviye için ülkemize gelen Katar’a ilişkin 3 adet helikopter ile Azerbaycan’a ilişkin 1 adet yangın söndürme uçağı Dalaman’a ulaştı. Dalaman Hava Meydan Komutanlığımızdaki montaj süreçlerinin akabinde helikopterler çalışmalara dayanak sağlayacak”

13 UÇAK VE 48 HELİKOPTER MÜDAHALE EDİYOR

Öte yandan, sabah 06.00’da yangına, havadan müdahale yine başladı. Rüzgarın suratının 09.00-16.00 ortasında saatte 30-40 km’ye çıkacağı öngörülüyor. Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) açıklamasına nazaran 48 helikopter, 13 uçak ile Emniyet ve Jandarma’ya ilişkin 20 TOMA alevlere müdahale ediyor.

RÜZGAR ÜÇ GÜNÜN EN YÜKSEK DÜZEYİNE ÇIKABİLİR

Meteorolojik bilgilere nazaran öğlenden sonra rüzgarın tesiri üç günün en yüksek düzeyine çıkması bekleniyor. Sözcü’de yer alan habere nazaran rüzgarın suratının 09.00-16.00 ortasında saatte 30-40 km’ye çıkacağı öngörülüyor.

ORMANI YAKAN KİŞİ YAKALANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gözaltına alınan kuşkulu 34 yaşındaki S.A.’nın hatasını itiraf ettiğini söyledi. Bakan Soylu, açıklamasında, “1988 doğumlu S.A. isimli kuşkulu cürmünü itiraf etti. Olay yerinde 2 adet akaryakıt bidonu ele geçirildi. Kuşkulu, ailesiyle ortasındaki ticari bir husumetten ötürü olayı gerçekleştirdiğini söyledi. Hatta kendisini öldürmek istediğini de belirtti. Şu anda kuşkulu gözaltında” tabirlerine yer verdi.