Küba’da 142 yıllık otelde patlama meydana geldi! 32 kişi hayatını kaybetti, 19 kişi kayıp

Küba Halk Sıhhati Bakanlığından yapılan açıklamada, meyyit sayısının 6 kişi daha artarak 32’ye çıktığı, yaralı...

Küba’da 142 yıllık otelde patlama meydana geldi! 32 kişi hayatını kaybetti, 19 kişi kayıp

Küba Halk Sıhhati Bakanlığından yapılan açıklamada, meyyit sayısının 6 kişi daha artarak 32’ye çıktığı, yaralı sayısının ise 15’i çocuk, 80 olduğu bildirildi. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bilgisi paylaşılan açıklamada, tedavileri hastane devam eden 10 kişinin de durumunun ağır olduğu kaydedildi.
Mahallî basında çıkan haberlerde patlama sonucunda hala 19 kişinin kayıp olduğu, ölenler ortasında biri gebe 4 çocuğun bulunduğu öne sürülüyor.

KAN BAĞIŞI DAVETİ YAPILDI

Yaralıları dün hastanede ziyaret eden Devlet Lideri Miguel Diaz-Canel, olayın bir terör saldırısı değil şanssız bir kaza olduğunu hatırlatarak, vatandaşlara kan bağışı davetinde bulunmuştu. Küba basınında, otelde bir müddettir devam eden tadilat çalışması kapsamında, borulara gaz akışı sağlanırken patlamanın yaşandığı argüman edildi. Saratoga isimli 5 yıldızlı otelde, gaz kaçağından kaynaklanan patlamada birinci belirlemelere nazaran 8 kişi ölmüş, 13 kişi kaybolmuştu.

NEREDEYSE 100 YILDIR HİZMET VERİYORDU

Kovid-19 salgını sebebiyle 2 yılı aşkındır kapalı olan ve 10 Mayıs’ta açılması beklenen tarihi otelin 1880’de inşa edildiği, 1933’ten bu yana otel olarak hizmet verdiği kaydedildi.

AA / Sinan Doğan – Dünya