İtalya’nın Lazio ve Lombardiya bölgelerindeki bölgesel seçimleri sağ ittifak kazandı

İtalya’nın endüstrileşmiş iki büyük bölgesi Lazio ve Lombardiya’da kısmi mahallî seçimleri merkez sağ ittifakın adayları...

İtalya’nın Lazio ve Lombardiya bölgelerindeki bölgesel seçimleri sağ ittifak kazandı

İtalya’nın endüstrileşmiş iki büyük bölgesi Lazio ve Lombardiya’da kısmi mahallî seçimleri merkez sağ ittifakın adayları kazandı.

Ülkenin ulusal başşehri Roma’nın içinde bulunduğu Lazio Bölgesi ile finans merkezi ve ikinci büyük kent Milano’nun içinde bulunduğu Lombardiya Bölgesi’nde dün ve bugün yapılan bölgesel seçimler sonuçlandı.

İtalyan ANSA ajansının resmi olmayan birinci sonuçlara dayandırdığı haberine nazaran, merkez sağın adayı eski Milletlerarası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Lideri Francesco Rocca, merkez solun adayı Alessio D’Amato ile 5 Yıldız Hareketi’nin adayı Donatella Bianchi’nin önünde yer aldı.

Sandık çıkış anketlerine nazaran Rocca, oyların yüzde 52,2’sini alarak, Lazio Bölgesi’nin yeni lideri seçildi.

Lombardiya Bölgesi’nde de lider ve merkez sağın adayı Attilio Fontana, merkez solun adayı Pierfrancesco Majorino ile Üçüncü Kutup hareketinin adayı Letizia Moratti’nin önünde yer aldı.

Sandık çıkış anketlerine nazaran Fontana, oyların yüzde 54,4’ünü alarak bir kere daha Lombardiya Bölgesi Lideri seçildi.

Bu ortada, her iki bölgede de seçimlere iştirakin düşük olması dikkati çekti.

Her iki bölgede toplam 12 milyon civarında seçmeni ilgilendiren bölge seçimlerinde iştirak oranı Lombardiya’da yüzde 41,6 ve Lazio’da yüzde 37,2 olarak açıklandı.

Sağ koalisyon, seçim sonuçlarını hükümete inanç olarak yorumladı

Ülkede 25 Eylül 2022’deki seçimlerden zaferle çıkan çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) Partisi başkanı Giorgia Meloni’nin kurduğu sağ koalisyon hükümeti, bölge seçimlerinin sonuçlarından mutlu.

Başbakan Meloni, Lazio ve Lombardiya’daki seçim sonuçlarına ait, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, elde ettikleri “net zafer” münasebetiyle Rocca ve Fontana’yı tebrik etti.

Meloni, “Merkez sağın bütünlüğünü pekiştiren ve hükümetin çalışmalarını güçlendiren bir sonuç.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağ koalisyon iktidarını oluşturan partilerden Forza Italia’nın koordinatörü olan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Lazio ve Lombardiya’daki bölge seçimlerinin sonuçlarını, “hükümete duyulan inancın göstergesi” halinde yorumladı.

Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olan çok sağcı Lig Partisi önderi Matteo Salvini de iki bölgede elde edilen sonuçların “zafer” olduğunu söyledi.