PAK bünyesindeki 4 arama kurtarma köpeği 74 kişinin kurtarılmasını sağladı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Polis Arama Kurtarma (PAK) bünyesindeki canlı arama kurtarma köpekleri, Kahramanmaraş’ta 74...

PAK bünyesindeki 4 arama kurtarma köpeği 74 kişinin kurtarılmasını sağladı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Polis Arama Kurtarma (PAK) bünyesindeki canlı arama kurtarma köpekleri, Kahramanmaraş’ta 74 kişinin enkazlardan sağ çıkarılmasını sağladı.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde yapılan arama kurtarma çalışmalarına PAK da takviye veriyor.

Kahramanmaraş’taki arama kurtarma çalışmalarına Ankara’dan katılan PAK takımında “Işıl”, “Hermes”, “Haçiko” ve “Max” isimli 4 canlı arama kurtarma köpeği de yer alıyor.

Canlı arama kurtarma köpekleri, bugüne kadar 39 noktada enkaz altındaki 74 bireye ulaşılmasını sağladı.

“Onlar bizim öteki yarımız”

PAK grubunda yer alan Onur Önler, AA muhabirine, Kahramanmaraş merkezli birinci zelzelenin akabinde 4 işçi ve 4 arama kurtarma köpeğiyle çalışmalara katıldıklarını belirtti.

Önler, köpeklerin canla başla depremzedeler için çalıştığını tabir ederek, “Bugüne kadar 39 enkazda misyon yaptık. 74 vatandaşımızın kurtarılmasına vesile olmuşuz.” dedi.

PAK Köpek Eğitim Merkezi’nde yaklaşık 2 yıl evvel canlı insan arama kurtarma kursuna katıldıklarını anlatan Önler, “Köpeklerle birlikte hareket ediyoruz. Onlar bizim öbür yarımız üzere bir şey oluyor. Şu ana kadar birçok ülkenin gruplarını gördük. Avusturya, Macaristan, İsrail, Çin takımlarının köpekleriyle enkazlarda arama kurtarma yaptık.” diye konuştu.