Erdoğan, 3600 ek gösterge düzenlemesinin detaylarını bugünkü Kabine’nin ardından açıklayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki bir otelde düzenlenen AK Parti 30’uncu İstişare...

Erdoğan, 3600 ek gösterge düzenlemesinin detaylarını bugünkü Kabine’nin ardından açıklayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki bir otelde düzenlenen AK Parti 30’uncu İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı’nın kapanışında konuştu. Uzunca bir müddettir, çalışan ve emekli memurlarla ilgili 3600 ek gösterge hazırlığı yürüttüklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, nihayet bu çalışmayı tamamladıklarını ve Meclisin takdirine sunma safhasına getirdiklerini açıkladı.

“KABİNE’NİN AKABİNDE AYRINTILARI AÇIKLAYACAĞIM”

Erdoğan, “Kabine Toplantımızın akabinde yapacağımız Millete Sesleniş konuşmamızda bu hazırlığı ayrıntılarıyla anlatacağım. Bugün burada yalnızca daha evvel kelam verdiğimiz 4 meslek kümesini değil 5 milyonu aşkın memurumuzun ve emeklilerin tamamını ilgilendiren bir formülle bu sıkıntıyı çözdüğümüzün muştusunu paylaşmak istiyorum” kelamlarını kullandı.

5 MİLYONU AŞKIN MEMURUN GÖZÜ ERDOĞAN’IN AÇIKLAYACAĞI KARARLARDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı açıklama sonrası 5 milyonu aşkın memur ve memur emeklisinin gözü bugün yapılacak Kabine toplantısına çevrilirken, doruğun gündemi sırf 3600 ek gösterge düzenlemesi olmayacak.

FAHİŞ KİRA ARTIŞLARI DA KABİNE GÜNDEMİNDE

Toplantıda son günlerde rahatsızlık boyutuna yükselen fahiş kira artışları konusunun da masaya yatırılması bekleniyor. Hükümet, fahiş kira artışlarını Hollanda gibisi bir modelle frenlemeyi hedefliyor. Kiracı ve mal sahibini üzmeyecek bir çalışma yürütülürken “sabit oran” formülü üzerinde duruluyor. Bu mevzu ile ilgili çalışmalar yürüten, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yapılan çalışmaların sonucunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak.

SURİYE’YE YENİ OPERASYON

Kabinenin kıymetli gündem hususları ortasında Suriye’ye yapılmasını planlanan operasyon da yer alıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mümkün hücumlara karşı misyon yaptığı Suriye’nin Azez, Afrin, Cerablus ve El Bab kentlerine son yıllarda terör örgütü işgalindeki Tel Rıfat ve Münbiç bölgesinden hücumlar düzenleniyor. Tel Rıfat ve Münbiç!te tüm ikazlara karşın atakların sürmesinin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kentlerin de hudut ötesi harekatlar ile teröristlerden arındırılacağını açıkladı. Toplantıda Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın operasyona ait hazırlıkları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktarması bekleniyor.