İş arayanlar dikkat! İşveren artık bu özellikleri arıyor!

İŞKUR, orta yaş ve üzeri bireylerin (45-64) işgücü piyasasındaki durumunu araştırdı. Türkiye genelinde 582 farklı...

İş arayanlar dikkat! İşveren artık bu özellikleri arıyor!

is arayanlar dikkat isveren artik bu ozellikleri ariyor wzro

İŞKUR, orta yaş ve üzeri bireylerin (45-64) işgücü piyasasındaki durumunu araştırdı.

Türkiye genelinde 582 farklı meslekten 3 bin 110 iş arayan ve 5 bin 840 işletme yetkilisi ile yüz yüze ve online olarak gerçekleştirilen araştırmayla, orta yaş ve üzeri nüfusun işgücü piyasasındaki durumu ilk kez incelendi. arz ve talep tarafı.

TEKNOLOJİYE UYUM 45-64 YAŞ İÇİN DEZAVANTAJ

Araştırmaya katılan işverenlerin yüzde 83,3’ü 45-64 yaş arası bireyleri çalıştırdığını belirtti.

Orta yaş ve üzeri yaştaki kişilerin istihdam edildiği işyerlerinin en fazla olduğu sektör yüzde 87,5 ile eğitim olurken, istihdamın en az olduğu sektör ise yüzde 73,9 ile fiziksel yeterliliğin ön plana çıktığı inşaat sektörü oldu.

İşverenlerin yüzde 10,4’ü sektörlerinin 45 yaş ve üzeri istihdama uygun olmadığını belirtti.

İş arayanın orta yaş ve üstü olmasının işe alım kararını olumlu etkileyebileceği meslekler arasında şoförlük ve aşçılık yer alırken, bu yaş grubunun istihdamının olumsuz etkileneceği meslekler ise garsonluk, temizlikçilik ve inşaat işçiliği olarak sıralandı.

İşverenlerin 45 yaş ve üzeri bireyleri tercih etme nedeni olarak deneyim ilk sırada yer alırken, tercih etmeme nedeni olarak ise bedensel ve zihinsel yetersizlik unsuru öne çıktı.

İşverenlerin, 45-64 yaş arası kişilerin yeni teknolojilere uyum sağlayamamasını ve ücret beklentilerinin yüksek olmasını bu kişilerin istihdamında dezavantaj olarak gördükleri ortaya çıktı.

Araştırmaya katılan her üç işverenden biri esnek çalışma modellerinin yaygınlaşmasının 45 yaş ve üzeri kişilerin işyerinde istihdamını artıracağını belirtti.

İŞSİZLİK SÜRESİ ARTTIKÇA YARI ZAMANLI ÇALIŞMA TERCİHİ ARTTI

Araştırma, işsizlerin yaşı arttıkça daha uzun süre işsiz kalma olasılığının da arttığını gösterdi.

İş arayanların iş bulamama nedenleri arasında ücret anlaşmazlığı yüzde 32,6 ile ilk sırada yer aldı. Çalışma koşullarındaki anlaşmazlık yüzde 31,3 ile ikinci sırada yer alırken, fiziksel ve fiziksel yetersizlik yüzde 27 ile üçüncü sırada yer aldı.

İşsizlerin yaş arttıkça yeni iş bulma, işgücü piyasasına uyum ve motivasyon konularında sorunlar yaşayabileceği ortaya çıktı.

Kısa süreli iş arayanlar arasında yarı zamanlı çalışma tercihi daha düşük olurken, işsizlik süresi arttıkça yarı zamanlı çalışmayı seçebilecek iş arayanların oranının arttığı görüldü.

1 yıl ve daha uzun süredir iş arayan işsizlerin yüzde 60’ından fazlasının yarı zamanlı çalışmayı tercih ettiği belirlendi.

Kaynak: AA