İran İthalat Derneği, Kripto Para Düzenlemesi İstiyor

İran İthalat Derneği, kripto para birimlerinin dış ticarette başarılı bir şekilde kullanılabilmesi için hükümetten düzenleme...

İran İthalat Derneği, Kripto Para Düzenlemesi İstiyor

İran İthalat Derneği, kripto para birimlerinin dış ticarette başarılı bir şekilde kullanılabilmesi için hükümetten düzenleme talep ediyor.

İran, geçtiğimiz günlerde kripto para ödemesi ile bir ithalat siparişi tamamlayarak katı süreci geride bırakacak bir adım atmıştı. Aynı zamanda İran’ın, odak noktasında kripto para birimi bulunan ülkelerle ticaret yapacağı da gündeme gelmişti. Tüm bunların ardından faaliyet alanlarını genişletmek isteyen İran İthalat Derneği, kripto para düzenlemesi talebinde bulundu.

İran İthalat Derneği, Dış Ticaret için Kripto Para Düzenlemesi Talep Ediyor

İran’ın ithalatçıları, kripto para birimleri yoluyla ticareti sürdürmek için istikrarlı düzenlemelerin gerekliliğini vurgu yapıyor.

İran’ın İthalatçılar Grubu ve Yabancı Şirket Temsilcileri (İthalat Derneği) başkanı Alireza Managhebi, dış ticaret için kripto birimlerini başarılı bir şekilde kullanabilmek için istikrarlı düzenlemeler ve altyapının hazırlanması gerektiğini belirterek hükümete şu soruyu yöneltti:

“Soru şu ki, hükümet kripto para birimi kullanımları için iki ay içinde değişmeyecek ve bu alanda faaliyet gösteren işadamlarına zarar vermeyecek şekilde tutarlı düzenlemeler geliştirdi mi?”

Managhebi ayrıca, ithalat için kripto para birimlerinin resmi kullanımının İran pazarındaki doların hakimiyetini sona erdirebileceği inancından şüphe ederek olası bir tehdidi hatırlattı. Yeni ödeme yöntemi rant peşinde koşan iş gruplarının ortaya çıkmasına neden olabilir dedi.