İnegöl Protokolü İlk Yardım Eğitimi Aldı

İnegöl Belediyesi ile İNDAK iş birliğinde kentteki tüm kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve meclis...

İnegöl Protokolü İlk Yardım Eğitimi Aldı

İnegöl Belediyesi ile İNDAK iş birliğinde kentteki tüm kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve meclis üyeleri ile İNDAK gönüllülerinin katıldığı “Temel Birinci Yardım Eğimi” düzenlendi. Bu alanda bir farkındalık oluşturmak ismine yapılan eğitim öncesi konuşan Belediye Lideri Alper Taban, “Her bir vatandaşın profesyonel gruplar kadar bilgili olması beklenemez lakin ben birinci yardım konusunda bilgilerin çok değerli olduğuna inanıyorum” dedi.

İnegöl Belediyesi ile İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Grubu (İNDAK) iş birliğinde tüm ilçe protokolü, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, meclis üyelerimizi ve İNDAK gönüllülerine yönelik “Temel Birinci Yardım Eğitimi” gerçekleştirdi. Bu alanda bir farkındalık oluşturmak ismine Sani Konukoğlu Konferans Salonunda yapılan eğitimde, İnegöl Devlet Hastanesi Müdür Yardımcısı Kamil Saçkesen tarafından; temel birinci yardım prensipleri, hayati tehlike durumlarında hakikat müdahale teknikleri, yaralanmalar, kanamalar, kırıklar, yanıklar, bayılma ve kalp krizi üzere acil durumlarla başa çıkma hususları hakkında bilgiler verildi.

“KAHRAMANMARAŞ SARSINTISINDAN ÇOK ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR ELDE ETTİK”

Programın açılışında konuşma yapan İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, “Bugün ortamızda bedelli kurum yöneticilerimiz, meclis üyelerimiz, siyasi parti temsilcilerimiz ve İNDAK yöneticilerimiz ile gönüllülerimiz var. Biz bugün İnegöl’de protokolümüzle birlikte bir farkındalık çalışması yapmak istedik. Malumunuz çok yakın vakitte Kahramanmaraş merkezli bir sarsıntı yaşadık. Burada kendi ismimize da kurumlar ismine da çok önemli çıkarımlar elde ettik” dedi.

İNDAK MUVAFFAKİYET ÖYKÜSÜ YAZDI

İNDAK’ın başarılarından da kelam eden Lider Taban, şöyle devam etti: “İNDAK burada farklı bir muvaffakiyet kıssası yazdı. Ben haklarını teslim etmek istiyorum. Bu sarsıntıda biz gördük ki binalarımızın sağlam olması kadar bu mevzuda yetişmiş insan gücüne de gereksinimimiz var. Bilhassa arama kurtarma faaliyetlerinde insan gücünüz kadar varsınız. Bizim de zelzele bölgesinde bulunduğumuz alanda İNDAK grubumuz çadırlarını kurarak çabucak faaliyetlerine başladılar. O kadar da profesyonel hareket ettiler ki yapılması gereken bütün ayrıntıları orada uyguladılar.”

“İNSANA YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Toplum olarak yapmamız gereken birinci ve öncelikli şey nedir dersek, muhakkak hususlarda farkındalığımızın artması, bu bahiste yapabileceklerimizi bilmemiz, şuurumuzu arttırmaktır. İNDAK gönüllülerimizin hiçbiri orada maaşlı olarak çalışmadı. Hepsi gönüllüydü. Bu istekli hareketin artması ismine halkayı genişletmek istiyoruz. Her bir vatandaşın profesyonel gruplar kadar bilgili olması beklenemez lakin ben birinci yardım konusunda bilgilerin çok değerli olduğuna inanıyorum. Bizim farkındalığımızı arttırmak bir uğraş ve uğraşımız var. Biz beşere yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Konuşma sonrası yaklaşık 2 saat süren Temel Birinci Yardım Eğitimi gerçekleştirildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı