İlk yerli ve milli sürücüsüz metro aracı Gebze-Darıca hattında raylara indirildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün, törende yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin ilk...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün, törende yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin ilk yerli ve milli sürücüsüz metro aracını” ürettiklerini söyledi.

Metro hattındaki çalışmalar hakkında bilgi veren Eyigün, 2 yıldır devam eden proje kapsamında tünelleri açtıklarını, rayları döşediklerini ve elektrik bağlantılarını yaptıklarını belirtti.

Ürünün aynı zamanda hacim genişliği en büyük metro aracı olduğunu belirten Eyigün, “İlk seti 1 Eylül’de Ankara’da Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde Bakanımızla birlikte teslim aldık. Bunu da kamuoyuyla paylaştık. O araçları koyduk. Raylarda bundan sonra hummalı bir hareketlilik olacak.” 4 aracı birleştirerek set oluşturuyoruz. Toplamda 7 set olacak. Aracımızın kendine has bazı özellikleri bulunmaktadır. İlk yerli ve milli sürücüsüz metro aracıdır. Bu, en büyük iç hacme sahip metro aracıdır. Normal doluluk durumunda aynı anda 1150, daha yoğun yerleşimlerde ise 1500 yolcu ağırlayabilmektedir. “15,4 kilometrelik metro hattımız var. Şu anda depo alanındayız. Burada tüm araçların tamir ve bakımları yapılıyor” dedi.

İlk yerli ve milli sürücüsüz metro aracı Gebze-Darıca hattında raylara indirildi - Resim: 1

“ARACIMIZ YÜZDE 63 KONUMA ULAŞTI”

Aracın yerli ve milli kaynaklarla bu tesiste yapıldığını vurgulayan Eyigün, “Çok değil, 20 yıl önce araçta yüzde 10 yerlilikten bahsediyorduk. Ama çok şükür 20 yılda ortaya çıkan irade ve uygulamalarla. Aracımız şu anda yüzde 63 yerliliğe ulaştı.” Klimadan aydınlatmaya, yolcu bilgilendirme sisteminden anons sistemine kadar pek çok yerli üretim var. Yeterli mi? Hayır, devam edeceğiz” dedi.

Yerli sürücüsüz sinyalizasyon sistemi geliştirdiklerine dikkat çeken Eyigün, şöyle konuştu:

“Bu aracın bir özelliği de yerli sinyalizasyon kullanacak olmamız. Bakanlığımız ASELSAN ile çalıştı. TÜBİTAK da destek verdi. Projemiz yerli sürücüsüz sinyalizasyon sistemiyle devreye girecek. Tünellerin açılmasından başlarsak. İstasyonların inşası veya projesi, mühendislik açısından yüzde 100 yerli mühendislik ürünüdür. Kendimiz çizdik, tasarladık, ürettik, 2 yıl içinde de halkımıza tanıtacağız.”

İlk yerli ve milli sürücüsüz metro aracı Gebze-Darıca hattında raylara indirildi - Resim: 2

Eyigün, yerelliğin desteklenmesinin sektörleri açısından önemine vurgu yaparak konuşmasına şöyle devam etti:

“Araç üretimi gibi yeni teknolojiler kamunun desteğiyle gerçekleşebilecek şeyler. ‘Daha önce kaç kez bu işi yaptınız?’ ‘Bu işte başarılı olacak yeteneğiniz var mı, ilgili altyapıyı tamamladınız mı?’ diye sormuyoruz. “Biz sorarız. Cevabınız ‘Evet’ ise… Bakanlığımızın bu politikasıyla girdiğimiz bir proje kapsamında yerli üreticiye verdiğimiz destekle bu araçları ilk kez ürettik.”

Kaynak: DHA