Halil Sezai hakkında, darp ettiği komşusuna yönelik hakaretten 2 yıl 4 ay hapis cezası istendi

Müzikçi Halil Sezai, 15 Eylül 2020’de tartıştığı komşusu Hüseyin Meriç’i darp ettiği gerekçesiyle 1 yıl...

Halil Sezai hakkında, darp ettiği komşusuna yönelik hakaretten 2 yıl 4 ay hapis cezası istendi

Müzikçi Halil Sezai, 15 Eylül 2020’de tartıştığı komşusu Hüseyin Meriç’i darp ettiği gerekçesiyle 1 yıl 11 ay 17 gün mahpus cezasına çarptırıldı. 42 gün cezaevinde yatan müzikçi, tahliye olduktan sonra çıktığı yerde komşusu hakkında “Gerekli formda dövemedim” demesi üzerine hakkında bir dava daha açıldı.

KONSERDEKİ KELAMLARINI KABUL ETMEDİ

42 gün tutuklu kalan müzikçi Halil Sezai, sahne aldığı bir yerde şiddet uyguladığı komşusu hakkında “Kafam düzgün olduğu için gerekli halde tam dövemedim. Bir dahaki sefere inşallah. Hak etti. G…n tekiydi gerçekten” halinde kelamlar söylemişti. Meriç’in şikayeti üzerine başlatılan soruşturma çerçevesinde tabiri alınan Sezai, “Kimseye yönelik hakaret ve tehditte bulunmadım. Konserde sohbet ediyordum” diyerek suçlamayı kabul etmemişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

TARAFLAR UZLAŞAMADI

Hazırlanan iddianamede, Halil Sezai’nin 18 Temmuz 2021 tarihinde verdiği konser sırasında darp olayıyla ilgili konuştuğu, bu esnada müşteki Hüseyin Meriç’i maksat alarak küfür ve hakaret içerikli kelamlar söylediği anlatıldı. Halil Sezai’nin bu kelamları söylerken konser alanında alenen yayınlanmak üzere kamera çekimi yapıldığını bildiği ve ‘alenen hakaret’ kabahatini işlediği kaydedildi. Cürmün uzlaştırma çerçevesinde kaldığı, taraflar ortasında uzlaşma sürecinin başlatıldığı lakin tarafların uzlaşamadıkları aktarıldı.

2 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

İddianamede, Halil Sezai’nin darp ettiği komşusu Hüseyin Meriç’e yönelik söylediği kelamlar nedeniyle “alenen hakaret” cürmünden 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar mahpusla cezalandırılması istendi. “Tehdit” kabahatinden yürütülen soruşturmada ise takipsizlik kararı verildi. İddianame gönderildiği mahkemece kabul edilirse Sezai önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

İhlas Haber Ajansı / Gamze Erdemir – Magazin