Güneşten Korun, Hakikat Tedavi Ol Cilt Lekelerinden Kurtul

Cilt lekeleri hem estetik hem de sıhhat açısından dikkat edilmesi gereken kıymetli bir mevzu. Uzmanlar...

Güneşten Korun, Hakikat Tedavi Ol Cilt Lekelerinden Kurtul

Cilt lekeleri hem estetik hem de sıhhat açısından dikkat edilmesi gereken kıymetli bir mevzu. Uzmanlar lekelerin tedavisi için en yanlışsız vaktin kış ayları olduğunu vurguluyor. 

Leke mezoterapisi dışındaki tüm leke tedavilerinin ekseriyetle güneş ışınlarının daha az olduğu kış aylarında yapıldığını söyleyen Verde Sağlıklı Ömür Enstitüsü’nün kurucusu, Dr. Fügen Erdoğan Çekin’in yaptığı açıklamaya nazaran, tedavi lekenin tipine, derinliğine ve büyüklüğüne  göre değişiyor.

Lekelerle ilgili güneşten korunmanın kıymetine de değinen Dr Fügen Erdoğan Çekin, yalnızca yazın değil her mevsim gün ışığı varsa 50 faktörlü güneş kollayıcı kremler kullanması gerektiğini belirtiyor. Sağlam olmayan kozmetik eserleri kullanmamak, yılda en az bir sefer benlerin dermatoloji uzmanı tarafından denetimini yaptırmak da sıhhatimiz açısından çok değerli.

Melanine dikkat

Deri lekelerinin oluşumu hakkında bilgi veren Fügen Erdoğan Çekin insan derisinin, saçının ve gözlerinin çeşitli tonlarını ve renklerini üreten pigment olan melaninin değerini bilhassa vurgulayan Dr. Çekin şunları söylüyor

“Genellikle melanin deride epeyce eşit bir formda dağılır. Ancak deri rengini veren melanosit isimli bu hücrelerde görülen düzensizlik sonucu, deride lekeler ortaya çıkabilir. Deri lekelerinin neredeyse tamamı uzun müddet güneşin ziyanlı ışınlarına maruz kalmaya bağlı olarak oluşur. Lakin, genetik yatkınlık, yanlış kozmetik eser kullanımı, birtakım ilaçlar ve hamilelik üzere faktörlere bağlı olarak da deri lekeleri görülebilir.”  Deri lekelerinin, ekseriyetle estetik açıdan makûs bir görünüm oluşturduğu için rahatsızlık verdiğini belirten Fügen Erdoğan Çekin, “lekelerin birebir vakitte birtakım hastalıkların  belirtisi de olabileceği akılda tutlmalıdır” diyor.

Uzman görüşü 

Lekeler için dermotoloji uzmanı görüşü alınması çok değerli. Gerçek olmayan uygulamalar bilhassa internet ortamından alınan kozmetikler de deride daha büyük meselelere yol açabiliyor.

En sık görünen lekeler

En sık görülen cilt lekeleri çiller, yaşlılık ya da güneş lekeleri, melazma(gebelik lekesi) ve keratozlardır diyen Fügen Erdoğan Çekin lekelenme nedenlerini şöyle anlatıyor:

“Su toplaması, ülser, yanık, bir kimyasal unsura maruz kalma yahut deri enfeksiyonu üzere derinin bütünlüğünün ziyan gördüğü durumlar bazen yüksek ölçüde melanin üretimine neden olur. Bu da lekelenmeye yol açar. Uzun yıllar güneş ışığına maruz kalmak, halk ortasında karaciğer lekeleri olarak isimlendirilen lakin karaciğer sorunlarıyla bağlantısı olmayan, düz, cilt rengi, kahverengi, oval lekelere neden olur. Bu lekeler en sık yüz ve el sırtı üzere güneşe maruz kalan bölgelerde görülür. Tipik olarak orta yaşta ortaya çıkmaya başlar ve yaşlandıkça sayıları artar. Bunlara sahip bireylerde melanom ismi verilen deri kanseri riski daha yüksek olabilir. Hidrokinon üzere ağartma hususları tesirli değildir. Birtakım hastalar limon ile bu lekenin açıldığını belirtse de bu tedavinin bilimsel olarak kabulü yoktur. Kimi ilaçlar da deride lekelenmeye neden olur. Fakat bunlar yaygın yoğunlaşma alanlarıdır ve ekseriyetle ilaç kesildikten sonra şikayetler kaybolur. Koyu ciltli insanlarda solması daha uzun sürebilir.

Dr Fügen Erdoğan Çekin’den alınan bilgiye nazaran lekeler ve tedavileri şöyle:

Melazma (Gebelik Lekesi)

Melazma; bilhassa güneş gören bölgelerde en sık yüzde ortaya çıkan siyah ya da kahverengi fırça ile sürülmüş  görünümü olan lekelere verilen isimdir. Burun, alın, dudak üstü ve yanaklarda sıkça rastlanan melazma, sıklıkla bayanlarda görülse de erkeklerde de rastlanabilir. Güneş ışınlarının yanı sıra, gebelik, doğum denetim hapları, bilhassa paraben oranı yüksek olan kozmetik eserler bu cins deri lekeleri oluşumuna neden olabilir. Son yıllarda tiroid ve bilhassa Haşimato hastalığı olan şahıslarda bu cins deri lekelenmeleri daha sık görülmektedir.

Güneş Lekeleri

Yaz aylarında daha sık ortaya çıkan  ancak kışın da geçmeyen güneş lekeleri, bedenin güneşe maruz kalan kısımlarında görülür. Deride kalıcı hale gelen güneş lekelerinin rengi yazın daha da yoğunlaşabilir. 

Çiller

Özellikle açık ciltli bireylerde görülür. Sarı ya da kahverengi olabilen çiller, daha çok çocuklukta ortaya çıkar. Güneşe maruz kalma sonucu rengi yoğunlaşan çiller; yüz, sırt ve el üzere bölgelerde daha sık görülür.

Keratoz, Benler ve Deri Kanseri

İleri yaşlarda bedenin her yerinde görülebilen kabarık, kahverengi-siyah renkte ve üzeri pütürlü lekeler keratoz olarak isimlendirilir. Manzara makûs olsa da epey güzel huyludurlar ve kanserleşmezler.Benlerden gelişen kanserler ekseriyetle ölümcüldür. Bu nedenle benlerin tertipli takip edilmesi gerekir.

İlaç Tedavisi

Hidroksiklorokin içeren kremler yalnızca melazma lekelerinde etkiliyken çiller ve güneş lekelerinde kullanılması gereksiz. Bilhassa lazer, dermaroler ve dermapen süreçlerinden sonar, yara uygunlaşmasını hızlandıran tercihan güneş muhafazalı kremler kullanılmalıdır. Bu süreçlerden evvel bireylerin bilhassa kansızlık ve şeker hastalığı açısından sorgulanması yapılmalıdır. 

Leke Mezoterapi

Yaz aylarında yapılabilmesi değerli. Öncesinde Wood lambası ismi verilen özel bir lamba ile lekelerin yoğunluğu ve derinliği saptanır. Sonrasında iğne ile leke açıcı ilaç istenen derinliğe enjekte edilir. 

Kimyasal Peeling

Leke tedavisinde kimyasal peeling uygulamaları yaparken dikkatli olunmalıdır. Koyu renk cildi olan şahıslar uygun değildir. Yalnızca leke açmak için kullanılan peelingler tercih edilmelidir. Süreç sonrası deriyi besleyen ve onaran tedavilere ek olarak 50 faktörlü güneş müdafaa tedavileri de kullanılmalıdır.

Kriyoterapi (Dondurma)

Sıvı nitrojen aracılığıyla lekeler dondurulur ve süreç uygulanan bölge evvel kızarır sonra kabuklanır ve dökülür. Alttan pembe renkli genç deri çıkar. Ortalama 7-10 gün içinde düzgünleşir. Dondurma güneş lekeleri ve keratozların tedavisinde kullanılmaktadır. 

PRP

Kişiden alınan kanın santrifüj ile ayrıştırılarak üstte kalan serum kısmının deriye enjeksiyonudur.PRP uygulamasında kullanılan serum deri renginde açılma  oluşturur. Deri yenilenir ve aydınlık bir görünüm kazanır. En az üç seans planlanmalıdır.Tedaviye  renk açıcı ve onarıcı kremler de eklenmelidir. 

Lazer Tedavisi

En sık kullanılan usullerden biridir. Tek seanslık süreçtir. Güneş lekeleri ve çillerin tedavisinde tesirlidir.Leke tedavisinde kullanılırken cildin ve lekenin çeşidi çok değerlidir. Güneş ışığının olmadığı aylarda yapılmalıdır.

Dermapen/Dermaroler

Deride saç kılı boyutunda ince kanallar açılır. Sürecin çabucak gerisinden sürülen leke serumları ilacın istenilen derinliğe ulaşmasına neden olur. Yaz aylarında yapılması önerilmez.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı