Gerçek Sevgi

Yürekten sevmek

Gerçek Sevgi

Sevgi neydi, Bir günlük bir şey miydi ? Ta insanın varoluşundan itibaren süregelen somut bir hissiyat. Göz ile görülmeyen ya da dokunulmayan ama karşı taraftan hissettirildiği zaman mutluluk veren bir duyguydu. Sevgi seni seveceğim, senin yanında her zaman ben olacağım , seninle gülen ve ağlayan ben olacağım hissini vermektir sevdiğin insana. Şu an bakıyorum da günümüz insanoğlun da gerçek sevgi nadir görülmekte. Sevgi bir günlük ya da bir aylık bir hale getirilmiş gibi. Oysaki sevgi günlük , aylık olmamalı tamamıyla asırlık olmalıdır. Aslında günümüz insanoğlunun sevgi anlayışına maddiyat girdiği için bağlılık ta kalmadı arada. 

Örneğin bir annenin daha çocuğu küçükken ben oğluma güzel ve çalışkan kız alacağım. Doktor ya da öğretmen kız/ oğlan alacağım demesi gibi. Buda çocuğun yetişkin olması ile beraber artık madi anlamda birine yönelmesi ile gerçek olmayan sevgisizliği başlatıyor. Bir süre sonrada tahammül edememe başlıyor iki taraf arasında. Oysaki gerçekten birini seversen onun için her şeyi yapmayı göze alırsan asırlık oluyor bu sayede aradaki muhabbet. İşte sevgi tam böyle bir şey oluyor. Asırlık koca çınar gibi devrilmiyor arada gerçeklik olunca. Sevginin tanımı şu şekilde güzel anlatıyorlar: 

Mecnunun Leyla'nın öldüğünü duyduktan sonra bahçede çukur açmaya çabalarken babasına " beni buraya göm diye yalvarması "   

Ezelin Eyşan 'ı gördüğü zaman dengesini kaybetmesi.

İşte sevginin gerçek tanımı bu örneklerde yer alıyor. Gerçek sevgi samimiyet hissi uyandırır. Ve yürekten olmalı.