Genç Alman Sineması Sinematek/Sinema Konutu’nda

Sinematek/Sinema Meskeni, 10 Ocak – 31 Mart tarihleri ortasında izlenebilecek ana programında Genç Alman Sineması’na...

Genç Alman Sineması Sinematek/Sinema Konutu’nda

Sinematek/Sinema Meskeni, 10 Ocak – 31 Mart tarihleri ortasında izlenebilecek ana programında Genç Alman Sineması’na odaklanıyor. 80’ler Türkiye sinemasından bayan sinemaları de Sinematek / Sinema Evi’nde.

Kadıköy Belediyesi Sinematek / Sinema Konutu ile Goethe-Institut Istanbul işbirliğinde ve sinema müellifi Engin Ertan’ın danışmanlığında hazırlanan Genç Alman Sineması 10 Ocak – 31 Mart tarihlerinde Sinematek / Sinema Evi’nde izlenebilir. Programda, 1962’de bir küme genç sinemacının yayımladığı Oberhausen Manifestosu ile başlayan ve “Babamızın Sineması Öldü!” sloganıyla tarihe geçen bu akımı keşfetmeye, hatırlamaya, tartışmaya ve daha yeterli anlamaya yönelik 15 uzun metraj sinema seçkisi yer alıyor. Ayrıyeten Oberhausen Manifestosu’nun imzacısı olan sinemacıların çektiği kısa sinemalar de program kapsamında yer alıyor.

80’LER TÜRKİYE SİNEMASINDA KADIN

1980’lerde Türkiye sinemasında bayan karakterlerin temsili değerli bir değişim geçirdi. Bayanlar bir erkeğin öyküsünde yan karakter olmanın ötesine geçerek kendi öyküsünün öznesi hâline geldi, çok boyutlu resmedilmeye başladı, özgürleşti, faziletleri ve zaaflarıyla nefes alıp veren insanlara dönüştüler. Bu sinemalardan oluşturulan seçki kapsamında, sinemanın tartışmasız “kadın sinemaları yönetmeni” Atıf Yılmaz’ın Aaahh Belinda!.., Bir Yudum Sevgi ve Asiye Nasıl Kurtulur sinemaları, Füruzan ile Gülsün Karamustafa’nın Benim Sinemalarım, Halita Refiğ’in Teyzem, Ömer Kavur’un Kırık Bir Aşk Kıssası ve Yavuz Turgul’un Fahriye Abla sinemaları yıllar sonra yine Sinematek / Sinema Evi’nde izlenebilecek.

SİNEMANIN KARŞIT KAHRAMANLARI

Ekim ayında erken periyot sinemanın sihirbazları Segundo de Chomón ve Georges Méliès ile başlayan canlı müzik eşliğinde Sessiz Perşembe gösterimleri de Sinematek / Sinema Evi’nde tüm süratiyle devam ediyor. Hollanda Eye Filmmuseum’ın sessiz sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı danışmanlığında hazırlanan yeni programda hayallerinin peşinden giden, güçlü, bağımsız bayan karakterleri merkezine alan Filibus ve Kısaca Phil’in yanı sıra erken periyot sinemanın en kıymetli güldürü figürlerinden Buster Keaton’ın Aşçı, Komşular ve Sherlock Jr. sinemaları canlı müzik eşliğinde seyirciyle buluşacak. Müzik programı Okan Kaya danışmanlığında hazırlanan ve ülkemizin çağdaş müzik sahnesinden yetenekli müzisyenlerin doğaçlama performanslarının eşlik ettiği Sessiz Perşembe gösterimleri Kurukahveci Mehmet Efendi’nin katkılarıyla eşsiz birer izleme tecrübesine dönüşüyor.

CANLANDIRMANIN DÜNÜ BUGÜNÜ

Canlandırma sineması, sinema sanatının ve sanayisinin kıymetli bir bileşeni lakin bilhassa sanatsal ve entelektüel tasalarla üretilen bağımsız canlandırma sineması alanındaki üretim gereğince bilinir ve görünür değil. Halbuki ülkemizde bu alanda yabana atılmaz bir birikim var. Canlandıranlar Yetenek Kampı ve Canlandıranlar Sinema Festivali’ni hayata geçirerek yıllardır bu birikimin değerlendirilmesinde ve gelişmesinde değerli bir rol oynayan Canlandıranlar Derneği ile birlikte gerçekleştirilen bu program, Türkiye’den ve dünyadan etkileyici örnekleri bir ortaya getiren 3 kısa sinema seçkisi aracılığıyla bağımsız canlandırma sinemasının tarihine bir bakış sunuyor.

FİLMKOOP İLE BAĞIMSIZ TÜRKİYE SİNEMASI

Türkiye sineması için alternatif bir gösterim mecrası ve bir tartışma platformu oluşturmak gayesiyle FilmKoop işbirliği ile gerçekleştirilen Bağımsız Türkiye Sineması gösterimleri devam ediyor. Pazar günleri 14.00 seansında takım iştirakleri ile gerçekleşen FilmKoop buluşmalarının ve Sinematek / Sinema Evi’nde gerçekleşecek tüm gösterimlerin programına Sinematek/Sinema Evi’nin toplumsal medya hesaplarından ve web sayfasından ulaşılabilir.   

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı