Garanti BBVA Filo, kira sertifikası ihraçlarında 600 milyon TL hacme ulaştı

Garanti BBVA Filo, alternatif finansman araçlarını çeşitlendirmek hedefiyle Şubat 2022’de başladığı kira sertifikası (sukuk) ihraçlarını...

Garanti BBVA Filo, kira sertifikası ihraçlarında 600 milyon TL hacme ulaştı

Garanti BBVA Filo, alternatif finansman araçlarını çeşitlendirmek hedefiyle Şubat 2022’de başladığı kira sertifikası (sukuk) ihraçlarını sürdürüyor. Bugüne kadar gerçekleştirdiği 10 kira sertifikası ihracını, gelen ağır taleple piyasa muadillerine nazaran epeyce başarılı bir halde tamamlayan Garanti BBVA Filo, toplamda 600 milyon TL’lik hacme ulaştı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Garanti BBVA Filo Genel Müdürü Ayşegül Gülgör, “Türkiye Emlak İştirak Bankası A.Ş. ve Bankanın 100 bağlı iştiraki olan Emlak Varlık Kiralama A.Ş. aracılığıyla şubat ayından bu yana 10 kira sertifikası ihracı gerçekleştirdik. İhraçların tamamında, iştirak temelli sigorta ve emeklilik şirketlerinden yüklü olmak üzere epey ağır bir ilgiyle karşılaştık. Sukuk ihraçlarımızda filo kiralama mukavelelerine mevzu ve işletilmesi faizsiz finans unsurlarına uygun filo portföyü ve bu portföyün getirileri destek varlık olarak değerlendirildi. Kira sertifikasını satın alan yatırımcılar ise Garanti BBVA Filo’nun, filo portföyünün kendisine ve kira gelirlerine, taraflar ortasında anlaşılan kira oranı üzerinden almış oldukları sertifika hisseleri oranında katıldı. Garanti BBVA Filo, hali hazırda sirkülasyonda kira sertifikası bulunan tek filo kiralama şirketi olarak dalında öne çıkıyor. Önümüzdeki periyotta de büyüme stratejiimize uygun bir eser olması nedeniyle bu ihraçlara artırarak devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı