EYT’liler merakla bekliyordu! Bakan Alım, 1999’dan evvel stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapıları kapattı

Emeklilikte Yaşa Takılan ve bu nedenle şimdi emekli olamamış vatandaşların merakla beklediği süreçte sona yaklaşılıyor....

EYT’liler merakla bekliyordu! Bakan Alım, 1999’dan evvel stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapıları kapattı

Emeklilikte Yaşa Takılan ve bu nedenle şimdi emekli olamamış vatandaşların merakla beklediği süreçte sona yaklaşılıyor. Mevzuyla ilgili merakları giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlığın çalışmalarının devam ettiğini belirtip “Şu anda Vedat Beyefendi grubuyla birlikte çalışmalarını devam ettiriyor.Önümüzdeki ay ve yeni yıl EYT ile taban fiyatın art geriye açıklandığı aylar olacak. Buralardaki fiyat siyaseti da ne durumdaysa bunları da açıklayacağız. Bunlardan en kıymetlisi taban fiyatın tekrar tespiti çalışması olacak. Bu çalışmayla birlikte gerek sözleşmeliler gerek EYT, yani biz 2023’e bunları açıklayarak girmiş olacağız.” demişti.

MERAK EDİLEN SORU BAKAN’A YÖNELTİLDİ

TBMM’de Meclis Plan ve Bütçe Komitesi’nde açıklamalarda bulunan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ise EYT düzenlemesine ait merak edilenleri anlattı. Alım, EYT kapsamına alınacak bireylerin birinci sigortalılık başlangıcının 8 Eylül 1999 ve öncesi olması gerektiğini söyledi. 1,5 milyon kişinin bu kapsama gireceğini açıklayan Alım, HDP’li Garo Paylan’ın “1999’dan evvel stajyerlik ve çıraklık yapanları başlangıç tarihi olarak sayacak mısınız?” sorusunu yanıtladı.

“STAJYERLER ÇALIŞAN DEĞİL, ÖĞRENCİDİR”

Paylan’ın sorusunu yazılı bir biçimde aydınlatan Bakan Alım, “Mesleki eğitim; kamu ve özel dala ilişkin kurum, kuruluş ve iş yerleri ile mesleksel ve teknik eğitim okul ve kurumlarındaki eğitim ve tahsili kapsamaktadır. İşletmelerde mesleksel eğitimin gayesi, öğrencinin iş hayatına dahil olması değil eğitiminin bir kesimi olarak eğitim gördüğü mesleği uygulama ile öğrenmesidir. Öbür bir söz ile bunlar bildiğimiz manada bir çalışan değil öğrencidirler” dedi.

“İŞE GİRİŞ TARİHİ OLARAK KABUL EDİLMESİ KANUNEN İMKANSIZ”

Bilgin, açıklamalarına şu sözlerle devam etti: “Dolayısıyla çıraklık ve stajyerlikte geçen mühletler malullük yaşlılık ve vefat sigortası kapsamında bulunmadığından kelam konusu sürelerdeki işe başlama tarihinin, aylığa hak kazanmada birinci işe giriş tarihi olarak kabul edilmesine kanunen imkân bulunmamaktadır” dedi.