Epilepsi Sara hastalığı nedir? Epilepsi nedir, neden olur, nasıl geçer?

Epilepsi Sara hastalığı nedir? Çabucak her yaşta görülebilen ve uzun müddetli tedavi ve izleme gerektiren...

Epilepsi Sara hastalığı nedir? Epilepsi nedir, neden olur, nasıl geçer?

Epilepsi Sara hastalığı nedir? Çabucak her yaşta görülebilen ve uzun müddetli tedavi ve izleme gerektiren bir hastalık olan epilepsi halk ortasında bilinen ismiyle sara hastalığı hakkında Epilepsi Sara hastalığı nedir? Epilepsi nedir, neden olur, nasıl geçer? Merak ediliyor. Pekala epilepsi hastalığı nedir? Sara hastalığı nedir? Ayrıntılar…

EPİLEPSİ HASTALIĞI NEDİR?

Epilepsi, sık görülen bir nörolojik hastalıktır. Epilepside beyinde bulunan nöronlarda ani ve denetimsiz boşalmalar olur. Bunun sonucunda hastada istemsiz kasılmalar, duyusal değişiklikler ve şuur değişiklikleri meydana gelir. Epilepsi beyin sistemini etkilediğinden beynin yönettiği birçok işlevi bozabilir.

Epilepsi bir ruh hastalığı yahut mecnunluk değildir, gizemli bir yanı olmadığı üzere cinlerle de alakası yoktur. Bulaşıcı olmadığı üzere epilepsili çocuklar diğerleri için tehlikeli ve ziyanlı da değildir. Toplumumuzdaki bu yanlış algılar nedeniyle, aileler çocuklarının epilepsi olduğunu gizlemekte, günlerinin değerli bir kısmını geçirdikleri okulda öğretmenlerinden bile sakladıkları görülmektedir.

NÖBET VE EPİLEPSİ SIK GÖRÜLÜR

Hayatın birinci 1 yılında en sık olup, yaklaşık olarak her 100 çocuktan 1’inde epilepsi görülmektedir. Buna nazaran ülkemizde yaklaşık 200 bin epilepsili çocuk, dünya genelinde de 50 milyondan fazla epilepsi hastası bulunmaktadır. Ateşli havaleler yüzde 2 ile 5 ortasında sıklıkta olup ülkemizde 500 binden fazla çocukta ateşli havale görülmektedir. Hayat uzunluğu insanların yüzde 5’i en az bir defa nöbet geçirmektedir.

EPİLEPSİNİN BİRÇOK TİPİ VAR

100’den fazla epilepsi tipi olup nöbetlerini tanımak uzmanlar için bile her vakit kolay değildir. Kısa vadeli dalma ve boş bakma, 1-2 saniye süren kasılmalar yahut kol yahut bacaklardaki kolay sıçramalar bir epilepsi nöbeti olabilir. Bayılma, şuur kaybı, kasılma, dişlerde kilitlenme, ağızda köpürme ve idrar kaçırma üzere belirtiler yalnızca büyük nöbetlerde görülür.

UYKUSUZLUK EPİLEPSİ NÖBETLERİNİ KOLAYLAŞTIRIR

Uzun müddet aç kalmak, gerilim, uykusuz kalmak, alkol, kahve ve kola üzere içecekler epilepsiye yatkınlığı olan çocukların nöbet geçirilmesini kolaylaştırabilir. Bilgisayar ve televizyon üzere parlak ışık saçan aygıtlar bilhassa ışığa hassas epilepsisi olan çocuklarda nöbete sebep olabilir.

EPİLEPSİ TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Nöbet sırasında görülen klinik bulgulara nazaran epilepsi teşhisi konulabilir. Epilepsi teşhisi için EEG; epilepsinin nedenini araştırmak için de MRG çekmek hayli faydalıdır. Fakat epilepsi hastalarında EEG ve MRG’nin olağan olabileceği unutulmamalıdır. Bilhassa ileri teknoloji ile birlikte 32-64 kanallı dijital EEG aygıtları, Görüntü EEG monitörizasyonu ve 3 Tesla MR görüntüleme aygıtları çok faydalı olmaktadır.

EPİLEPSİ TEDAVİSİ

Günümüzde, genel olarak epilepsili çocukların yüzde 70-80’i, kimi epilepsi cinslerinin ise yüzde 95-100’ü epilepsi ilaçları ile tam olarak güzelleşmektedir. Hastaların yüzde 20-30 kadarında ise birden fazla ilaç kullanmak gerekebilir yahut ilaçlara karşın nöbet tekrarları olabilir. Yalnızca hastaların yüzde 5-10 oranı makûs seyirli olabilmektedir. Bu türlü hastalarda da, ameliyat, pil ve ketojenik diyet üzere ilaç dışı tedavi seçenekleri daha ön plana çıkmaktadır.

EPİLEPSİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Özellikle ilaç tedavisi ile istenilen karşılık alınamayan ve ameliyat edilmeye uygun, ameliyat sonrası kalıcı özür olmayacak hastalara, epilepsi konusunda tecrübeli ileri merkezlerde uygulanmaktadır.

EPİLEPSİ PİLİ NEDİR?

Göğüs duvarında cilt altına yerleştirilen uyarıcı bir pil ile uzunluğundan beyefendisine uzanan vagus hududuna aralıklı ikaz verilerek nöbet tedavisi sağlanabilmektedir. Bilhassa ilaç tedavisine yanıt alınamayan ve ameliyata uygun olmayan hastalarda tercih edilmektedir.

KETOJENİK DİYET NEDİR?

Yüksek oranda yağ, çok düşük oranda karbonhidrat içeriğine sahip olan ketojenik diyet, seçilmiş birtakım epilepsi hastaları için umut verici olabilmektedir. Uygulaması biraz zahmetli olan bu tedavi formülü her hasta için uygun ve gerekli değildir. Ketojenik diyet öncesinde öbür tedavi metotlarının uygun formda değerlendirilmiş olması gerekir. Lakin birtakım metabolik hastalıklarda, ketojenik diyet öncelikle ve bazen tek tedavi olarak dahi kullanılabilmektedir.

NÖBET ANINDA NE YAPILMALI?

Nöbetler, ekseriyetle birkaç dakika içerisinde zaten durmaktadır. Münasebetiyle nöbet geçiren birini gördüğümüzde hasta çocuk çok sert olmayan düz bir yere yan yatırılarak, teneffüs yolu açık tutulmaya çalışılır, ağızda köpürme ve kusma varsa temizlenir, panik yapmadan başını sert yerlere çarparak kendine ziyan vermesi, lisanını ısırması engellenir. Nöbet 2-3 dk içerisinde sonlanmadıysa 112 aranarak, hasta en uygun sıhhat merkezine ulaştırılmaya çalışılır.