Enis Berberoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

Enis Berberoğlu Kimdir? Biyografi, bölümünde Enis Berberoğlu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Enis Berberoğlu Kimdir?...

Enis Berberoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

Enis Berberoğlu Kimdir? Biyografi, bölümünde Enis Berberoğlu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Enis Berberoğlu Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Enis Berberoğlu, 1956 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1975 senesinde Avusturya Lisesi’nde mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Ekonometride yüksek lisans eğitimi aldı.

Enis Berberoğlu, gazeteciliğe 1981 senesinde Dünya gazetesinde başladı. CNN Türk ekonomi müdürü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalıştı.

Habertürk’te yayına giren Perde Arkası ve CNN Türk’te yayına giren Tarafsız Bölge adlı programlarının katılımcılarındandır. 29 Aralık 2009 itibari ile Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğine getirilmiştir.


Kendisi gibi gazeteci olan Oya Berberoğlu ile evli ve bir kız çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilen Berberoğlu’nun, “Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu”, “Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı” ve “Öbür Türkler” adlı kitapları var. Boş zamanlarında matematik, tarih ve triller tarzı kitaplar okumayı seviyor.

Enis Berberoğlu, 24 Nisan 2005 tarihli köşe yazısında, aile boyu suç ve meziyete inanmadığını kaydedip, çarpıcı örneği kendi köklerinden verdi:

”Berberoğlu (cumhuriyetten önce Berberzade) soyadının geçmişi, vakıf kayıtlarında 200 yıl geriye kadar takip edilebiliyor. Dedem İzmir’de Rufai ve Kadiri tekkesinin şeyhiydi, babam imanlı bir sosyalist. Ablam siyasete hiç bulaşmadı, bendeniz tescilli sosyal demokratım.”