Egeli ihracatçılardan tarımın geleceği için yeni geri dönüşüm projesi: Zirai ilaç atıkları geri dönüştürülüyor

EİB sürdürülebilir ziraî üretim projesiyle Türkiye’ye rol model oluyor Egeli ihracatçılar zirai ilaç atıklarını geri...

Egeli ihracatçılardan tarımın geleceği için yeni geri dönüşüm projesi: Zirai ilaç atıkları geri dönüştürülüyor

EİB sürdürülebilir ziraî üretim projesiyle Türkiye’ye rol model oluyor

Egeli ihracatçılar zirai ilaç atıklarını geri dönüşüme kazandırıyor

Ege İhracatçı Birlikleri tertibi Denizli Acıpayam ve Beyağaç Belediyeleri iş birliğinde ziraî üretimde sürdürülebilirlik gayesi doğrultusunda, pak bir etraf ve sağlıklı jenerasyonlar için boş tarım ilaç ambalaj atıklarının geri dönüşüm projesinin birinci basamağı tamamlandı.

Proje kapsamında, Acıpayam’da 10, Beyağaç’ta 6 adet zirai atık toplama merkezi konseyimi yapıldı.

Depolama merkezlerinin resmi açılışı Acıpayam ve Beyağaç Belediye Liderleri ve Ege İhracatçı Birlikleri İdare Heyeti Üyelerinin iştirakiyle Acıpayam’ın Ucarı Mahallesinde ve Beyağaç’ta gerçekleştirildi.

EİB’nin önceliği pak bir etraf ve sürdürülebilir ziraî üretim

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, “Proje kapsamında, Acıpayam’da 10 adet zirai atık toplama merkezi kurulumunu Belediyemizin de çok değerli takviyeleriyle tamamladık. Ege İhracatçı Birlikleri olarak tarımın ülkemiz için, pak bir etraf ve sürdürülebilir ziraî üretimin de ülkemiz tarımı için ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız. Bu farkındalığın artırılması ve ülke geneline yayılabilmesi için projemizi ihracatımızda kıymetli yer tutan tarım eserlerimizin üretildiği bölgelerde başlattık.” dedi.

Eskinazi, bu proje için birinci pilot uygulama olan bölgedeki kıymetli tarım eserlerinden biri olan yaprak tütünü seçtiklerini açıklayarak kelamlarına şu biçimde sürdürdü:

“Dünya oryantal tütün üretiminin önderi pozisyonda oluşumuz, tütün tarımını ülkemizde çok kıymetli bir pozisyona getirmektedir. İhracatımızın direkt bağlı olduğu tütün üretimimizin sürdürülebilirliğini sağlamamız için sürdürülebilir tarım siyasetlerini takip etmemiz bir kaide. Bunun için ziraî üretimde hem yeni teknikleri takip etmemiz gerekiyor, hem de iklim krizine karşı daha yaşanabilir bir dünya inşa etmek ve sistemi hakikat bir halde dönüştürmek gerekiyor.”

Tütün ihracatçıları sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor

Ege Tütün İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri Ömer Celal Umur, “İlk olarak yaprak tütün ticaretinde sürdürülebilir üretim ve ihracatın sağlanması emeliyle Ege Tütün İhracatçıları Birliği üyesi yaprak tütün ihracatçısı firmalarının temsilcilerinin iştirakiyle sürdürülebilirlik çalışma kümemizi kurduk. Tütün tarımı ile ilgili çeşitli bahislerde tahlil ve proje tekliflerinin görüşüldüğü çalışma kümemizin çalışmaları doğrultusunda üretim, etraf, altyapı, işgücü, tütün tarımında sürdürülebilirlik üzere alanlarda çeşitli toplumsal sorumluluk projeleri oluşturuyoruz.” dedi.

Umur, “Sürdürmekte olduğumuz boş tarım ilaç ambalaj atıklarının geri dönüşüm projesi üzere, tütün tarımında yapılan ilaçlamalarda kullanılan ferdî kollayıcı ekipmanlarının uygunlaştırılması, teknolojik gelişmelerden faydalanarak drone’lar yardımıyla ilaçlama, tarım ilaçları ambalajlarının toplanabilmesi için üreticilere toplama poşeti dağıtımı, ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile ilgili üreticilere bilgilendirme broşürü dağıtılması, üreticilere ilaçlama ve ilaç boş kutularının geri dönüşümü süreci ile ilgili bilgilendirme yapacak eğitimcilerin eğitimi projelerini de yürütüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye geneline yayılacak

Tütün tarımıyla başlattıkları bu projenin gayesini projeyi tüm ziraî eserlerin üretim alanlarına ve Türkiye geneline yaymak olduğunu açıklayan Umur kelamlarını şöyle tamamladı:

“Proje birinci olarak özel firmaların da teşebbüsleri ile Kale ilçesinde başlamıştı. 10 adet toplama noktası ile Acıpayam’da, 6 adet toplama noktasıyla Beyağaç’ta yaygınlaştırdığımız bu projemizi Ege bölgesi ve ülke geneline yaymak için biz elimizden gelen takviyesi sağlamaya devam edeceğiz. Projemizi gerçekleştirmemizde bize çok kıymetli katkılarını sunan Acıpayam ve Beyağaç Belediyeleri’ne ve projede emeği geçen ziraat odalarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Açılış merasimlerine Acıpayam Kaymakamı Mustafa Gürbüz, Acıpayam Belediye Lideri Dr. Hulusi Şevkan, Denizli Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Mehmet Fatih Namık ÖZTÜRK, Beyağaç Belediye Lideri Mustafa Akçay, Ege Tütün İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Ömer Celal Umur, Ege Tütün İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lider Yardımcısı Mahru Gürel Ağdanlı, Ege Tütün İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyeleri Yiğit Tuncel ve İsmet Çakın yer alırken, birebir vakitte Ege Tütün İhracatçıları Birliği Sürdürülebilirlik Çalışma Kümesi da iştirak gösterdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı