Ege Üniversitesinde “KOAH Hasta Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Dünya Kronik Obstüriktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Günü nedeniyle “Sağlıklı Nefes, Sağlıklı...

Ege Üniversitesinde “KOAH Hasta Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Dünya Kronik Obstüriktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Günü nedeniyle “Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Yaşam” sloganı ile “Hasta Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. EÜ Tıp Fakültesi 20 Mayıs Amfisinde, EÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün’ün iştirakiyle gerçekleşen aktifliğin koordinatörlüğünü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Gürgün üstlendi. Aktifliğe bahisle ilgili akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“KOAH’ı ciddiye almamız gerekiyor”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, hastalığa dikkat çekerek, “KOAH, dünyadaki mevt sebeplerinde kalp ve damar hastalıkları ve felçlerden sonra üçüncü sırada bulunmakta, bu da hastalığı ciddiye almamız gerektiğini gösteriyor. 16 Kasım’ı Dünya KOAH Günü olarak kutluyoruz. KOAH nefes darlığı ile kendini göstermektedir. Nefes almak sağlıklı ömür demek değildir. Sağlıklı nefes için pak yeşil bir etraf ve sağlıklı akciğerler gerekir. Nefes alıyorsak yaşama dair umutlarımız var demektir. Sağlıklı nefes sağlıklı hayattır. Bizler de hastalarımızın eğitimi ve bilgilenmesi için her sene bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Hastalarımızın bilinçlenmesi, hastalık süreçlerinde kaygıya kapılmadan tedaviye katılması süreç ismine büyük değer taşıyor. Üniversitemiz hastanemizin KOAH hastalığının tedavi ve takibinde hem akademik takım hem de donanım açısından epey gelişmiş durumda olduğunu söyleyebilirim. Hastalığın takip ve tedavi sürecinin her anında hastalarımızın yanındayız” dedi.

“Tütünsüz Üniversite Projesi”

Ege Üniversitesinin “Tütünsüz Üniversite” projesine değinen aktiflik koordinatörü Prof. Dr. Alev Gürgün ise “İnsanlarda KOAH ihtimalini azaltmanın en tesirli yolu, tütün kullanımını sıfırlamaktan geçiyor. Bizler de Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak başta olmak üzere akademisyen arkadaşlarımız ve istekli öğrencilerimiz ile tütünsüz bir yerleşke oluşturmanın çabasındayız. Ege Üniversitesi olarak gerek KOAH’a karşı tedbirler almak gerekse tütünsüz bir yerleşkenin mümkün olabileceğini göstermek ismine rol model olma misyonunu taşıyoruz. Sigarayı bıraktırma ismine kimi motivasyon aktiflikleri, çeşitli bilgilendirme toplantıları üzere birçok teknikle projemizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Etkinlik kapsamında Prof. Dr. Alev Gürgün “KOAH Nasıl Bir Hastalıktır”, Uzm. Dr. Funda Elmas Uysal “KOAH Tanısı ve Tedavisi”, Prof. Dr. Meltem Taşbakan “KOAH’ta Aşılar”, Doç. Dr. Hür Hassoy ile Doç. Dr. Işıl Ergin “Sigara Bırakma Yöntemleri” ve Uzm. Fizyoterapist Tolga Çapanoğlu ise “KOAH ve Yoga” mevzularında iştirakçileri bilgilendirdiler. Toplantı sonunda Yoga Eğitmeni Gülin Zeytunlu tarafından iştirakçilere nefes antrenmanları yaptırıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı