EBRD’den Galata Wind’e 45 milyon dolarlık yenilenebilir güç takviyesi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), yenilenebilir güçte kapasiteyi artırmaya yönelik Galata Wind’e 45 milyon...

EBRD’den Galata Wind’e 45 milyon dolarlık yenilenebilir güç takviyesi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), yenilenebilir güçte kapasiteyi artırmaya yönelik Galata Wind’e 45 milyon ABD Doları dayanak verdi. Galata Wind, sağlanan bu finansmanla birlikte, planladığı yatırımları hayata geçirerek yıllık yaklaşık 150.000 MWh daha yenilenebilir elektrik üreterek yılda 80.000 ton CO2 emisyonu tasarrufu sağlayabilecek.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Galata Wind’e, rüzgâr kapasitesini artırmak ve Türkiye’nin pak güç geleceğine geçişini hızlandırmak için 45 milyon ABD Doları finansman sağladı. Bu krediyle Galata Wind, hali hazırda faaliyet gösteren rüzgâr santrallerinde yapmayı planladığı kapasite artış projelerini finanse ederek, şirketin operasyonel heyeti gücünü daha da artıracak. Galata Wind toplam 269 MW’lık şurası gücüyle Türkiye’nin önde gelen yenilenebilir yatırımcılarından biri durumunda. Şirket bünyesinde 3 adet rüzgâr santrali, 2 adet de güneş santrali bulunduruyor ve yıllık yaklaşık 800.000 MWh elektrik üretimi gerçekleştiriyor.

Şu anda Türkiye’deki rüzgâr santrallerinin heyeti gücü yaklaşık 11 GW düzeyinde bulunuyor. Türkiye’nin 40-50 GW civarında olduğu varsayım edilen değerli rüzgâr potansiyeli, şimdi büsbütün kullanılmıyor. Bu durumun sebeplerinden biri de uzun vadeli finansmana hudutlu erişim olması. EBRD Energy Eurasia, MEA Yöneticisi Aida Sitdikova, Türkiye’de yeşil gündemin hızlandırılması gerekliliğine vurgu yaparak, “Bu çeşit krediler, özel dalın yenilenebilir bir gelecek için çalışmasına imkan sağlamada tesirli oluyor. Bu projede Galata Wind üzere bir ortakla çalışmaktan memnunuz ve Türkiye’deki yenilenebilir güç yatırımcılarını desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

“EBRD kredisi orta ve uzun vadeli yenilenebilir güç amaçlarımıza katkı sağlayacak.”

Galata Wind CEO’su Burak Kuyan da gösterdikleri performansla EBRD üzere saygın memleketler arası finans kurumlarının itimadını kazandıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Rüzgâr ve güneşten pak ve yenilenebilir elektrik gücü üreten Galata Wind olarak 2021 yılında 61 büyürken, 2022 yılının birinci altı aylık devrinde başarılı bir finansal performans sergiledik. Şirketimiz bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla 188 oranında büyüdü ve 518 milyon TL gelir elde etti.

Geldiğimiz bu başarılı noktadan daha yeterli bir düzeye ulaşabilmek için Galata Wind’in mevcut 269 MW’lık portföyünü yakın gelecekte 500-550 MW’a çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun bir kısmını Türkiye’de bir kısmını da yakın coğrafya ve Avrupa’da yapmak istiyoruz.

Uzun vadede 2030 yılında Galata Wind’i küresel bir oyuncu haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu yıl Birleşmiş Milletler Global Unsurlar Sözleşmesi’nin de imzacısı olarak global 10 prensiple ilgili taahhütte bulunduk. Sürdürülebilirlik idare yaklaşımını tüm iş süreçlerimize entegre etme ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlama vizyonuyla, yapacağımız yeni yatırımlarla yenilenebilir güç kapasitemizi artırırken karbon emisyonlarının azalmasına halihazırda yaptığımız yıllık 400.000 ton CO2 katkıyı da artıracağız. EBRD’den temin ettiğimiz finansman, orta ve uzun vadeli amaçlarımıza ulaşmak bakımından değerli bir katkı sağlayacak. Giderek güçlenen global sürdürülebilirlik perspektifi sayesinde ekonomik büyümede daha fazla rol üstlenecek Galata Wind üzere pak güç şirketlerinin geleceğinin de daha parlak olacağını öngörüyoruz. Galata Wind olarak yenilenebilir güç alanına yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Galata Wind’in planladığı kapasite artırımları ile, yıllık ortalama 150.000 MWh daha elektrik üretilerek yaklaşık 80.000 ton CO2 ek karbon emisyon azaltımı yapılması mümkün. Galata Wind’e verilmiş olan bu kredi, EBRD’nin yenilenebilir güç üretiminde özel bölüm iştirakini destekleyerek, Türkiye’de pak güce süratli geçişi teşvik etme stratejisini destekliyor. Türkiye’nin önde gelen kurumsal yatırımcılarından biri pozisyonunda olan EBRD, 2009’dan bu yana ülkedeki çoğunluğu özel kesime ilişkin olan 381 projeye 16,8 milyar Euro’dan fazla yatırım yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı