Dönüşüme talep 1 milyonu aştı

 İnşaat maliyetinin yarısını devletin karşıladığı kampanya ağır ilgi gördü. Hususla ilgili açıklama yapan Etraf, Şehircilik...

Dönüşüme talep 1 milyonu aştı

 İnşaat maliyetinin yarısını devletin karşıladığı kampanya ağır ilgi gördü. Hususla ilgili açıklama yapan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Yarısı Bizden kampanyamızda müracaatlar sona erdi. 1 milyon 19 bin 471 bağımsız ünite (konut ve işyeri), 269 bin 670 müracaat yapıldı. Şu ana kadar uzlaşı sağlanan 108 bin konutta projelendirme çalışmaları başlatıldı. Tüm müracaatlar incelenecek, çoğunluğun sağlandığı binalarda dönüşüm süreci çabucak başlayacak. İstanbul’umuzu tüm afetlere karşı daha dirençli kılmak için durmadan çalışacağız” dedi.

donusume talep 1 milyonu asti 0 ejW8rQuJ

ÖDEMELER NASIL OLACAK?

Kampanya kapsamında 100 metrekare 2+1 daire maliyeti 1.5 milyon olurken, bunun 750 bin lirasını devlet karşılayacak. Kalan meblağ üzerinden yüzde 10 peşinat ödeyen konut sahipleri 5 bin 625 liradan başlayan taksitlerle 10 yıl vade ile ödeme yapacak. 1.8 milyon lira maliyetli 120 metrekare 3+1 dairede ise 900 bin lira devlet takviyesi sunulacak. Konutu dönüşüme giren vatandaş yüzde 10 peşinat ödedikten sonra, 6 bin 750 liradan başlayan taksit ve 10 yıl vade ile meskenini yenileyecek.

donusume talep 1 milyonu asti 1 J6I6ccdF

Bakanlık uzmanları tarafından, kabul edilen müracaatlarda binaların ön incelemesi yapılacak ve keşif raporu hazırlanacak. Akabinde gönüllülük temeliyle mutabakat sağlanan bina için protokol hazırlanacak, proje basamağına geçilecek. Daha sonra ruhsat alma süreci başlayacak. Binanın boşaltılmasıyla TOKİ tarafından başlatılacak süreçte en geç 2 yıl içinde inşaat tamamlanacak. Bu süreçte konut sahiplerine 10 bin 500 lira taşınma ve aylık 5 bin 250 lira kira yardımı da yapılacak.