Bingöl’de yetiştiricilere 223 adet süt sağım makinesi dağıtıldı

Bingöl’de Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü koordinesinde, kent genelinde yetiştiricilere 223 adet taşınabilir süt sağım...

Bingöl’de yetiştiricilere 223 adet süt sağım makinesi dağıtıldı

Bingöl’de Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü koordinesinde, kent genelinde yetiştiricilere 223 adet taşınabilir süt sağım makinesi yüzde 70 hibeyle dağıtıldı.

Bingöl Valiliği Vilayet Özel Yönetimi, Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği dayanaklarıyla, yüzde 70 hibeli taşınabilir süt sağım makinesi dağıtım merasimi gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen dağıtımın merasiminde, Vali Kadir Ekinci, tarım yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 2022 yılı içinde tarım ve hayvancılığa 93 milyonluk dayanak verildiğini belirten Vali Ekinci, silajlık mısır üretiminin de 88 bin tona ulaştığını söyledi. Vali Ekinci, “Tarım ve Orman Bakanlığımızca, Vilayet Özel Yönetimimiz, Fırat Kalkınma Ajansımız üzere lokal kaynaklarla birlikte bitkisel üretimde 20 milyon, hayvancılıkta 53 milyon, başka proje ve yatırımlarda 20 milyon 600 bin lira olmak üzere 93 milyon liralık takviye ve hibe sağlanmıştır bu yıl yalnızca. Bu 20 yılda Bingöl vilayetine tarım ve hayvancılığa yapılmış en büyük yatırımdır. Tabi bu yatırımlarla maksadımız süt sığırcılığının altyapısını gerçekleştirmek. Gerçekten bu çerçevede 4 yılda elimizden geldiğince proje üretmek çabası içinde olduk. Üreticilerimize yararlı olma çabası içinde olduk. Bu çerçevede silajlık mısır üretiminde 17 bin tondan 88 bin tona çıkardık üretimimizi ve Allah’a şükürler olsun vilayet dışına satmaya başladık birinci defa” dedi.

“4 yılda 423 adet süt sağım makinesi dağıttık”

Son 4 yılda içinde 423 adet süt sağım makinesinin yetiştiricilere dağıtıldığını vurgulayan Vali Ekinci, “Yine vilayetimizde 22 adet bulunan ve yaklaşık 104 ton süt toplama kapasitesine sahip olan süt toplama merkezlerimiz, daha evvel yapılmıştı lakin atıl durumdaydı bunların bakım ve tamirlerini gerçekleştirerek, üreticimizin hizmetine sunduk. Yeniden Fırat Kalkınma Ajansı’mızın dayanaklarıyla 10 adet daha süt toplama merkezimizin imalini gerçekleştirdik. Vilayet Özel Yönetimimizin katkılarıyla geçen yıl 42 adet her biri 500 litrelik olmak üzere süt soğutma tankını üreticilerimize ulaştırdık. 4 yılda 423 adet süt sağım makinesi dağıttık. Bugün de 223 süt sağım makinesinin dağıtımını gerçekleştirdik” diye konuştu.

40 litre kapasiteli 223 adet taşınabilir süt sağım makinesini yüzde 70 hibeyle çiftçilere dağıtıldığını belirten Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Burhan Bahadır ise “İlimizde sürdürülebilir tarımın yapılması için gerek bakanlık kaynaklarıyla gerekse lokal kaynaklarla yürüttüğümüz projeler çerçevesinde çiftçilerimizi, yetiştiricilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Bunun yanında kaynakların faal ve verimli bir formda kullanılması için alanda yetiştiricilerimize her türlü teknik dayanağı de vermeye devam ediyoruz. Bugün burada inşallah 223 adet taşınabilir süt sağım makinesini yetiştiricilerimize teslimini gerçekleştirmiş olacağız. Dağıtımını yapacağımız süt sağım makineleri, 40 litre kapasiteye sahip olup, tıpkı anda iki ineğin sağımına imkan sağlamaktadır. Bu makinelerle birlikte yetiştiricilerimiz hem vakitten hem de iş gücünden tasarruf edecektir” formunda konuştu.

Yapılan açıklamaların akabinde taşınabilir süt sağım makineleri yetiştiricilere dağıtıldı. – BİNGÖL