Dijital Varlıkları Güvenle Saklamak İçin Soğuk Cüzdan Kullanmanın 4 Nedeni

KRİPTO PİYASASINDA SOĞUK CÜZDAN İLE VARLIKLARI GÜVENLE SAKLAMAK İÇİN 4 NEDEN! Kripto paraları inançlı bir...

Dijital Varlıkları Güvenle Saklamak İçin Soğuk Cüzdan Kullanmanın 4 Nedeni

KRİPTO PİYASASINDA SOĞUK CÜZDAN İLE VARLIKLARI

GÜVENLE SAKLAMAK İÇİN 4 NEDEN!

Kripto paraları inançlı bir biçimde saklamak ve varlıkları yönetmek için kullanılan soğuk cüzdanlar, birbirinden farklı özellikleriyle birçok alanda farklılaşıyor. Kripto varlıkları çevrim dışı saklayan ve yüksek bir güvenlik katmanı sunan soğuk cüzdanlar ortasında önde gelen bir inançlı erişim noktası olan Ledger, kripto dünyasında süreç yapan kullanıcıların neden bir soğuk cüzdana sahip olması gerektiğini 4 adımda sıralıyor.

Son vakitlerde isminden sıkça kelam ettiren soğuk depolama sistemi, uzun vadeli olarak kripto para yatırımı yapan kullanıcılar ve milyonlarca dolarlık fonlar yöneten kurumsal emanet hizmetlerine kadar geniş bir kesim tarafından tercih edilen çevrim dışı kripto varlık depolama formülü olarak öne çıkıyor. Kripto varlıklarını uzun müddet dokunmadan inançlı bir biçimde koruma etmek isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan olan soğuk cüzdanlar, hırsızlık ve güvenlik ihlali üzere durumlara karşı da yatırımcıları inançta hissettiriyor. Bireye özel kullanım hizmeti sunarak bir USB bellekte saklanabilen dijital varlıklar, taşınması ve korunması da epeyce kolay eserler olarak göze çarpıyor. Kripto varlıklar için inançlı ve şahsileştirilmiş altyapı tahlilleri sunan dijital varlıklar için önde gelen inançlı erişim noktasıLedger, kripto dünyasında süreç yapan kullanıcıların neden soğuk bir kripto cüzdana sahip olması gerektiğini 4 adımda sıralıyor.

Kripto Varlıklarınızı Soğuk Bir Cüzdanda Saklamak için 4 Neden

Bugüne kadar satılan 5 milyonun üzerinde cüzdanla dünyadaki dijital varlıkların yüzde 20’sinden fazlasını garanti altına alan Ledger, soğuk cüzdan kullanımının kripto para dünyasında süreç yapan kullanıcılar açısından son derece değerli ve gerekli olduğunu vurguluyor. Soğuk cüzdanların internete bağlı olmaması kullanıcılar açısından ek bir güvenlik duvarı sağlıyor. Doğal olarak, dışardan müdahaleye kapalı hale gelen soğuk cüzdanlar kullanıcılar açısından da itimatla dijital varlıklarını saklamaları için değerli bir seçenek olarak göze çarpıyor.

1. Çevrim dışı kullanımla yüksek güvenlik. Sadece biyometrik pasaportlarda ve inançlı banka kartlarında kullanılan İnançlı Öge (Secure Element – SE) teknolojisini barındıran soğuk cüzdanlar, kripto piyasasında süreç yapan kullanıcılar için yüksek güvenlik altyapısı sunuyor. Buna ek olarak, Ledger eserlerinde kullanılan SE çipleri, öteki soğuk cüzdanlarda yer alan klâsik Mikrodenetleyici Ünitesi (MCU) çiplerine nazaran daha gelişmiştir. Ledger eserlerinde SE çipinin üzerinde kendi inançlı belleğinin bulunması, ekranı ve tuşları direkt denetim etmeye yarıyor. Soğuk cüzdanlar, fonlardaki üçüncü taraf muhtaçlığını ortadan kaldırarak kullanıcılarına bir tıp bedel egemenliği de sağlıyor. Bir kullanıcının adresini ve özel anahtarını internete bağlı olmayan bir aygıtta saklayıp ekseriyetle paralel halde bir yazılımla birlikte çalışarak kullanıcının kendi özel anahtarını riske atmadan eser portföyüne erişme imkanı tanıyor. Çevrim dışı kullanım sayesinde bu cüzdanlara dışarıdan müdahale ya da erişim hayli güç olduğu için son derece yüksek güvenlikli bir müdafaa elde ediliyor.

2. Bireye özel kullanım. Kişiselleştirilmiş olarak kullanıma sunulan soğuk cüzdanlar, bir kullanıcının özel anahtarlarını inançlı bir biçimde saklayan USB aygıtı olarak da temin edilebiliyor. Kullanıcıların adresini ve özel anahtarını saklayarak bilgisayardaki uyumlu yazılımla birlikte çalışan soğuk cüzdanlar, dışardan yapılan siber ataklara karşı da korunaklıdır. Soğuk cüzdanlar, özel ağa bağlı bilgisayarlarla yahut potansiyel olarak savunmasız yazılımlarla hiçbir vakit temasa geçmediğinden, kişinin bilgisayarında olabilecek virüslerden etkilenmeme özelliğine de sahiptir.

3. Yüksek ölçüde varlıklar inançla saklanabiliyor.Ledger üzere markalardan alınabilen soğuk cüzdanlar, uzun vadeli ve yüklü ölçüde yatırım yapmak isteyen kullanıcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor. Dijital varlıklarını uzun mühlet korumak isteyen kullanıcılar piyasaların düşüşte olduğu vakit gelecek devirlerde süreç yapmak için varlıklarını cüzdanlarında saklayabiliyor. Ayrıyeten, soğuk cüzdanların süratli al-sat süreçleri için uygun olmaması da uzun vadeli yatırımcılar açısından panik yahut heyecan kaynaklı anlık kayıpların önüne geçilmesini sağlıyor.

4. Berbat gayeli yazılımlara karşı tam koruma. Soğuk cüzdanlar, siber ataklara karşı korunaklı olacak halde tasarlanmıştır. Bilgisayarınıza bir soğuk cüzdan USB’si takıldığında yahut Bluetooth aracılığıyla bağlanıldığında bile, depolama tekniğine bağlı olarak, şoförde depolanan fonların çalınması epeyce sıkıntı hatta imkansızdır. Aygıt teknik olarak internete bağlı olsa da süreçlerin imzalanması aygıt içinde ve kullanıcı denetiminde gerçekleşiyor. Bu ‘imza’ süreci, bir kripto para ünitesi sürecinin alıcısına sahiplik atamanıza imkan tanıyor. Lakin özel anahtarlar asla aygıtınızdan ayrılmadığı için bilgisayardaki makûs maksatlı bir yazılım paranızı çalmaya çalışsa bile sistem bunu reddediyor ve süreci gerçekleştirmiyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı