Kaçuv’dan Deprem Bölgesindeki Tedavi Gören Çocuklara Önemli Destek

KAÇUV’DAN 15 ŞUBAT ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSERİ GÜNÜ İÇİN UMUT VEREN İLETİ: TEDAVİDE MUVAFFAKİYET ORANI YÜZDE...

Kaçuv’dan Deprem Bölgesindeki Tedavi Gören Çocuklara Önemli Destek

KAÇUV’DAN 15 ŞUBAT ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSERİ GÜNÜ İÇİN UMUT VEREN İLETİ: TEDAVİDE MUVAFFAKİYET ORANI YÜZDE 80

Türkiye’de her yıl 5 bin çocuk kansere karşı uğraş veriyor. 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanseri Günü’nde farkındalık sağlamayı hedefleyen Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), ‘Sarıyı Fark Et’ kampanyası ile hem tedavi gören gereksinimlerine dikkat çekiyor hem de erken teşhisin kıymetini vurguluyor. Vakıf, Türkiye’de gerçekleşen zelzele felaketi sonrasında tedavi gören çocuklara ve ailelerine takviye olmak için de süratli bir formda organize olarak takviye çalışmalarına başladı.

KAÇUV, kurulduğu tarihten bu yana kanser tedavisi gören çocuklara yönelik, tedavilerinin sürekliliğini sağlamak, psikososyal hizmetler sunmak ve uygun tedavi ortamı sağlamak üzere kıymetli faaliyetler yürütüyor. Vakfın en kıymetli hizmeti olan Aile Evleri’nde, çocuklar ve aileleri tedavi süreçleri boyunca fiyatsız olarak konaklayabiliyor. Bunun dışında, çocukların ruhsal, toplumsal, fizikî ve tıbbi açıdan hayat kalitelerini artıracak etkinlikler ve projeler yürüten KAÇUV, Umudum Eğitim Burs Programı ve Umutlu Kutu projesi üzere kıymetli çalışmalar da yürütüyor.

Tanı ve tedavide kaydedilen kıymetli gelişmeler sayesinde çocukluk çağı kanserlerinde sağ kalım oranları artıyor. Projeleri ile binlerce çocuğa ve ailelerine ulaşan KAÇUV, özellikle erken teşhis ile ilgili kamuoyunu bilinçlendirmeye devam ediyor. 

KAÇUV, ZELZELE BÖLGESİNDE TEDAVİ GÖREN ÇOCUKLAR VE AİLELERİNİN YANINDA!

KAÇUV, Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve 10 vilayetimizi etkileyen sarsıntılar sonrasında bölgedeki dayanak çalışmalarına başladı. Tedavi gören çocuklar ve ailelerinin muhtaçlıklarının belirlenmesi ve karşılanması için organize olan vakıf, bölgedeki çalışmalarını şöyle sıraladı:

Konaklama Dayanağı:

Depremden etkilenen ve tedavisi devam eden çocuklar ve aileleri için öncelikle KAÇUV Aile Evleri’nde konaklama dayanağı sağlıyoruz. Ayrıyeten İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Antalya vilayetlerinde otel ve misafirhanede farklı müddetlerde konaklama takviyesi de sağlayacağız. 

Gıda Dayanağı:

Tedavisi devam eden 221 çocuk ve ailesine, 3 ay boyunca her hafta nizamlı olarak dijital alışveriş kodu ile besin takviyesi sağlıyoruz.

İlaç Takviyesi:

İstanbul Eczacı Odası iş birliği ile kanser tedavisi gören çocuklar için ilaç temini takviyesi sağlıyoruz. 

Nakdi Dayanak:

221 depremzede ailenin (ilaç, yakacak, giyecek, mesken dokuması vb.) muhtaçlıklarını karşılamak üzere üç ay boyunca nakdi dayanak sağlıyoruz. 

Umutlu Kutu Dayanağı: 

Deprem bölgesindeki 1000 aileye medikal ve hijyen eserlerinden oluşan ‘Umutlu Kutu’larımızı ulaştırıyoruz.

Psikososyal Takviye:

KAÇUV psikologları ve gönüllüleri ile tedavisi devam eden çocuklara yönelik sürdürdüğümüz “Sanatla Hayata Renk Kat Projesini” zelzeleden etkilenen çocuklar ve aileleri için yaygınlaştıracağız. 

Gönüllü Dayanağı: 

Gönüllülerimiz ile afet bölgesinde muhtaçlık olan alanlarda uyum takviyesi sağlayarak teyitli ve gerçek bilginin akışını sağlıyoruz. 

SARIYI FARK ET!

KAÇUV, bu yıl da çocukluk çağı kanserlerine dikkat çeken çalışmalarını sürdürüyor. Vakıf tarafından gerçekleştirilen ‘Sarıyı Fark Et!’ kampanyası kapsamında, 10 farklı vilayette (İstanbul, Kırklareli, Bolu, Bilecik, İzmir, Bursa, Çanakkale, Sinop, Burdur, Eskişehir) belediyelerin outdoor alanlarında, toplumsal medyada ve ekranlarda erken teşhisin değerine dikkat çekilecek.

KAÇUV ayrıyeten, 14 Şubat tarihinde İdare Şurası Lideri Prof. İnci Yıldız’ın ve vakıf psikologlarının iştirakiyle bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda Prof. Dr. İnci Yıldız tarafından, ‘kanser nedir, kanser tanısı ve tedavi prosedürleri nelerdir?’ üzere mevzuların yanı sıra uzmanlar tarafından Zelzele ve Çocukla Bağlantı ve Kriz Anlarında Bedensel Yansılar başlıklarında bilgiler verildi.   Vakıf, iş birliği yapılan kurumlarla da 15 Şubat tarihinde hem dijital hem fiziki ortamlarda farkındalık çalışmalarını sürdürecek. Bu süreçte çok sayıda kurumun çalışanları sarı kurdelelerini takarak toplumsal medyadan paylaşımlar yapacak ve kurumlar kendi sayfalarından yapacakları duyurular ile KAÇUV’a dayanak olacak. 

Ayrıca, çocukluk çağı kanserine hakkında farkındalık yaratmak ve erken teşhisin ehemmiyetine dikkat çekmek maksadıyla 15 Şubat tarihinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü sarı ışık ile renklendirilecek.

EN SIK GÖRÜLEN KANSERLERDE SIRALAMA DEĞİŞTİ!

Türkiye’de yılda 3 bin 500 çocuğa, yani her 3 saatte 1 çocuğa kanser teşhisi konulduğunu belirten KAÇUV İdare Şurası Lideri Prof. Dr. İnci Yıldız, bu sayının nükslerle birlikte 5 bine ulaştığı bilgisini verdi.

“Çocukluk çağı kanserleri en sık 0-5 yaş aralığında ve 10-15 yaş devrinde ortaya çıkmaktadır.” formunda konuşan Prof. Dr. Yıldız, kelamlarına şöyle devam etti:

“Türkiye’de ve dünyada çocukluk çağında görülen kanserlerin yüzde 30’unu lösemi oluşturur. Her yıl yaklaşık 2 bin çocuğa lösemi teşhisi konuluyor. Evvelki yıllarda yüzde 70 civarında olan bu oran, bu sene yüzde 70-80 oranında değişiklik göstermektedir. Ülkemizde evvelki yıllarda ikinci sıklıkta lenf bezi kanserleri görülürken, artık gelişmiş ülkelerdeki üzere bizde de ikinci sırada beyin tümörleri gelmektedir. Onu sırası ile Lenfoma (Hodgkin ve Hodgkin Dışı Lenfoma), Nöroblastom, Wilms Tümörü, Yumuşak Doku Sarkomları (Rabdomiyosarkom) izler. Kemik, deri, göz ve karaciğer tümörleri ise daha enderdir.”

ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSERLERİNDE HANGİ BELİRTİLER DİKKATE ALINMALI?

Çocukluk çağı kanserlerinin çok az bir kısmının kalıtsal olduğu biliniyor. Bunun yanında her kanser tipinin farklı belirtilerle kendini gösterdiğini de vurgulayan Prof. Dr. İnci Yıldız, ailelerin dikkat etmesi gereken kıymetli belirtileri şöyle sıraladı:

“Lösemi hastalığı; güzelleşmeyen enfeksiyonlar, çok halsizlik, deride solukluk ve kanamalar, karaciğer ve dalakta büyüme, lenf bezlerinde şişme belirtileriyle kendini aşikâr ediyor. Böbrek kanseri, böbrek üstü bezi, lenfoma dediğimiz beze kanserlerinin de kendine mahsus belirtileri var. Lenfomalar, beze şişlikleriyle gelir. Böbrek ve böbrek üstü bezi tümörleri, karında şişlikler yahut devamlı karın ağrısıyla kendini gösterebiliyor. Kemik tümörleri daha büyük yaştaki çocuklarda kemikte bir şişlik ve ağrıyla ortaya çıkıyor. Bu nedenle aileler en ufak bir belirti bile görüyorsa ihmal etmeden kesinlikle doktora başvurmalı.”

TEDAVİDE MUVAFFAKİYET ORANI YÜZDE 80!

Tedavide çoklukla çok sayıda ilacın birlikte yahut dönüşümlü kullanıldığını belirten Prof. Dr. Yıldız, kelamlarına şöyle devam etti:

“Her tümörde tesirli ilaç kombinasyonları değişir lakin erişkinlerde kullanılan ilaçlar ile ortak olan ve olmayan ilaçlar var. Örneğin ışın tedavisinin, küçük yaşlardaki çocuklarda kullanımı kısıtlıdır. Tedavide muvaffakiyet oranı ortalama yüzde 80 civarındadır. Son yıllarda halk ortasında akıllı ilaç olarak isimlendirilen gayeye yönelik tedaviler de başarıyı büyük oranda artırmaktadır.”

CESUR ÇOCUKLARA UMUT DESTEĞİ

20 yılı aşkın bir müddettir kanser tedavisi gören çocukların ve ailelerinin destekçisi olan, gereksinimlerine deva arayan ve başarılı projelere imza atan Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, bu umuda ortak olacak destekçilerini bekliyor. Vakfın projeleri hakkında bilgi almak ve kanserle cesurca uğraş eden çocuklara takviye olmak isteyenler www.kacuv.org adresinden bilgi alabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı