Deprem Bölgesinde Asbest Tehlikesine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen zelzelenin akabinde yıkılan binlerce bina görünmeyen tehlikeler barındırıyor. Yıkılan binalarla...

Deprem Bölgesinde Asbest Tehlikesine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen zelzelenin akabinde yıkılan binlerce bina görünmeyen tehlikeler barındırıyor. Yıkılan binalarla birlikte yüksek ölçüde asbest yayılıyor. Asbest halk ortasında beyaz toprak olarak biliniyor. Ülkemizde 2013 yılında asbest kullanımı ve ticareti yasaklanmış olsa da zelzele üzere afet durumlarında eski yapılı binalarda ortaya çıkabiliyor. Lifli yapıda bulunan kimyasal husus inşaat kesiminde yaygın olarak kullanılıyor. Asbeste maruz kalmak uzun vadede akciğer hastalıklarına neden olabiliyor. Akciğer kanseri, akciğer zarında sıvı birikmesi, abestozis ve mezotelyoma yani karın boşluğunu saran zarın kanseri üzere sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Banu Altoparlak, asbest tehlikesiyle ilgili bilgi verdi. 

Kimyasal husus bedene ziyan veriyor

Asbest ya da amyant; ısıya, aşınmaya, kimyasal unsurlara güçlü yapısal özellikleri açısından esnek, lifli yapıda bir mineraldir. Magnezyum silikat, kalsiyum-magnezyum silikat, demir-magnezyum silikat ve sodyum-demir silikattan oluşmaktadır. Halk ortasında ak toprak yahut gök toprak üzere isimlerle bilinmektedir. Gemi, inşaat, otomotiv üzere farklı iş alanlarında kullanılmaktadır.  Dayanıklı olması, ısı izolasyonu sağlaması ve kolay tutuşması farklı kesimlerde kullanılmasının en değerli nedenlerindendir. Lifli yapıdan oluşan asbest, insan sıhhatine ve akciğere önemli ziyan verebilmektedir. 

Uzun vadede kansere yol açabiliyor

 Asbest kanserojen bir husus olduğu için solunması yahut içme suyuyla birlikte bedene girmesi tehlike oluşturmaktadır. Teneffüs yoluyla bedene girdikten sonra birçok farklı hastalığa yol açabilmektedir. Akciğer kanseri, akciğer plağının kalınlaşması, mezotelyoma yani akciğer zarı kanseri, gırtlak kanseri, yumurtalık kanseri ve asbestosis üzere hastalıklar liflerin solunması sonucu 20-30 yıl içinde meydana gelebilecek hastalıklardır. Sigara içen bireylerde bu süreç daha süratli gerçekleşmektedir. Hastalık kendini muhakkak ettikten sonra çok yavaş ilerlemektedir. Yıllar içinde ciğerlerin beden için gerekli olan oksijeni alabilme kapasitesi ortadan kalkmaktadır. Hasar ilerleyerek teneffüs yetmezliğine neden olabilir. 

Maruz kalınan asbest ölçüsü, mühleti, asbest liflerinin uzunluğu, formu ve kimyasal yapısı hastalıkların tetiklenmesinde temel ögelerden bazılarıdır. 

Asbest farklı iş alanlarında kullanılıyor

Asbest sarsıntı nedeniyle gündeme gelse de yalnızca binalarda ve inşaat alanında kullanılmamaktadır. Farklı kullanım ve iş alanları bulunmaktadır. Bu alanlar; 

  • Tekstil (lifler, ipler, kumaşlar)
  • Çimento sanayisi (boru, saç)
  • İnşaat malzemeleri
  • Kimyasal (dolgu malzemeleri, sentetik reçine kalıp malzemeleri, kauçuk ürünler)
  • Kağıt sanayisi (karton, asbest kağıdı)
  • Fren, debriyaj, balata üretimi
  • Gemi yapımı
  • Vagon üretimi 

Koruyucu ekipman hayat kurtarıyor!

Asbeste maruz kalınabilen ortamlar olan zelzele enkazı üzere alanlarda vazife yapacak takımlar ve afetzedelerin toz maskesi ve gözlük kullanması gerekmektedir. Yıkım yapılan ortamdan uzak durulmalı ve beslenme gereksinimleri bu bölge içinde karşılanmamalıdır. Asbeste karşı gözetici ekipmanlar uzun vadede hayat kalitesini artırmaktadır. Gözetici tek kullanımlık tulumlar asbestin bedene ve deriye temas etmemesi için kıymetlidir. Giyilen çizmeler yahut botlar daha sonra yıkanabilen formda olmalıdır. Asbestli ortama girildikten sonra kollayıcı ekipman ve kıyafet değiştirilmelidir. Vardiyalı çalışma saatleri ile çalışan takımların asbeste daha az maruz kalması sağlanmalıdır. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı